LAŽNE ŠUŠKE ŠUŠTE DRUGAČIJE: Kako otkriti FALSIFIKOVANE novčanice!

Foto: Zorana Jevtić

Ako vam novčanice dinara ili evra ne šušte u rukama, najverovatnije ste prevareni i imate falsifikate.

Statistika kaže da ima razloga da proveravate kakve dinare i evre dobijate. U Srbiji je, prema podacima Narodne banke Srbije (NBS), u prošloj godini otkriveno ukupno 6.171 falsifikovana novčanica, ili 8,9 odsto više nego 2015, a najviše je bilo falsifikata novčanica od 2.000, 1.000 i 5.000 dinara.

U istom periodu ukupna vrednost tih novčanica bila je oko 9,1 milion dinara, što je povećanje od 18,9 odsto u odnosu na prethodnu godinu, kada je suma bila oko 7,68 miliona.

U Evropskoj uniji, prema podacima Evropske centralne banke (ECB), u prvoj polovini 2016. povučena je 331.000 falsifikovanih novčanica, što je pad od oko 30 odsto u odnosu na isti period 2015. Čak 83 odsto bili su apoeni od 20 i 50 evra, a ukupna vrednost lažnih novčanica bila je oko desetak miliona evra.

Stručnjaci Narodne banke Srbije kažu da falsifikovani dinari nemaju izraženu elastičnost, otpornost na gužvanje i karakterističan zvuk pri savijanju, kao i da je cela površina falsifikata glatka na dodir.

Eksperti Evropske centralne banke savetuju da se sve novčanice proveravaju opipavanjem, vizuelnom proverom određenih detalja i prelamanjem holograma.

Kvalitet papira

Prava novčanica se štampa dubokom štampom, oseća se hrapavost pod prstima; površina falsifikata je glatka na dodir, papir nema karakterističan zvuk pri savijanju

Zaštitna nit

Na zaštitnoj niti kod falsifikata nedostaje kontinuitet celom dužinom, pa se uočavaju samo isprekidani tragovi, kod originala je vidljiva na dnevnom svetlu

Žig

Kod falsifikata vodeni žig nedostaje, slabo je primetan, zamućenih i nepravilnih kontura

Hologram

Na pravoj novčanici se broj utisnut na hologramu vidi pod uglom, dok je na lažnoj zamućen, bez jasnog izgleda, oštrine, efekta duginih boja

Boja

Broj ispisan u donjem desnom uglu svetli fluorescentnom bojom pod UV lampom

NA METI FALSIFIKATORA

1. Papir

Na pravoj novčanici se oseća hrapavost na nekim delovima, a na falsifikovanoj toga nema

2. Vodeni žig

Kod prave novčanice prelaz između svetlih i tamnih delova je postepen, a kod falsifikata oštar

3. Sigurnosna nit

Kod prave novčanice pod svetlom se vidi nit sa napisom 20 i euro, a kod falsifikovane nije deo papira i nema napis

4. Hologram

Kod prave novčanice prelama se broj 20 i znak evra, a kod falsifikata se ništa ne prelama

(Vladimir Spasić,Kurir)