REKE OPET DIVLJAJU U SRBIJI: Preti li nam za nedelju dana novi Obrenovac?!

Na reci Savi u Beogradu, čiji vodostaj raste usled rasta Dunava, danas će biti proglašena redovna odbrana od poplava, saznaje Telegraf u Javnom vodoprivrednom preduzeću “Beogradvode“.

Republički hidrometeorološki zavod Srbije (RHMZ) upozorava da se u nedelju i ponedeljak očekuju obilnije padavine, pa će u pojedinim mestima u Srbiji i Sava i Dunav i druge bujične reke preći granicu redovne, a negde i vanredne odbrane od poplava. Uprkos svemu ovome, sagovornici Telegrafa kažu da razloga za opreznost ima, ali da nam u predstojećim danima ne preti Obrenovac niti približno sličan scenario.

RHMZ upozorava da se u nedelju i ponedeljak, 6. i 7. marta, u većini mesta, i to za 24 sata pasti od 10 do 30 litara kiše po metru kvadratnom, a ponegde i više od 40 litara.

S obzirom na to, vodostaji Save kod Jamene i Beograda, između nedelje i ponedeljka prevazići će granicu redovne odbrane od poplava. Između utorka i srede tu granicu Sava će probiti i kod Sremske Mitrovice, a kod Šapca granicu vanredne odbrane od poplava.

– Sutra će na području Timočke i Negotinske krajine biti mogući nagli porasti vodostaja na bujičnim vodotocima sa manjim lokalnim izlivanjima. Narednih dana na Dunavu kod Smedereva, Pančeva i Zemuna vodostaji će se kretati iznad i oko granica redovne odbrane od poplava – upozorava RHMZ.

Između ponedeljka i srede rašće i vodostaji na Drini, Limu, Jadru, na Zapadnoj i Južnoj Moravi sa pritokama, na Jasenici, Kubršnici, Crnici, Lepenici, Lugomiru, Resavi, Mlavi, Peku i Timoku.

Da li sve ovo znači da nam se može ponoviti “Obrenovac”, odnosno slike Srbije iz maja 2014. godine.

– Za narednih nedelju dana nema najava nekih ekstremnih događaja, a očekuje se proglašenje redovne odbrane od poplava danas na reci Savi na vodnom području Beograda – kažu za Telegraf u preduzeću “Beogradvode” koji na naše pitanje kakvo nas proleće očekuje kada je reč o poplavama navode da nemaju precizne hidrometeorološke podatke za dugoročnu prognozu.

Zamenik načelnika Sektora za vanredne situacije u Ministarstvu unutrašnjih poslova Boban Stevanović, takođe, navodi za Telegraf da nam ne preti scenario iz 2014. godine, ali da je opreznost neophodna, pa da su s obzirom na sve okolnosti već i preduzeli određene mere.

– Sektor prati razvoj situacije, kako na terenu tako i u smislu prihvata informacija koje daje referentna ustanova, a to je Republički hidrometeorološki zavod. U tom smislu, a saglasno Zakonu o vanrednim situacijama, mi smo preduzeli određene radnje. Naime, kroz Republički operativni centar prosledili smo traženu i ozbiljnu informaciju o preduzimanju preventivnih i operativnih mera opštinskim i gradskim štabovima za vanredne situacije. Sa druge strane, s obzirom na moguću najavu, ali opet kažem da nam ne preti takav scenarijo iako opreznost nikada nije na odmet,u pripravnosti su specijalistički timova našeg sektora, obišli smo i kritična potencijalna mesta i situacija se permanetno prati, tako da smo spremni za reagovanje – navodi Stevanović.

On kaže da su potencijalno kritične tačke upravo one koje su se i u prethodnim godinama pojavljivale, a koje nisu branjene ili nisu adekvatno zaštićene.

– U narednim danima ćemo pratiti razvoj situacije a ako se proglasi redovna odbrana od poplava to samo znači da nivo opreznosti i nivo osmatranja postaje intezivniji i češći. Sa prirodom se ne treba šaliti a opreznost je ono što ovaj sektor svih ovih godina sprovodi – rekao je Stevanović.

Među slikama poplavljene Srbije, koje su obišle svet, najpotresnije su one iz Obrenovca. On je, da podsetimo, potopljen kada je voda Kolubare i Tamnave probila nasip u Zabrežju, jer njihova korita nisu bila u mogućnosti da prime toliku količinu vode.

I danas u Obrenovcu ima vode jer je vodostaj Save u porastu, međutim, predsednik te gradske opštine Miroslav Čučković, isto nas uverava da nema bojazni ali da su u strogoj pripravnosti.

– Reke Tamnava i Trstenica još nisu došle do nivoa merenja, a Kolubara i Sava su u blagom porastu zbog porasta Dunava, tako da što se tiče Obrenovca, nema trenutne opasnosti. Mi pratimo i dešavanja u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, i sve ostale reke, i u strogoj smo pripravnosti – rekao je Čučković za naš portal.

(Lj. Račić, Telegraf)