Čomski: Trampa koristi “Paralelna država” za skretanje pažnje kako bi završili neke druge opasne poslove.. (VIDEO)

Svetski priznat intelektualac i uvaženi akademik, profesor sa MIT-a Noam Čomski, nedavno je dao intervju pod nazivom “Kontinuirani razgovor sa geografima.“ U intervjuu on jasno iznosi svoja mišljenja o tekućem medijskom pseudo skandalu Trampove adminstracije koji uključuje Rusiju, a naročito u vezi sa sastankom štaba Donalda Trampa sa ruskim advokatom.

Čomski, autor više od 100 knjiga, uključujući i “Saglasnost za proizvodnju: politička ekonomija masovnih medija,“ u kojoj iznosi kako su američki korporativni mediji naoružani kao sredstvo za kontrolu mišljenja javnosti propagandizacijom američkog naroda. On je ranije istakao:

“Prilično je izvanredna činjenica to da je, pre svega, to vic. Polovina sveta se smeje. SAD se ne mešaju samo u izbore. Oni ruše vlade koje im se ne sviđaju, uvode vojne diktature.“

“Jednostavno, samo u slučaju Rusije – a to je najmanje od toga – američka vlada je, pod Klintonom, intervenisala prilično očigledno i otvoreno, a zatim je pokušala da sakrije svog čoveka Jeljcina u svakom pogledu,“ rekao je Čomski. “Dakle, ja kažem da ispada da SAD opet zasmejava svet.“

“Pa zašto se onda demokrate fokusiraju na ovo?,“ rekao je on. “Zapravo, zašto oni posvećuju toliko pažnje jednom elementu Trampovih programa koji je prilično razumljiv, jedan zrak svetlosti u ovom mraku: pokušavanje da se smanje tenzije sa Rusijom? Tenzije na ruskoj granici su izuzetno ozbiljne. Mogle bi eskalirati do velikog termalnog rata. Pokušaji da se one smanje bi trebalo da budu pozdravljeni.“

“Pre samo nekoliko dana,“ rekao je Čomski, “bivši američki ambasador u Rusiji, Džek Metlok, istupio je i rekao da on jednostavno ne može da veruje da se toliko pažnje daje očiglednim naporima dolazeće administracije da uspostavi veze sa Rusijom.“ On je rekao: “Odlično, to je upravo ono što oni i treba da rade.“

Čomski je nastavio: “Dakle, šta znam, da, možda su Rusi pokušali da se umešaju u izbore. To nije glavni problem. Možda su ljudi u Trampovoj kampanji razgovarali sa Rusima. Pa, dobro, to nije bitna stvar, sigurno je manje nego što se sto stalno radi.“

“A to je neka vrsta paradoksa,“ rekao je on. “Ta jedna svar koja se čini da je razjarila demokratsku opoziciju, zapravo je jedina stvar koja ima neko opravdanje i razumne aspekte.“

Zadržavajući slično razmišljanje u ovom najnovijem intervjuu, Čomski je zadržao stav da bi se sastanak sa Putinom trebao posmatrati kao odgovoran gest diplomatije, a ne kao dosluh sa Rusima. On je dodao da bi mediji bolje služili interesu javnosti ako bi se fokusirali na ono što se dešava iza scene Trampove administracije.

“Ono što se dešava je veoma sistematična dvostepena operacija. Jedna od njih su Tramp, Banon, trud da se uvere da vidite naslove, najvažnije vesti, jedna luda stvar za drugom samo kako bi uhvatili pažnju ljudi.“

U suštini, Čomski veruje da neprirodni pseudo skandal kao što je rusko hakovanje, samo služi kao sredstvo za odvraćanje pažnje od aktuelnih skandaloznih dešavanja koja se odvijaju svakodnevno u Vašingtonu DC, i služe samo da ohrabre “bogate i moćne.“

“Dok se sve fokusira na to, republikanci Pola Rajana, koji su po mom mišljenju najopasnija i divlja grupa u zemlji, zauzeti su sprovođenjem programa o kojima već godinama tiho govore. Veoma divlji programi, koji imaju vrlo jednostavne principe. Prvo, obavezno bogatima i moćnima ponudite poklone o kojima ni ne sanjaju, i drugo, sve druge udarite u facu. I to se odvija korak po korak iza kulisa.“

Da bi istakao poentu, Čomski kaže da se treba gledati dalje od konfiguracije kabineta:

“Pogledajte kabinet. Kabinet je tako dizajniran. Svaki zvaničnik kabineta je izabran da uništi bilo šta od ljudskog značaja što je u tom delu vlade. To je tako sistematično da ne može biti neplanirano. Sumnjam da je Tramp to planirao. Moj utisak je da je njegova jedina ideologija “ja.“ Ali ko god da radi na tome, radi prilično efektivan posao, a demokrate sarađuju – sarađuju na veoma upečatljiv način.“

Iako bi tipična Demokratska partija delovala kao protivteža predsednikovom planu, u ovoj eri Trampa – sa okruženjem medijskog cirkusa/rijaliti šoua – Čomski, levičar, napominje da su oni jednotavno uigrali i medijsku buku oko Rusije. Oni uzimaju ono što bi se u gotovo svim drugim okolnostima videlo kao činovi diplomatije, i pokušavaju to da prikažu kao skandalozno.

“Pogledajte fokus u Kongresu. To je jedna od retkih pristojnih stvari koje Tramp radi. Možda su članovi njegovog tranzicionog tima kontaktirali sa Rusima. Da li je to loša stvar? Nedavni ambasador u Rusiji, Džek Metlok, je imao blog u kom je istakao da “upravo to i treba da rade. To je posao ambasadora i diplomata koji dolaze. Postoje ozbiljni problemi i tenzije o kojima želite da razgovarate da biste videli da li se išta može uraditi po tom pitanju. Umesto da samo razvijate silu i nasilje.“ To je ono na šta se demokrate fokusiraju, a u međuvremeno se odvijaju ove druge stvari a o njima niko ništa ne govori.“

Tokom godina, Čomski je preradio ono što on naziva “propagandnim modelom“ korporativnih masovnih medija. On tvrdi da mediji ne samo da sistematski suzbijaju i iskrivljuju činjenice, več i kada ih prikazuju, kontekstom zamagljuje njihovo pravo značenje. U suštini, masovni mediji koriste ispiranje mozga kako bi ljude zadržali podređenima interesima velikih koroporacija.

Prema tome, njegove reči bi trebalo uzeti izuzetno ozbiljno o tome da je “dosluh“ Trampa i Rusije nešto malo više od “vica.“ U stvari, on kaže da ova neokonzervativna propaganda protiv Rusije degradira jedan od pozitivnih aspekata Trampove administracije – pokušaj da se smanji neprijateljstvo sa rivalskom nuklearnom silom Rusije.

Pogledajte kompletan intervju sa profesorom Noamom Čomskim.

Webtribune.rs