Nakon Sirije, ruska avijacija bi mogla da se pojavi i u Egiptu. To se može videti iz nacrta dokumenta „O načinu korišćenja vazdušnog prostora i aerodromske infrastrukture Rusije i Egipta“ koji je objavila ruska vlada. Pregovori dvaju ministarstava odbrane podrazumevaju i širenje ruskog vojnog prisustva u Sredozemlju.
Prema sporazumu koji se odnosi na vojnu infrastrukturu, ruska avijacija će moći da koristi egipatske aerodrome, ali uz dva uslova: na njih neće sletati avioni za daleko radiolokaciono otkrivanje i navođenje niti avioni koji prevoze opasan teret. Predviđeno je da učesnici sporazuma, koji će važiti pet godina, godišnje razmenjuju spiskove aerodroma koji se mogu koristiti.
Ovaj sporazum je od velike važnosti, s obzirom na geografski položaj Egipta, smatra generalni direktor kompanije Alijansa avijacionih tehnologija „Avintel“ Viktor Prjadka.
„Egipat ima izuzetan položaj na severoistoku afričkog kontinenta. Sredozemno i Crveno more zapljuskuju njegove obale. Avioni i vojne jedinice koji se nalaze tamo faktički kontrolišu čitav Bliski istok. Ne samo da ćemo protiv terorista moći da se borimo iz Rusije, već ćemo moći i da pratimo sva žarišta i izvodimo napade sa tog mesta“, rekao je Prjadka za Sputnjik.
Akcije ruske avijacije će imati mirnodopski karakter i, po mišljenju eksperta, biće usmerene samo protiv terorističkih grupa. Rusija bi mogla da koristiti egipatske aerodrome za kratko sletanje i uzimanje goriva.
Ovaj sporazum mogao bi da reši još jedan, ništa manje važan problem Rusije.
„Bliska saradnja sa Egiptom u vojnoj sferi, boravak naše avijacije tamo udaljiće infrastrukturu NATO-a, koja se sve više približava našim granicama. Približavajući svoje baze Rusiji, Egipat će imati iza svojih leđa Moskvu, koja u tom slučaju može da koristi egipatske aerodrome za potencijalnu odmazdu“, mišljenja je ruski ekspert.
Podsetimo, egipatska baza „Sidi Barani“ pripadala je SSSR-u do 1972. godine i bila je korišćena za praćenje američke 6. flote.
Naravno, i Kairo će imati koristi od saradnje sa Rusijom.
„Ekonomska situacija u Egiptu je dosta loša, on nema mogućnosti da učestvuje u antiterorističkim operacijama. Uzimajući u obzir saradnju sa ruskom stranom, on će moći da ojača vojsku savremenim ruskim naoružanjem po pristupačnim cenama. Egipat bi mogao da oživi ekonomiju i aktivnije učestvuje u borbi protiv terorizma“, smatra Prjadka.
Egipat se već više godina nalazi u teškoj situaciji i česta je meta terorista. Samo prošlog meseca u napadu na jednu džamiju na Sinaju poginulo je više od 300 ljudi, dok je više stotina ranjeno. Nije isključeno da Kairo na ovaj način želi da dobije rusku pomoć u borbi protiv terorizma — da li upotrebom ruske avijacije ili preko vojnih savetnika, ostaje da se vidi.
Kako pišu mediji, bazu „Sidi Barani“, koja se nalazi nedaleko od granice sa Libijom, ruske snage bi takođe mogle da iskoriste za borbu protiv terorizma u toj zemlji i time pomognu libijskom generalu Halifi Haftaru, kojeg i Rusija i Egipat podržavaju. Situacija u Libiji, što se tiče borbe protiv terorizma, nalazi se u veoma lošoj fazi. Dve vladajuće struje, parlament koji podržava vojska, na čelu sa generalom Haftarom, i zvanična vlada, na čelu sa Fajezom Saridžom, koju podržava Zapad, iscrpljuju se u međusobnim borbama, a to koriste teroristi DAEŠ-a i Al Kaide da se pregrupišu. Prošlog marta, mediji su pisali da je nakon posete generala Haftara Moskvi, Rusija prebacila jedan broj specijalaca u ovu egipatsku bazu. Pretpostavlja se da su oni obučavali libijsku vojsku za borbu protiv terorizma. Naravno, ovo nikad nije zvanično potvrđeno.
Ruski predsednik Vladimir Putin posetiće sutra Egipat, gde će razgovarati sa svojim kolegom Abdelom Fatahom el Sisijem. Zasad nije zvanično potvrđeno da li će sporazum o uzajamnom korišćenju aerodroma biti tema razgovora. Međutim, pretpostavlja se da bi ruske snage mogle da stignu u Egipat već naredne godine.