SMEŠTAJU MU PRLJAVU IGRU- NOVI UDAR NA ĐOKOVIĆA: Evo zašto je Zapad krenuo na Novaka..(U kampanji protiv njega učestvuje Marej, Vilijams i Navratilova)
Piše: Radovan TVRDIŠIĆ
U redu. Svi smo čuli.
Zapadni mediji su najboljeg tenisera na svetu proglasili za zatucanog seksistu.
Povod je to što je Novak Đoković u svom intervjuu, između ostalog, izjavio ,,da se ne slaže u potpunosti sa tim što su nagrade na turnirima u muškom i ženskom tenisu izjednačene ,,.
Oni koji budu branili Novaka baveći se širim kontekstom čitave izjave, koji jeste drugačiji od naslova, suštinski će pogrešiti.
Drugi, koji će gorljivo braniti ili napadati iznete stavove (u vezi visine novčanih primanja u muškom i ženskom tenisu) takođe će promašiti metu.
Ne radi se ovde o tenisu.
Ne radi se ni o različitim pogledima na primanja profesionalnih tenisera i teniserki.
Ne radi se ni o Srbima.
Pa čak ni o samom Novaku Đokoviću.
Reč je o nečem mnogo krupnijem.
Ovoga puta nije Novak na udaru samo što je Srbin (mada jeste i zbog toga).
Novak je na udaru jer je svojom izjavom ostavio utisak da možda ima drugačiji stav od poželjnog.
I to po, određenom, za zapad veoma bitnom pitanju.
A banalizovana rodna ravnopravnost o kojoj je reč (ne ulazeći u svu njenu kompleksnost) predstavlja jedan od nekoliko ključnih graničnika zapadne medijske sfere.
Đoković je na udaru jer je previše samostalan i svoj za globalni uticaj koji poseduje.
A ako si suviše svoj onda nisi naš (tj.njihov)
Dakle, iako se iz šireg konteksta izjave ne vidi ništa sporno (osim mišljenja sa kojim se možemo slagati ili ne) za zapadne medijske inkvizitore već i sama sumnja da uticajna svetska javna ličnost ima svoj stav koji se razlikuje od zvanično proklamovanog novoetičkog obrasca je dovoljan razlog za medijsku paljbu.
Zato je Novak optužen za seksizam.
A seksizam je samo jedna od mnogih medijski etiketa namenjenih onima koji u zapadnom vrednosnom poretku ne misle onako kako gazda kaže.
Etikete su brojne.
Ako javno kažete da ste protiv masovne promocije homoseksualnosi nalepiće vam homofobiju.
Ako smatrate da boks nije sport za žene proglasiće vas za mizoginog šovinistu.
Ako glasnije objasnite detetu da je negde pogrešilo nazvaće vas za nasilnika.
Ako nećete da vakcinišete svoje dete bez svih informacija o njegovim posledicama postaćete zatucana neznalica.
Medijski šaržeri su odavno puni a plaćeni ,,novinari,, spremni. Zato pazite.
Pogotovo ako ste slavna ili barem društveno uticajna ličnost.
Neće vas spasiti čak ni činjenica da ste gej ako kao takav izjavite da homoseksualni parovi ne treba da usvajaju decu.
Dokaz je medijski linč koji je zbog takve izjave doživeo čuveni homoseksualni par Dolče i Gabana.
Jer ste sa svakom takvom izjavom pokazali da ne poštujete okupacioni sistem (bez)vrednosti i deklarisali se kao remetilački faktor.
I zato morate biti kažnjeni.
Danas medijskom histerijom i javnim prezirom.
Sutra i nečim gorim.
Dakle, medijska hajka koja se ovih dana vodi protiv Novaka Đokovića nije samo još jedno zapadno licemerje već i mnogo više od toga. Ona je dijagnoza stanja zapadnog sveta.
Neko ko tako orkestrirano politički reaguje zbog sportske teme pokazuje da je koliko moćan toliko i uplašen.
Ostrašćeni i neosnovani prezir prema obrazloženom drugačijem mišljenju je umesto Novaka osvetlio prljavo i ružno lice zapadnog poimanja demokratije.
U zapadnom civilizacijskom krugu temelj zapadne demokratije – poznatiji kao sloboda govora – definitivno je dignut u vazduh.
Ili je ta sloboda moguća uz sledeći amndman.
,,Nema slobode govora za one koji se bezrezervno ne slažu sa nama,,.
To naravno još uvek ne znači da će Novak biti kažnjen zbog ove izjave ali će ga medijsko korporativnni odijum kojem je izložen učiniti još svesnijim pravila igre. A ona su jasna.
,,Možda i dozvolimo da nezvani gost iz tamo neke Srbije bude najbolji na svetu u ,,našem,, tenisu, ali po uporišnim tačkama našeg pogleda na svet mora govoriti isključivo ono što mi želimo da čujemo,,.
Za zainteresovane posmatrače razbuđujuća je činjenica da ponovo živimo u vremenu kada možete medijski nastradati zbog drugačijeg mišljenja.
Dovoljno je samo javno iskazati stav protiv proklamovanog vrednosnog toka.
To po logici stvari znači da ćete sutra loše proći ako se za njega otvoreno ne zalažete.
A prekosutra zbog toga možete biti i krivično gonjeni.
U početku npr. imate slobodu da nemate donorsku karticu, u redu ali teže ćete dobiti posao.
Nisi član nekog profemini ili progej udruženja, može i to… ali pišem ti minus iz vladanja u tvoju radnu biografiju.
Ali neće se stati samo na zabrani iskazivanja svog mišljenja po neuralgičnim temama.
Iskustvo nas uči da stvari ubrzano idu u pravcu obavezne javne podrške ili barem saglašavanja.
Ako budeš želeo neku značajniju i višu funkciju u društvu – moraćeš da se javno zalažeš za sve zvanične proklamovane,, vrednosti,,.
Zato je na nivou simbola jedno benigno ali drugačije mišljenje najboljeg sportiste mnogo više od običnog ličnog stava.
To mišljenje u krvotoku zapadnog koncepta doživljeno je kao pobuna a inercija sistema kaže da se javna pobuna mora ugušiti javnim poniženjem.
Naravno da inercija nije uvek dobra a nepotreban i ponižavajući tretman kojem je prvi reket izložen već stvara mnogo novih buntovnika.
Čak i ako je proizašlo iz trenutne Novakove nepažnje, koja mu nije svojstvena, drugačije mišljenje je i akt dubinske lične slobode i hrabrosti i dokaz da je i u takvom zapadnom svetu moguće sačuvati dušu.
A to je loše za sistem.
Pogotovo ako si broj 1.
Sporan intevju sa Đokovićem
Izvršni direktor Indijan Velsa, 69-godišnji Rejmond Mur je tokom ćaskanja sa novinarima prilično ružno govorio o damama u „belom sportu“.
„Znate, voleo bih da budem neko od glavešina u ženskom tenisu, jer se ženski tenis šlepa uz muški. Oni treba da su veoma srećni, nikakve odluke ne donose, imaju maltene iste nagradne fondove i žive veoma dobro. Da sam teniserka, bacio bih se na kolena i zahvaljivao Bogu što su se rodili Rodžer Federer i Rafa Nadal, jer su oni izneli ovaj sport“, rekao je Mur, dodavši onako usput da su Garbine Muguruza i Eženi Bušar „veoma atraktivne“, posle čega se dopunio rečima: „Mislio sam na to da su i fizički i takmičarski atraktivne. One će moći da se bore za lidersku poziciju jednom kada Serena odluči da više ne igra“.
Naravno, ovakvi komentari naišli su na osudu mnogih iz „belog sporta“, naročito slavnih teniserki. Tako je Bili Džin King istakla da je razočarana ovim rečima, te da je svaki igrač i igračica doprineo razvoju tenisa, a Kris Evert, 18-struka grend slem šampionka, naglasila je da je ovo „bez sumnje, zlatna era muškog tenisa“, ali da su „žene napornije radile i borile se jače“ da budu tu gde su sada.
Sve ovo nije moglo da zaobiđe ni Novaka Đokovića.
Ovako je protekla njegova konferencija za štampu posle pete titule u Indijan Velsu, bar kada je reč o Reju Muru i njegovom osvrtu na ženski tenis.
„Ne znam šta da kažem. Čuo sam za to. Očigledno je da je to veoma delikatna i osetljiva tema. Žene zaslužuju poštovanje i divljenje za ono što rade. Znate, priča o jednakim nagradnim fondovima (za muškarce i žene) je glavna tema u svetu tenisa u poslednjih sedam, osam godina. Bio sam i ja deo tog procesa, tako da znam koliko snage i energije VTA, i svi zastupnici ideje o istim nagradnim fondovima, ulažu da dostignu to. Aplaudiram im na tome. Iskreno, aplaudiram. Bore se za ono što zaslužuju“, rekao je Novak, a onda izjavio nešto što su mnogi američki mediji izvukli u naslove, izvukavši potpuno iz čitavog konteksta sledeće reči:
„Sa druge strane, mislim da naš muški svet tenisa, ATP svet, treba da se bori za još više, jer statistike pokazuju da imamo sve više gledalaca na muškim teniskim mečevima. Mislim da je to, razumete, jedan od razloga zbog kojih bi možda mi mogli da dobijemo više novca. Ali, ponavljam, znate i sami, ne možemo mi da se žalimo jer već imamo ogromne nagradne fondove u muškom tenisu. Ne znam šta je Rejmond Mur tačno mislio kada je rekao to što je rekao, ali ovo je sve što ja mogu da vam kažem iz mog ugla gledanja“, rekao je najbolji teniser sveta.
Te njegove reči ne mali broj medija sa engleskog govornog područja stavio je u naslove pooput „Đoković: Muški tenis treba da dobija više para, imamo više gledalaca od žena“. Zaboravivši potpuno na uvodni deo, kao i onaj koji sledi, a u kome je sve odisalo poštovanjem prema nežnijem polu, takvi naslovi izazvali su burnu polemiku na društvenim mrežama. Tako su neke korisnice Tvitera, začuđene naslovima koje su videle, počele da pišu „Zašto, Đokoviću, zašto? Neka sad on nastavi da ‘poštuje’ žene, a mi ćemo prestati da poštujemo njega'“
Dopisnica B-iBi-Ci-a Viktorija Uvonkunda, reagovala je na drugačiji način, ali bez mnogo razumevanja za Đokovićeve reči:
„Ne, dečače. Kada bi ženski tenis imao istu priliku da bude na TV-u u udarnim terminima, gledanost bi porasla“.
Naravno, ne treba ni pominjati broj onih kojih su stali na Đokovićevu stranu, tim pre zbog nastavka konferencije. A ona je protekla ovako:
Novače, nagradni fondovi dakle ne treba da budu ujednačeni, da se ti pitaš?
– Slušajte, ponovo, moj odgovor nije ni „da“ ni „ne“. Žene treba da se bore za ono što misle da zaslužuju, a mi za ono što mi mislimo da zaslužujemo. A dokle god postoje podaci, statitstika, i sve te informacije o tome ko privlači više pažnje, gledalaca, ko proda više karata i stvari poput toga, na osnovu toga treba napraviti fer podelu.
Dakle, ako statistika pokaže da u nekom trenutku ženski tenis privlači više pažnje, muškarci bi onda trebalo da dobiju manje novca?
– Apsolutno! Apsolutno!
Taj deo konferencije nisu preneli mnogi zapadni mediji, možda zbog dužine, ali izbegavati suštinu je opasna stvar. A u prethodnim rečima je upravo i bila suština Đokovićevog stava. U onim sledećim – bilo je detalja za koje su se neki lako „zakačili“:
Jedna od sjajnih stvari ovog sporta je to što je globalan. Da li misliš da bi ti bio ovde da nije bilo tvog prvog trenera, Jelene (Genčić)?
– Ne, ne bih bio. To je ono… nemojte da me shvatate pogrešno. Kao što sam rekao, imam neverovatano poštovanje za sve što žene u svetu sporta rade i ostvaruju. Tome u prilog ide i činjenica kroz šta sve one prolaze sa svojim telom, a njihova tela su drugačija od muških. One prolaze kroz mnoge stvari kroz koje mi ne moramo. Znate i sami, hormoni i tako to, ne moramo da idemo u detalje. Dame će znati o čemu pričam. Ali, one upravo i zaslužuju divljenje i poštovanje za to što su uspele da se bore na tako visokom nivou. Mnoge od njih su žrtovovale deo svog života, neke porodične odluke koje imaju veze sa telom, da bi igrale tenis ili neki drugi profesionalni sport. I, ja to cenim. Imao sam ženu za trenera, a to je bio ogroman deo moje teniske karijere. Okružen sam ženama. A i veoma sam srećan što sam oženio jednu i imam sa njom dete (smeh). Potpuno sam za snagu žena!
Nastavak kampanje protiv Đokovića: Endi Mari i Serena Vilijams kritikuju Novaka!
Najbolja svetska teniserka Serena Vilijams i najbolji britanski teniser Endi Mari izneli su svoje mišljenje povodom izjave Novaka Đokovića o zaradama na teniskim turnirima.
Podsetimo, Đoković je istakao da bi muškarci trenutno trebalo više da zarađuju od teniserki, ali ni u jednom momentu nije omalovažavao ženski tenis kako su to svetski mediji dočekali.
– Za mene je to bilo razočaravajuće, da imam sina i ćerku koji igraju tenis, ne bih mogla da kažem kako dečak zaslužuje više zato što je muško. Ako su oboje počeli sa tri godine, volela bih da oboje zarade isto – rekla je Serena, a prenosi britanski Gardijan:
– Ja imam reket u rukama od druge godine i bilo bi šokantno da kažem kako ćerka zaslužuje više. Novak ima pravo na svoje mišljenje, ali da ima ćerku, morao bi da porazgovara sa njom i kaže joj kako dečak zaslužuje više samo zato što je dečak.
I Mari je u međuvremenu digao glas protiv Novakove izjave, a potkačio je i ukrajinskog tenisera Sergeja Stahovskog koji je protiv jednake zarade.
– Ako Serena igra na Centralnom terenu, a imate muški meč sa Stahovskim, ljudi će doći da gledaju Serenu. Navijači prate ženski tenis, situacija se menja u zavisnosti od toga kakvi su mečevi u pitanju. Muški tenis je imao sreću u poslednjih 10-ak godina sa ovakvim igračima i rivalstvima koja su stvorena. To je velika stvar, ali ceo sport može da profitira iz toga, ne samo nadmetanje u muškoj konkurenciji – rekao je Marej, i dodao:
– Trebalo bi da nagrade budu iste u svim slučajevima. Vreme izjave prvog čoveka Indijan Velsa, Reja Mura, bila je uvrnuto, neposredno pre ženskog finala. Bilo je 16.000 ljudi na stadionu, svi su došli da ih gledaju. Cela stvar je razočaravajuća.
Podsetimo, direktor Indijan Velsa Rej Mur, koji je svojom izjavom i pokrenuo ovu lavinu, dao je ostavku
(Fakti, Blic, Telegraf)