NATO od HRVATSKE traži podatke o putevima, mostovima, tunelima, aerodromima… OVO ZNAČI SAMO JEDNO!
Hrvatsko ministarstvo odbrane, na zahtev NATO pakta, od početka septembra meri veličinu puteva, mostova, tunela, vijadukta, aerodroma i pruga kako bi utvrdilo mogu li da izdrže prolaz konvoja tenkova i drugih borbenih oklopnih vozila ka istoku!
Zagrebački mediji navode da je ministar odbrane Damir Krstičević naložio Ministarstvu saobraćaja i upravama aerodroma i železnica da prikupe ove podatke za potrebe „međunarodne vojne saradnje“!?! Ti podaci, kako se navodi, trebalo bi da posluže šefovima NATO prilikom prebacivanja vojnih snaga. Stručnjaci upozoravaju da je ovo pretnja Srbiji, koja uz Republiku Srpsku jedina u regionu nije članica ovog vojnog saveza i koja ima stratešku vojnu saradnju sa Rusijom!
Prema navodima zagrebačkog „Jutarnjeg lista“, ovo je samo početak realizacije NATO plana o ‘vojnom Šengenu’, koji podrazumeva neometano premeštanje vojnika i vojne opreme kroz teritorije svih država članica saveza.
„Ministarstvo odbrane je preko Ministarstva saobraćaja, za potrebe međunarodne vojne saradnje, tražilo od upravnika autoputeva podatke o dužini i širini mostova i vijadukta, položaju, visini i širini tunela. Podaci o logističkim mogućnostima, na zahtev NATO, čiji je Hrvatska član, traženi su i od aerodroma i železnice. Mostovi i vijadukti trebalo bi da izdrže prolaz konvoja tenkova i drugih teških vojnih vozila kao što su topovi. Ovi podaci treba da posluže NATO prilikom prebacivanja vojnih snaga kopnom, računajući na putnu mrežu u Hrvatskoj“, piše ovaj list.
Niko od zvaničnika juče nije želeo da komentariše ove navode. Nezvanično, međutim, u vrhu države nam je rečeno da pažljivo prate ovaj slučaj.
– Zašto bi NATO tražio podatke o putnoj mreži neke države, sem ako ne namerava da pošalje konvoje vojnika i vojne opreme? Malo je verovatno da je reč samo o statističkim podacima.
Bojim se da će pre biti da je ovde reč o pripremi nagomilavanja oružja u Hrvatskoj. Kome to tenkovi i topovi mogu da prete u regionu sem Srbiji i RS koje jedine nisu u NATO i imaju jake veze sa Rusijom?! – upozorava Informerov izvor blizak bezbednosnim strukturama.
Stručnjak za bezbednost Milan Petrić, komentarišući ove navode, ocenjuje da su svi svesni da NATO pravi široki obruč oko Rusije.
– Ovo može biti deo realizacije takvog plana. S druge strane, može se reći i da su to samo statistički podaci. Međutim, ako su to samo statistički podaci, postavlja se ozbiljno pitanje kako je moguće da su sve logističke i informativne akcije usmerene ka Rusiji – podvlači Petrić.
Smeta im neutralnost
Miodrag Linta, predsednik Saveza Srba u regionu, smatra da pojedinim zapadnim centrima moći sve više smeta nezavisna politika Srbije.
– Naša država ne želi da bude članica bilo kog vojnog saveza, ne pristaje da uvede sankcije Rusiji i neće da prizna lažnu državu Kosovo. Zbog toga se sve više pojačava pritisak na Srbiju. Zato se pisanje hrvatskih medija o zahtevu NATO prema Zagrebu može tumačiti kao ozbiljna pretnja i pritisak na Beograd – podvlači Linta.