ŽIVIMO NA BURETU BARUTA! KG SE TRESAO, A GDE NAM JOŠ PRETE EKSPLOZIJE? Na ovim tačkama u Srbiji ljudi ginu! (MAPA+VIDEO)

Srbiju je potresla vest o eksplozijama u Kragujevcu, koje su odnele i ljudski život, a dok je ministar zabrinut da će biti još eksplozija, mi se pitamo šta dovodi do njih, ali i gde još prete slični scenariji u Srbiji

Od posledica dve eksplozije u Tehničko-remontnom zavodu u Kragujevcu poginuo je potpukovnik Vojske Srbije, a povređeno je 25 ljudi.

Ministar Đorđević danas je izjavio da je zabrinut da bi mogla da dođe do još eksplozija u Kragujevcu. No, ovaj grad godinama nije bio jedina rizična zona u Srbiji.

Oko 3,5 hiljada tona municije u vojnom skladištu u neposrednoj blizini Paraćina eksplodiralo je 2006. godine. Srećom nije bilo poginulih. Povređene su 22 osobe.

Nepunih godinu dana nakon serija detonacija i velikog požara u okolini vojnog magacina kraj Paraćina, žitelje ovog grada je ponovo uznemirilo pedesetak eksplozija koje su se mogle čuti na svakih deset minuta!

No, paraćinski incidenti barem nisu odnosili živote. U eksploziji u ”Prvoj iskri” u Bariču 2006. poginula su tri radnika, a 1996. u požaru u istoj fabrici poginulo je dvoje ljudi.

2009. godine desila se jedna od najtežih nesreća ovog tipa, i to u fabrici municije ”Prvi partizan” u Užicu. Tada je u tzv. barutnom odeljenju poginulo sedam radnika!

Ipak, po broju žrtava najgora je eksplozija u zemunskoj fabrici hemijskih proizvoda “Grmeč” 23. juna 1995. godine, jer je tada život izgubilo 11 radnika.

No nesreće su se dešavale i u fabrikama “Krušik”, čačanskoj “Slobodi”, ali i fabrici “Milan Blagojević” u Lučanima.

Kada bi se pravila “mapa rizika”, tu bi bila sva mesta na kojima su fabrike oružja i municije, ali i vojna skladišta istih, slažu se stručnjaci.

A zašto dolazi do ovakvih nesreća, i da li su one u Srbiji česte u odnosu na ostale zemlje?

– U većini slučajeva se pokaže da je u pitanju nedisciplina i nemar, i to je uobičajeno – kaže Aleksandar Radić, vojni analitičar za Espreso.rs.

– Uvodite nove standarde, pojačavate disciplinu, nema drugog načina, tako se sprečavaju ove nesreće – kaže naš sagovornik, koji je saglasan da su u Srbiji one češće nego u okruženju.

Ipak on naglašava da treba praviti razliku: to nisu nesreće u vojsci, to su industrijske nesreće.

– Ovo je industrijska nesreća kao i svaka druga u civilnom društvu. Naprosto, jesmo kao nacija takvi da ne vodimo računa o disciplini, jedini način je disciplina, poštovanje normi i standarda, uvođenje novih normi koji se tiču bezbednosti – kaže Radić.

Našem saovorniku je i neobična izjava ministra da bi moglo da dođe do još eksplozija, jer smatra da za sada nema dovoljno podataka, i da bi više mogli samo da znaju vatrogasci i drugi operativci sa lica mesta.

– Nema tu više rizičnih, manje rizičnih mesta. Problem nastaje kada se desi nešto što ne možete da primetite, kad biste znali to da uočite, to biste sprečili. To je zatvoren krug. Prosto dođe do odstupanja od standarda bezbednosti – zaključuje Radić.

Pogledajte snimke:


(Espreso.rs)