„Procurele“ poverljive informacije: Muamer Zukorlić ulazi u Vučićevu Vladu.. Evo šta sve preuzima..
Iako novi-stari predsednik vlade Aleksandar Vučić piše ekspoze i vaga koga će sve uzeti za saradnike, informacije koje stižu sa „bočnih” strana bacaju nešto svetla na budući kabinet – bar kada je reč o nekim novim koalicionim partnerima. Muamer Zukorlić, nosilac liste Bošnjačke demokratske zajednice Sandžaka, otvoreno je saopštio da su postigli dogovor o ponovnom uspostavljanju kancelarije za razvoj nedovoljno razvijenih područja, koju bi vodili njegovi ljudi.
On sam, kako je naveo u jednoj izjavi, radije bi ostao u Skupštini Srbije. A prema nezvaničnim izvorima, bivši muftija bi mogao da bude i deo tima koji će se baviti unapređivanjem saradnje s Ujedinjenim Arapskim Emiratima.
Dogovor koji su postigli bivši muftija i premijer Vučić, prema ovim informacijama, dosta liči na onaj koji su u periodu 2008–2012. imali Sulejman Ugljanin (SDA) i Boris Tadić. Novoformiranu kancelariju za razvoj nedovoljno razvijenih područja vodio je tada Ugljanin, a imao je i državne sekretare u ministarstvima poljoprivrede i prosvete. Sada se govori da Zukorlić očekuje pozicije državnih sekretara u ministarstvima infrastrukture i prosvete.
Kako saznajemo, novi koalicioni partneri potpisaće protokol o saradnji SNS i BDZS, koji će podrazumevati stabilne odnose i novo poglavlje u odnosima Bošnjaka i Srba. Uz ekonomski razvoj Sandžaka, to će Sandžak pretvoriti u primer multietničke stabilnosti, kaže izvor blizak Zukorliću.
Pregovara se i da Zukorlić ili drugi narodni poslanik BDZS-a Jahja Fehratović dobije mesto predsedavajućeg jednog skupštinskog odbora. Dogovor će podrazumevati koaliciju SNS-a i BDZS-a u sandžačkim opštinama. Na taj način će, predviđaju u BDZS-u, umesto potencijalnog zapaljivog regiona, Sandžak postati mesto mira i primer saradnje nacionalno i verski mešovitog područja.
Samo, nešto će se možda pitati i drugi predstavnici bošnjačkog naroda. Podsećanja radi, BDZS ima dva narodna poslanika, kao i Ugljaninov SDA, a u okviru kvote Ljajićeve Socijaldemokratske partije Srbije na listi SNS-a, u Narodnu skupštinu ušla je i Sandžačka demokratska partija (SDP), čiji je Ljajić osnivač. On je, inače, već izjavio da ne može da utiče na Zukorlićeve dogovore o učešću u vladajućoj koaliciji.
Član Glavnog odbora Vučićeve Srpske napredne stranke, koji je želeo da ostane anoniman, smatra da je dogovor sa Zukorlićem u interesu Srbije. Bivši muftija, kako ističe, ima veliki ugled u Sandžaku, a očekuje se njegova pomoć i u sklapanju poslova sa investitorima iz arapskih zemalja.
„Osim toga, to je nova politička snaga i svaka nova energija će nam biti potrebna u novoj vladi”, dodaje naš sagovornik, a na pitanje kako će se Zukorlić slagati sa Ljajićem, s obzirom na njihove poznate razmirice, kaže da „tu ne bi trebalo da bude većih problema”. Tim pre što je Ljajić, dodaje sa osmehom, najavio da će se kandidovati za predsednika Srbije i ima želju da bude predsednik svih građana.
„U interesu razvoja Srbije oni će morati da sarađuju. Uostalom, Zukorlić verovatno neće biti ministar, ali bez obzira na to – ako su mogli da sarađuju Ugljanin i Ljajić, zašto ne bi mogli Ljajić i muftija”, ističe ovaj funkcioner SNS-a.
Stanje na političkom terenu je, opet, takvo da šta god Zukorlić bude ugovorio za republički nivo, ta „kombinacija” neće moći da se po vertikali „spušta” i sprovodi u sandžačkim opštinama gde uglavnom žive Bošnjaci.
BDZS će, po svemu sudeći, biti opozicija lokalnoj vlasti u većini opština jugozapadne Srbije.
U Novom Pazaru već je formirana skupštinska većina, u kojoj okosnicu čini SDP sa 18 odbornika, u koaliciji sa srpskim strankama okupljenim oko SNS-a (pet odbornika) i Sandžačkom narodnom partijom Mirsada Đerleka (tri odbornika).
U opoziciji su BDZS sa deset i SDA sa 11 odbornika. Đerlek je već izabran za predsednika Skupštine grada, a na narednoj sednici trebalo bi da se izabere gradonačelnik (kandidat je Nihad Biševac iz SDP-a) i članovi Gradskog veća.
U SDP-u ne veruju da bi naknadno skupštinskoj većini mogao da se priključi Zukorlićev BDZS, niti, kažu, ima ikakvih signala koji bi na to upućivali, a najnovije „igre” Vučića sa Zukorlićem tumače kao pokušaj učitelja da nemirnog đaka stavi u prvu klupu, da bi mu bio na oku.
U Tutinu je izborna priča završena. Šemsudin Kučević (SDA) peti put je izabran za predsednika opštine, a njegova stranka ima stabilnu većinu (22 od 37 odborničkih mesta), dok opozicioni SDP i BDZS imaju devet, odnosno šest odbornika.
Ugljaninov SDA je u Sjenici postigao dogovor sa SPS-om o formiranju koalicije kakva je bila i pre izbora. U ovoj opštini u opoziciji bi bili BDZS, SDP i SNS.
Prema izjavama lokalnih čelnika, novu skupštinsku većinu u Prijepolju voljni su da prave SNS, BDZS i Demokratska partija Sandžaka (DPS). Međutim, SDP se poziva na dogovor Vučić–Ljajić, pa se o svemu čekaju odobrenja centrala ovih stranaka.
I dok Zukorlić, kome će izgleda etiketa „bivši muftija” još neko vreme biti pripisivana, može mirno da čeka konstituisanje skupštine i izbor vlade, socijalisti još ne znaju na čemu su. Medijski napisi su različiti, u zavisnosti od toga da li su njihovi izvori iz SPS-a skloniji nastavku saradnje sa naprednjacima, ili su za prelazak u opoziciju. Jedan od ovih iz prve grupe kaže da šta god „opoziciona“ struja govorila, emocije ne utiču na kreiranje politike na najvišem nivou.
Stoga, kako kaže, još se sve „krčka”. I, dodaje, ako Vučiću bude potreban ozbiljan partner za nastavak posla koji je započeo, neće moći da zaobiđe SPS.
Naš izvor iz SNS-a napominje da su svi navodni dogovori sa socijalistima obično spinovanje, verovatno kao proizvod činjenice da u SPS-u trenutno postoje dve struje, te da nikakvih razgovora još nije bilo.
Priče o tome da će Ivica Dačić biti ministar odbrane – besmislene su. Još su besmislenije one da se Rusi bune što je Vučić navodno odlučio da postavi Aleksandra Antića u „Srbijagas”.
„Sve su to medijska nagađanja koja nemaju nikakve veze sa realnošću, jer niko čak ni od funkcionera SNS-a nije obavešten da li će biti u vladi”, navodi naš sagovornik.
(Politika)