SPREMA SE NOVO ŽARIŠTE? Ova država je nova meta Zapada..!
Nova meta zapada je Moldavija, iako je predsednik te zemlje Igor Dodon izjavio da nikakvih baza Severnoatlantske alijanse neće biti na teritoriji njegove zemlje.
Predsednik Moldavije je uveren da nema nikakvih šansi da alijansa napravi bazu u Moldaviji bez njegove saglasnosti kao šefa države, a ističe da njegovo mišljenje podržava ogromna većina građana Moldavije.
„Bar dok sam ja predsednik, to se sigurno neće desiti, čak i ako neko pokuša to da zaobiđe preko Ustavnog suda, dogodiće se narodni nemiri i to će se loše završiti za one koji bi pokrenuli taj proces“, upozorio je Dodon.
Direktor Instituta strateškog planiranja Aleksandar Gusev siguran je da dok je Dodon na vlasti neće biti nikakvih vojnih struktura NATO-a u Moldaviji.
„U Moldaviji je prilično jak uticaj Rumunije, a mi moramo da uzmemo u obzir okolnost da je na teritoriji te zemlje razmešteno nekoliko baza i da se u jednoj od najvećih nalaze protivraketni sistemi. Iz te perspektive razmeštanje NATO baza u Moldaviji bio bi ozbiljan argument pritiska na Rusiju.“
Međutim, Gusev ističe da je unutrašnja situacija u Moldaviji prilično komplikovana i da postoji krupan politički lobi koji smatra da bi ta zemlja trebalo da postane deo Alijanse. Taj stav, kaže ruski ekspert, podržavaju i brojni evropski lideri.
Ekspert za krizne situacije i veteran ruske obaveštajne službe Lav Koroljkov smatra da je situacija u Moldaviji potpuno nejasna.
„Oseća se da na nju deluje Zapad i to pre svega putem ambasade SAD, a drugi faktor koji utiče na situaciju je Ukrajina. Između Kišinjeva i Kijeva postoji sporazum o reakciji u slučaju da dođe do blokade Pridnjestrovlja. Vlada se, u stvari, uopšte ne obazire na Dodona koji zapravo i ne drži poluge vlasti u svojim rukama. Da, njega je izabrao narod, ali je na vlasti prozapadna koalicija. Naravno da je sve to za Rusiju prilično neprijatno, bez obzira što Dodon ističe da nije ni prozapadni, ni proruski predsednik, već promoldavski“, kaže Koroljkov i dodaje da je neophodno uzeti u obzir i stav Rusije koja čini sve kako bi se Moldavija razvijala suvereno i nezavisno.
„Situacija sa Pridnjestrovljem je prilično komplikovana, a tamo se nalazi i ruska četrnaestogardijska armija. To je u određenoj meri prilično ozbiljan argument zbog kojeg Moldavija verovatno u narednih nekoliko godina neće postati članica NATO-a, a neće dozvoliti ni razmeštanje nekih struktura Alijanse na svojoj teritoriji“, ističe Koroljkov.
Prema Ustavu, Moldavija ima neutralni status. Međutim, od 1994. godine ta zemlja sarađuje sa NATO-om u okviru individualnog plana partnerstva, a u Kišinjevu deluje informativni centar Alijanse. Decembra prošle godine u zemlji je otvoren biro za veze sa NATO-om, iako se predsednik Dodon više puta izjasnio protiv tih mera.