AMERIKA IZBAČENA IZ IGRE, NOVI – NAJJAČI NAFTNI SAVEZ: Rusija i Saudijska Arabija postigle dogovor!

U ponedeljak su Rusija i Saudijska Arabija potpisale izjavu o zajedničkoj stabilizaciji tržišta nafte.
Ministar energetike Rusije nazvao je ovo „istorijskim trenutkom“ u odnosima između članova OPEK-a i onih koji to nisu, dok stručnjaci veruju da bi to mogao da bude predznak novog saveza koji će konačno zameniti OPEK.

Ruski ministar energetike Aleksandar Novak i saudijski ministar energetike, industrije i prirodnih resursa, Halid bin Abdulaziz el Falih, složili su se u ponedeljak da sarađuju na stabilizaciji tržišta nafte i obezbeđivanju stabilnih dugoročnih investicija.

Zajednička izjava potpisana je u kineskom gradu Hangdžou na marginama samita G20, a nakon sastanka ruskog predsednika Vladimira Putina i saudijskog zamenika prestolonaslednika Muhameda bin Salmana.

Dvojica ministara izjavila su da su obe zemlje priznale da je zamrzavanje proizvodnje nafte najefikasnije moguće sredstvo za obezbeđivanje stabilnosti na tržištu nafte. Aleksandar Novak nazvao je sporazum „istorijskim trenutkom“ u odnosima članica Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK) i onih koje to nisu.

U međuvremenu, vodeći stručnjak iz Saveza proizvođača nafte i gasa Rusije, Rustam Tankajev, smatra da bi ova izjava mogla da bude predznak novog saveza koji će konačno zameniti OPEK.

„Rusija i Saudijska Arabija čine otprilike 21 odsto proizvodnje svetske nafte. Obe izvoze do 400 miliona tona godišnje, uz ukupan obim međunarodnog prometa od 2,1 milijarde tona godišnje“, rekao je Tankajev u intervjuu za televiziju RT.

„To znači da Rusija i Saudijska Arabija čine zajedno malo manje od 40 odsto ukupnog spoljnotrgovinskog obrta. I ako se međusobno slože, a zatim im se pridruže Iran, Irak, Katar i Kuvajt, koji takođe imaju niske operativne troškove proizvodnje, novi savez moći će da radi na svetskom tržištu“, istakao je on.

I zaista nije bitno da li će savez biti zvanično formiran, smatra ovaj ekspert i dodaje da je OPEK praktično umro pre više od dve godine, kada je podeljen u dve grupe koje ne mogu ni o čemu da se dogovore.

Izjava o zamrzavanju nafte je, stoga, sasvim sposobna da utiče na tržište i ima jaku osnovu, kao što su niski operativni troškovi u Rusiji, Saudijskoj Arabiji i u brojnim drugim državama.

U međuvremenu, Natalija Milčakova, zamenik direktora analitičkog odeljenja deviznog preduzeća „Alpari grupa“, objasnila je za ruski onlajn-portal „Vzgljad“ na šta se još ova izjava odnosi.

„Rusija i Saudijska Arabija su ključni proizvođači i izvoznici nafte i glavni konkurenti, od kojih je svaki zainteresovan za povećanje sopstvenog tržišnog učešća“, rekla je ona novinama.

„Ipak su dve zemlje su uspele da prevaziđu ove prepreke i dogovore se o saradnji u vezi sa ponudom i potražnjom na tržištu nafte“, dodala je ona.

Milčakova je objasnila da je dogovor postignut zbog niske cene nafte koja, uprkos razmetanju Saudijske Arabije i javnim izjavama da je u stanju da izdrži pad do 20 dolara, pa čak i 10 dolara za barel, još uvek nanosi štetu zemlji.

Rusija je nedavno uspešno ušla na azijsko tržište, a posebno tržište Kine, koja je za nju novo tržište, smatra ekspert. To je tradicionalno bila teritorija kojom je vladala Saudijska Arabija.

Kao rezultat ovog, Rusija je povećala svoj udeo na kineskom tržištu, dok se učešće Saudijske Arabije smanjuje.

Sa druge strane, ona je naglasila da arapske zemlje nisu bile neaktivne, čak su prilično navaljivale na evropsko tržište, kojim tradicionalno vlada Rusija. Izgleda da su dva konkurenta odlučila da ovo prekinu, smatra Milčakova.

Kao potvrdu ovog poteza, Saudijska Arabija naglo je povećala svoje cene na oktobarske rezerve nafte u Aziji i SAD zbog rastuće potražnje. Do sada je ključna strategija Saudijaca bila da potceni svoju cenu kako bi zadržala svoj udeo na tržištu.

„Prema ekonomskoj teoriji, čini se da su se dva konkurenta složila da sarađuju na osnovu takozvane ’igre nultog zbira‘, kada svaki od igrača u pokušaju da predvidi postupke svog konkurenta, pravi kompromis sa njim“, objasnila je ona.

„Kao rezultat, dve strane su kompenzovale stečene interese zarad kompromisa. S druge strane, niko nije pobedio samo zbog narušavanja interesa svog protivnika. Svako je dobio bez nekog međusobnog zameranja“, zaključila je Milčakova.

(Agencije)