VEČNA MISTERIJA O KOJOJ MEDIJI NE SMEJU DA PISNU: Procurele strašne slike Nato „akcije“ nad Srbijom!

Foto: SGT Craig J. Shell, U.S. Marine Corps
Zarobljeni srpski vojnici od strane američkih u julu 1999.
Greškom ili namerno, neko ih je poslao u kandže Amerima.

Kako i zašto verovatno nikada nećemo saznati…

Posle pet dana provedenih u bazi Bonstil koja je tek počela da se gradi, oslobođeni su i predati našim nadležnima na Končulj.

Autor fotografija izvesni SGT Craig J. Shell, U.S. Marine Corps

 Da li je NATO vodio hemijski rat protiv Srbije?

Planski i smišljeno su gađana postrojenja hemijske industrije i skladišta gotovih proizvoda.

Bombardovani su objekti i hemijska postrojenja u: Pančevu, Novom Sadu, Lučanima, Prahovu, Boru, Bariču, Kruševcu, Kragujevcu, kao i sve fabrike namenske (vojne) proizvodnje.

„Usled eksplozija i požara, u vazduh, zemljište i vodotokove dospele su ogromne količine vrlo otrovnih i po zdravlje opasnih supstanci: hlorovodonična i sumporna kiselina, azotna kiselina, hlor, monomer vinil-hlorid, etilendihlorid, živa, piralen, amonijak itd.

Gađane su, između ostalih ‘Petrohemija’ i ‘Azotara’ u Pančevu, rafinerije nafte u Pančevu i Novom Sadu, ‘Prva iskra’ u Bariču, rezervoari nafte na više lokacija.

Sve te fabrike se nalaze na obalama reka Save i Dunava, tako da je, osim zagađenja atmosfere i zemljišta došlo i do kontaminacije vodotokova„, objašnja autorka knjige “Darovi Milosrdnog anđela”.

Mirjana Anđelković Lukić u intervjuu za MONDO otkriva i da je u pančevačkoj „Petrohemiji“ namerno gađan rezervoar sa monomerom vinilhloridom, jedinjenjem koje se masovno koristi za izradu plastičnih masa (polivinilhlorida – PVC) i koje je vrlo toksično i kancerogeno.

„Njegovim sagorevanjem u vazduhu, uz nepotpunu oksidaciju, osim oksida ugljenika i čađi, nastaje i otrovna hloro-vodonična kiselina, ali i veoma opasno jedinjenje hlora, karbonilhlorid, COCl2 , fozgen, koji je bojni otrov.

Međusobnim reagovanjem ovih produkata, a u manjku kiseonika i pod uticajem svetlosti, nastaje fozgenoksim, Cl2CNOH, veoma otrovno jedinjenje, takođe bojni otrov„, objasnila je sagovornica.

„Hemijski rat“ u Pančevu

Pančevo je tokom agresije nekoliko puta bilo izloženo efektima pravog hemijskog rata.

Rezultat sagorevanja ogromnih količina nafte i naftnih derivata je bilo oslobađanje velike količine gasova, koji su trošili kiseonik za svoje nastajanje oksidacijom, pri čemu su sa vodom iz vazduha stvarali neorganske kiseline od kojih nastaju kisele kiše.

U velikim požarima gorele su rafinerije nafte u Pančevu i Novom Sadu, kao i skladišta nafte i naftnih derivata. Ovi energenti sadrže veliki procenat gorivih komponenata – ugljenika i vodonika.

„Sagorevanjem se oslobađaju ogromne količine gasova karakteristične za sagorevanje ugljovodonika: CO, CO2, H2, H2O, HCN i velike količine čađi, elementarnog ugljenika, ali i cikličnih jedinjenja i dioksina kao proizvodi nepotpunog sagorevanja koji su veoma otrovni i kancerogeni.

Nafta i njeni derivati nemaju u svom molekulu kiseonik, tako da za svoju oksidaciju (sagorevanje) moraju trošiti kiseonik iz okoline. To znači da je stanovništvo ugroženo od gušenja usled nedostatka kiseonika ukoliko požar traje dugo„.

Pančevo je bio centar naše hemijske industrije, tu su postojali veliki rezeroari nafte, benzina, raznih hemijskih sirovina za proizvodnju plastičnih masa, kao i veliki rezervoari neorganskih kiselina. Sve supstance u rezervoarima su bile zapaljive i veoma otrovne, dodala je Mirjana Anđelković Lukić.

„Sreća po stanovnike Pančeva je bila ta što je za vreme trajanja požara nastalih usled NATO bombardovanja padala jaka kiša, te su oni uz veliku požrtvovanost vatrogasaca blagovremeno ugašeni.

U protivnom je moglo da dođe do gušenja stanovništva usled nedostatka kiseonika zbog njegovog velikog utroška pri sagorevanju naftnih derivata i razvoja velikih požara.

Ovu taktiku su Amerikanci primenjivali i u džunglama Vijetnama, protiv trupa koje su im se suprostavljale gerilskom borbom, a efekat su nazvali ‘vatrena oluja‘“, istakla je Mirjana Anđelković Lukić.

Prizor sa Fruške gore – deo bombe kao suvenir i dalje stoji ispred tornja. Foto: Mondo/ Goran Sivački

I Novi Sad hemijski zatrovan?

Iz oštećenih rezervoara iscurela je velika količina naftnih derivata, koji nisu potpuno izgoreli, tako da su se izlili u reke ili difundovali u zemlju.

”To se dogodilo u Novom Sadu, gde su ogromne količine goriva iz pogođenih rezervoara danima isticale u zemlju. U jednom danu je iz oštećenih rezervoara iscurelo više od 4.000 tona primarnog i sirovog benzina u blizini vodozahvata regionalnog vodovoda.

Sadržaj benzola u ovim derivatima benzina je oko jedan odsto, što znači da je u jednom danu u zemlju iscurelo oko 40 tona benzola, koji je jedna od najopasnijih hemikalija, jer je kancerogen, direktno penetrira u organizam putem kože i izazivač je benzenske leukemije”, istakla je Mirjana Anđelković Lukić.

Šta su to „meke bombe“?

„Meke bombe“ su projektili koji nisu eksplozivni, ali sadrže komponente koje nanose velike štete po energetskim sistemima.

U toku agresije NATO-a na naše električne sisteme i dalekovode bacane su „meke bombe“ – kasetne bombice BLU-114, koje su namenjene za paralisanje elektroenergetskih postrojenja (trafostanice, elektrane i dalekovodi).

„One predstavljaju kasetne projektile u kojima se nalaze kontejneri sa specijalnom municijom ‘submunicija’. Naziv ‘meke bombe’ su dobile zbog male verovatnoće da izazovu usputne štete razaranjem.

Kasetna avio-bomba sadrži 202 komada malih avio bombi (kasetica sa kalemima provodljivih vlakana) BLU-114/V, pojedinačne mase od jedan kilogram„, objašnjava naša sagovornica.

Ona ističe da je ta bomba proizvedena 1994. godine, a uvrštena u naoružanje SAD krajem devedesetih godina.

(Agencije)