IZA KULISA IZBEGLIČKE KRIZE: Evo za šta se sprema Nemačka i šta očekuje migrante..
Piše, Boris Stepanov
Nemačka kancelarka Angela Merkel i ministarka odbrane te zemlje Ursula fon der Lajen su se najzad izborile! Sada poseduju i „Belu knjigu“ oružanih snaga, koju je ratifikovao Kabinet ministara.
Novine Handtlsblatt su 13.jula ove godine sa velikim ponosom napisale: „Nova vojna doktrina savezne vlade povećava važnost Bundesvera.
U NATO-u se Nemačka diže da nivo SAD, Velike Britanije i Francuske, umesto da se krije iza njihove vojne snage“.
Sada će se u centru Evrope pojaviti još jedna armija koja u svakom trenutku može da bude mnogo jača od susednih.
Posle završetka Drugog svetskog rata Nemci su samo razmišljali kako da se pretvore u jaku državu. Sa ekonomijom, industrijom i finansijama je sve bilo brzo sređeno.
Posle formiranja i širenja EU Nemačka je postala glavna lokomotiva Evrope, ali je Nemcima to ipak nedovoljno. Kakva je to država koja nema snažne oružane snage, avijaciju i vojnu pomorsku flotu.
I tako je Berlin postepeno počeo sebe da priprema za ulogu (za početak) ne baš globalnog, već evropskog vojnog lidera.
Gospođa Fon der Lajnen smatra da se u poslednjih 10 godina situacija u svetu „značajno promenila“.
Zato je i napisana „Bela knjiga“ o tome na koje pretnje treba pre svega obratiti pažnju, koliko sredstava usmeriti na razvoj oružanih snaga i tako dalje.
Na 83 stranice „Bele knjige“ sa nemačkom preciznošću su određeni svi detalji razvoja i obnove naoružanja Bundesvera. U prvom delu je data detaljna analiza situacije u svetu – geopolitika, klima, zdravstvo, migracija.
Sve se projektuje na Nemačku i kako ona može da odgovori na očekivane izazove.
U novoj „Beloj knjizi“ je formulisan i odnos prema Rusiji. U tom dokumentu se takođe tvrdi da ukoliko Ruska Federacija ne promeni kurs, ona će „u doglednoj budućnosti predstavljati izazov za bezbednost na našem kontinentu“.
To je jasno jer može realno da se pretpostavi da su redakciju „Bele knjige“ vršili i stručnjaci iz Stejt departmenta, Pentagona i CIA.
Obama odavno u Moskvi vidi glavnog protivnika, naravno i generalni sekretar NATO-a, Stoltenberg.
Zato su Merkelova i Fon der Lajnen odlučile da ne zaostaju za svojim „starijim prijateljima“ iz NATO bloka.
Sada se za vojne potrebe Savezne Republike Nemačke izdvaja 1,5% BDP-a (33 milijarde evra).
Ali će vrlo brzo u Bundesver da se investira 4 puta više – 130 milijardi evra.
Eto kako su raširili krila nemački zaštitnici – postojaće ogroman broj porudžbina – nove tehnologije, nove vojne tehnike, a to nisu samo nova radna mesta, već i kolosalna dobit.
Možda upravo zato Merkelova i prihvata ogroman broj izbeglica, jer radnih ruku nikad dovoljno! Najvažnije je da se odrede zadaci, da se obezbedi budžet. I – na posao!
Da se prisetimo kako se Nemačka podigla od 1933.godine do 1939. Bilo joj je potrebno samo 6 godina da se njena vojna industrija razbukti, da se formira armija i da se u nekoliko meseci okupira čitava Zapadna Evropa.
Morali bismo što češće da se okrećemo istoriji.
(FSK)