MARKOVIĆ TRAŽIO FRANCISKOVU PODRŠKU ZA UDAR NA SPC U CRNOJ GORI…
Poglavar Rimokatoličke crkve posetiće Crnu Goru iduće godine, objavljeno je u Podgorici nakon sastanka pape Franciska i premijera Crne Gore Duška Markovića danas u Vatikanu.
Poseta pape Crnoj Gori imaće istorijski značaj, čak je naglašeno iz Markovićeve vlade. Uz tvrdnju da je Francisko na sastanku sa njim pohvalio politike koje Crna Gora ostvaruje, a tiču se ekumenizma, kulture, ekologije i humanizacije u svim sferama društvenih odnosa.
Prema saopštzenju, premijer je u Vatikan otišao na poziv državnog sekretara Pjetra Parolina, ali je verovatnije da je bilo obrnuto – da je montenegrinski vrh izmolio da Francisko primi Markovića.
Vlada je naglasila i da je poseta Markovića ranije dogovorena, ali da je realizovana u osetljivom trenutku kada Vlada planira da usvoji Zakon o slobodi veroispovesti koji se odnosi i na imovinu Katoličke crkve u Crnoj Gori.
Međutim, prema objavljenom na sajtu vaticannews.va, preduslov za posetu pape Crnoj Gori – odobrenje Srpske pravoslavne crkve
Opozicioni mediji u Crnoj Gori ukazuju da marković sa papom nije razgovarao o spornom zakonu, a da je kardinal Parolin samo načelno podržao donošenje zakona koji bi bio zasnovan na civilizacijskim standardima.
Takođe: da je ukazao da novi zakona treba doneti uz ”najveći stepen saglasnosti”.
Ovo faktički znači da je Parolin posavetovao Markoviću: dogovorite se sa SPC, odnosno Ssa Mitropolijom crnogorsko-primorskom i eparhijama SPC.
Ovo ne može anolirati ni tvrdnja iz Markovićevog kabineta da je Vatikan pohvalio „skladan suživot etničkih grupa i religija koji karakterišu hiljadugodišnji crnogorski identitet“.
Poglavar Rimokatoličke crkve je u pismu koje je letos dobio od srpskog patrijarha Irineja posebno apostrofirao zabrinutost povodom predloga tog zakona.
Zakon o verskim slobodama mora da bude donesen po demokratskim principima, da ga prihvate sve verske zajednice, naveo je Francisko u pismu patrijarhu Irineju.
Opozicija je zatražila da se Zakon o kome inače treba da se raspravlja 24. decembra na Katolički Božić povuče, a Demokrate su zbog toga napustile Odbor za reformu izbornog zakonodavstva.
(Fakti)