Ministarka odbrane Španije – Marija Dolores de Kospedal – izjavila je da su oružane snage zemlje dužne da zaštite njenu teritorijalnu celovitost.
Te njene reči naišle su na podršku španskih generala i u političkom vrhu u Madridu. Međutim, u Kataloniji su ih pravilno procenili – kao direktnu pretnju primenom vojne sile protiv ove provincije koja želi da se preko referenduma odvoji od Španije i da postane nezavisna država.
De Kospedal je za vreme proslave 40-godišnjice njenog ministarstva rekla da obaveza armija i Civilne garde nije samo zaštita demokratskih vrednosti i Ustava Španije, nego i njene teritorijalne celovitosti i suvereniteta. Pritom je naglasila:
„Uvek kada su Španiji bile potrebne njene Oružane snage – one su se odmah stavljale na raspolaganje“.
U isto vreme je u parlament Katalonije stigao predlog zakona o referendumu o nezavisnosti. Vremenska podudarnost, naravno, nije slučajna.
Generalitet u Madridu povodom ministarkinih reči je već objavio: „Spremni smo da izvršimo sve što od nas traži Ustav zemlje i što nam naloži vlada Španije“.
Španskim generalima je zabranjeno da se javno izjašnjavaju povodom političkih tema. Zabrana se odnosi i na „katalonsko pitanje“.
Predsednik vlade Katalonije, Karles Pudždemon, povodom ministarkinih reči je već izjavio:
„Vlada Španije – koja sada maše vojnim uniformama – pravi veliku grešku ako misli da će nas time zaplašiti“.
Pudždemon je saopštio da će se „referendum nezavisnosti“ – uprkos svim pretnjama i potezima zvaničnog Madrida – održati 1. oktobra.
Madrid će pokušati da zaustavi Kataloniju preko Ustavnog suda Španije koji će – kako se najavljuje – referendum proglasiti neustavnim i zabraniti njegovo održavanje.
Pudždemonove reči su najava da se Barselona neće zaustaviti ni pred tim odlukama ni pred pretnjom slanja španske armije da spreči otcepljenje Katalonije.