WikiLeaks raskrinkao tehnologiju Athena pomoću koje CIA ulazi u tuđe kompjutere
MNOGI su sa zanatiželjom očekivali kako će osnivač WikiLeaks Džulijan Asanž odreagovati na odustajanje Švedske od zahteva da joj ga Velika Britanija izruči. A on, u najmanju ruku, nije razočarao svoje poklonike.
Izjavio je, obraćajući se bronim novinarima sa balkona ambasade Ekvadora u Londonu:
„WikiLeaks će nastaviti da publikuje dokumente… Ovo je za mene važna pobeda. Moj put tek počinje. Pravi rat je pred nama”.
Naglasio je da neće tolerisati uvrede na svoj i na račun svojih saradnika, ali i da bi bio rad dijalogu sa Minstarstvom pravde SAD.
Izrazio je negodovanje povodom saopštenja britanske policije da će ga uhapsiti ako napusti ekvadorsku ambasadu:
„Ja sam u pritvoru faktički već sedam godina, u nekoj vrsti zatvora ili kućnog pritvora. Za Evropsku uniju je karakteristično upravo ovo – faktičko hapšenje i ekstradicija bez ikakve optužnice. Istinski civilizovane zemlje se tako ne ponašaju!”
WikiLeaks je u isto vreme objavio da raspolaže tehnologijom pod nazivom CIA Athena, koja njenim agentima omogućava da distanciono ulaze u u kompjutere i da na njima arhiviraju informacije.
WikiLeaks tvrdi da američka centralna špijunsko-subverzivna mreža pomoću Athena može „na daljinu” da menja „štelovanje” operativnih sistema, da u tuđe kompjutere ubacuje viruse i da preuzima takve zaražene fajlove.
Athena – kako navodi Asanžov sajt – „radi” sa kompjuterima sa instaliranim Windows.
Taj program je razradila CIA zajedno sa američkom kompanijom Siege Technologies, koja je specijalizovana za sajber-bezbednost.
Dokumenti o tehnologiji Athena deo su publikacije WikiLeaks pod nazivom Vault 7.
WikiLeaks je – da podsetimo – 7. marta objavio ogroman broj dokumenata o metodima sajber-špijunaže koje koristi CIA.
(Agencije)