Nemačka upozorava na najveću glad od II svetskog rata: „Situacija je dramatična!“

Evropska unija pokušava da olakša izvoz 20 miliona tona pšenice iz Ukrajine, kako bi sprečila globalnu prehrambenu krizu ali za to je potrebna saglasnost Rusije, rekao je diplomata EU Žozep Borel, pred početak dvodnevnog samita EU, u Briselu.

“Proučavamo mogućnost izvoza 20 miliona tona pšenice iz Ukrajine.

Nije lako. Rusija treba da pristane da koristi morski put. Ovo je važna tema”, rekao je Borel.

Šef nemačkog ministarstva ekonomije Šulce upozorio je na pretnju od najveće gladi od Drugog svetskog rata.

Kriza koja je nastala zbog pandemije koronavirusa, kao i zaoštravanje situacije u Ukrajini, mogla bi da dovede do pogoršanja problema gladi širom sveta.

Ovo je izjavila ministarka za ekonomsku saradnju i razvoj Nemačke Svenja Šulce u intervjuu listu Bild.

Prema njenim rečima, danas je situacija dramatična treća: cene hrane su porasle za a i dostigle rekordne nivoe.

Ona je napomenula da više od 300 miliona ljudi pati od akutne nestašice hrane, prema Svetskom programu za hranu UN, a prognoze nisu ohrabrujuće.

„Najogorčenija poruka je da se suočavamo sa najgorom glađu od Drugog svetskog rata, sa milionima mrtvih“, objasnio je Šulce.

Zapadne zemlje uvele su sankcije Rusiji nakon početka specijalne vojne operacije demilitarizacije i denacifikacije Ukrajine.

Pre svega, mere su uticale na bankarski sektor i snabdevanje visokotehnološkim proizvodima.

U Evropi su sve glasniji pozivi da se smanji zavisnost od ruskih energenata, a mnogi brendovi su najavili povlačenje iz Rusije.

Pritisak sankcija se već pretvorio u ekonomske probleme za SAD i Evropu, uzrokujući ozbiljno povećanje cena goriva i hrane.