„Tramp će prvo sleteti u Niš, pa onda u Beograd i to zbog..“
Piše: Miroslav Lazanski
Prvo je u vezi sa centrom u Nišu sumnjičio naš vrli prijatelj Hojt Brajan Ji, da bi sada i komandant američke kopnene vojske u Evropi general Ben Hodžis izrazio sumnju u pravu prirodu Srpsko-ruskog humanitarnog centra, rekavši usred Beograda da on sumnja da je taj centar zaista humanitaran. Po njegovim rečima, mora „da se tu nešto mulja”, doduše, general kaže da nije bio u centru, ali da bi voleo da ga obiđe.
Kao da nije pročitao prethodni izveštaj pomoćnika američkog vojnog atašea u Beogradu, koji je ranije već obišao centar u Nišu, pomno ga istražio i svojim šefovima poslao detaljan izveštaj. Naravno da ga je pročitao, no, i pored toga general Hodžis i dalje sumnja.
Da sam na mestu direktora centra u Nišu smesta bih pozvao generala Hodžisa u posetu, da se lično uveri o čemu se radi. Pa bih ga onda odveo i u onaj čuveni restoran u Nišu, koji smo u bivšoj Jugi zvali „Kod Amerikanca”, na lepinje i ćevape. No, problem je mnogo složeniji, naime, general Hodžis može sve da pogleda, snimi i zabeleži, naravno ne on lično, već ekipa njegovih pomoćnika, pojede lepinje i ćevape „Kod Amerikanca”, i onda, kada se vrati u Nemačku, da opet kaže da je to njemu sve bilo sumnjivo i da u Nišu nisu čista posla u vezi sa tim centrom.
Sledeći po vojnoj hijerarhiji u iskazivanju sumnje u poslove Srpsko-ruskog humanitarnog centra, kada je reč o evropskim vojnim nadležnostima, svakako je vrhovni komandant snaga NATO-a, američki general Kurtis Skaparoti. Ako i on posumnja u pravu svrhu postojanja tog centra, a možda i poželi da ga obiđe i lično se uveri šta se sve „tamo mulja”, i njega pod obavezno treba odmah pozvati u Niš. I domaćinski ga ugostiti.
Ako i on posle povratka u Mons ostane skeptičan, ko to može onda uveriti Ameriku da centar u Nišu zaista obaveštajno ne mulja? Samo predsednik Donald Tramp, kao glavnokomandujući američkim oružanim snagama. Što znači, da ako se nastavi trend američkog sumnjičenja na visokom, pa sve višem nivou, u Nišu možemo uskoro da očekujemo, ničim izazvanog, ali već i službeno pozvanog, američkog predsednika sa sve suprugom Melanijom. Što će Niš automatski svrstati na kartu vojno-političkog turizma visoke obaveštajno-vatrogasne provenijencije.
U tom kontekstu centar u Nišu onda ulazi i u set novih američko-ruskih pregovora o strateškom nuklearnom naoružanju SALT-4, čime i Srbija dobija status regionalne vojne sile.
Jer nije pošteno da svi drugi oko nas imaju na svojim teritorijama strane vojne baze, a mi samo jednu, Bondstil, sa kojom konstatacijom se Ameri, naravno, ne bi složili. Odnosno neka građani Niša malo pažljivije motre na noćno nebo, primetiće mnogo više svetlećih objekata nego ranije, naime Pentagon preko satelita Kh-11, osmatra četiri ruska vatrogasca, jedno kuče i desetak Srba u centru. Da nešto obaveštajno ne muljaju…
Dakle, tipujem da će Tramp s našom snajkom, a Hrvati inače zovu Slovence „alpskim Srbima”, sleteti prvo u Niš, pa tek onda u Beograd.Unapred se jako veselim dolasku Donalda Trampa, naravno, još više naše snajke, pa makar prvo sleteli i u Niš.
Jer, ako nam već u Niš, ono ranije, nije došao papa, a očekivali smo, red je da sada dođe Tramp. Istina, papi smo oprostili, jer Vatikan nije priznao Kosovo, Amerika jeste, i sad je red da se to priznanje kompenzuje dolaskom Trampa u Srbiju. Samo da posle Niša i Beograda ne odleti u Prištinu, jer to bi sve pokvarilo.
Pošto smo mi majstori da sve pokvarimo, mi smo još 1999. započeli proces virtuelizacije NATO-a. Zbog nas je NATO, da bi se održao, postao virtuelan.
Da je javnost u tada 19 država članica saveza znala samo kako je savez podeljen, general Vesli Klark se zalagao za kopnenu opciju, Pentagon je bio protiv, general Šort je zagovarao žestoko bombardovanje svih mostova u Beogradu, Francuzi su bili protiv, Nemci su ozbiljno razmatrali ruske mirovne planove, Britanci i Amerikanci su se oko toga zgražavali, Britanija je odbila da njeni avioni gađaju TV Beograd, britanski general Majkl Džekson odbio je naređenje vrhovnog komandanta NATO-a generala Klarka da zaustavi ruske padobrance na aerodromu Slatina kod Prištine.
Grci nisu ni učestvovali u agresiji na SRJ 1999, a Mađari su rekli da eventualna kopnena operacija neće moći ići sa njihove teritorije. Ne zbog ljubavi prema Srbima, već zbog vojvođanskih Mađara. SAD su izvele oko 85 odsto bombarderskih akcija, više od 60 odsto svih letova, više od 90 odsto obaveštajnih i izviđačkih misija, oko 90 odsto zadataka u oblasti elektronskog ratovanja, ispalile su više od 80 odsto oružja sa preciznim navođenjem i više od 95 odsto svih lansiranih krstarećih raketa.
Amerikanci su iz svih svojih akcija isključivali svoje saveznike iz NATO-a, i pri odabiru meta uskraćivali su im sve obaveštajne informacije za sve mete koje su gađali američki avioni, ili rakete. Takav virtuelni rat vodio je i ka virtuelnoj pobedi. Upravo ta virtuelizacija NATO-a dovela je i do virtuelizacije američkog shvatanja Srpsko-ruskog humanitarnog centra u Nišu.
(Politika.rs)