SMATRAN MITOM I DRUGOM ATLANTIDOM: Otkriven drevni grad na dnu egipatskog mora!- VIDEO

Mnogi su ga smatrali mitom, još jednom u nizu legendi iz prebogate riznice grčke istorije, a neki su ga nazivali drugom Atlanditom. Ipak, arheolozi su tokom jednog od svojih istraživanja pretvorili legendu u stvarnost. Drevni grad Tonis-Herakleon pronađen je na dnu mora u blizini Aleksandrije, severne obale Egipta.

Vekovima se smatralo da je ova luka jedna od plodova bujne mašte brojnih mitologa, nakon što je za njom bezuspešno tragano više od 1.200 godina, kada se smatra da je potonula.

Međutim, tokom jedne od arheoloških ekspedicija, jedan od istraživača po imenu Frenk Godio otkrio je džinovsku statuu koja je, poput skrivenog blaga iz filmova o Indijani Džonsu ležala na dnu okeana, čekajući da je neko otkrije.

Malo po malo, tim arheologa polako je otkrio da je statua samo delić drevnog grada Tonis-Herakleona, kojeg je vodena bujica moćnog Nila preselila sa površine na morsko dno.

Tonis-Herakleon je bio centralna trgovačka luka, čvorište preko kojeg je sva roba iz Grčke i Mediterana išla ka Egiptu. U sklopu grada, pronađene su olupine 64 broda, prepunih zlatnih novčića i divovskih statua. Jedna od najvećih pronađenih statua je Hapi, boginje nilskih poplava.

Kamene ploče na kojima su urezane poruke na starogrčkom i egipatskom jeziku bile su skrivene u potpalublju brodova, od kojih su neki bili trgovački, ali bilo je i švercerskih i piratskih.

Ipak, „džekpot“ je svakako statua Kleopatre, isklesana u tamnom kamenu, koja predstavlja pravo arheološko bogatstvo od neprocenjive vrednosti.

Pre potonuća, Tonis-Herakleon nalazio se na samoj kapiji delte Nila, a legenda kaže da su se u njemu krili Jelena Trojanska i princ Paris, bežeći od Menelajevog besa.

Vremenom, sećanje na Tonis-Heraklion je počelo da bledi, te se podaci o ovom drevnom gradu mogu pronaći samo u retkim istorijskim knjigama, napisanih perom antičkih pisaca.

Frenk Godio i njegov tim su čitave tri godine istraživali bogatstvo potonulog grada.

– Otkriće pokazuje izuzetnu stratešku važnost luke, koja se nalazila na lokaciji koja je tada bila poznata kao „Kapija grčkog mora.“ Ipak, da bismo potpuno otkrili Tonis-Heraklion biće potrebno barem 200 godina – rekao je Godio.