VELIKI PREOKRET NA BLISKOM ISTOKU: Američka koalicija nemoćno gleda! EVO ŠTA SE DESILO
Ruski raketni sistemi S-300 PMU-2 „Favorit“, koji su stigli u Siriju početkom oktobra, u potpunosti su spremni za borbenu upotrebu, a ta vest je unela nervozu u američke vojne krugove. S druge strane, ruski vojni eksperti predviđaju da će S-300 u Siriji promeniti konfiguraciju vojno-političkih i geopolitičkih odnosa na Bliskom istoku.
Specijalni predstavnik SAD za sirijski dijalog Džejms Džefri je izjavio da su SAD zabrinute zbog raspoređivanja kompleksa S-300 na sirijskoj teritoriji i postavio je pitanje ko će kontrolisati te sisteme i kakvu ulogu će oni igrati.
Ta izjava gotovo da se poklopila sa vešću koju su objavili ruski mediji, pozivajući se na svoje izvore, da su tehničke ekipe specijalista ruskog vojno-industrijskog kompleksa, koje su zajedno sa raketnim sistemima velikog dometa S-300PM/PM-2, stigle u Siriju početkom oktobra, izvršili komplikovan tehnološki proces njihove konverzije u izvoznu varijantu S-300 PMU-2, a potom se vratili nazad u Rusiju.
Izvor je naveo da je S-300PM/PM-2 neka vrsta „hibrida“ koji uključuje elemente oba sistema.
Prema njegovim rečima, sve tri divizije S-300PMU-2 u potpunosti su spremne za borbenu upotrebu u sirijskim uslovima i ostalo je još samo da se izvrši obuka sirijskih vojnika koji će njima rukovati.
Ruski vojni eksperti smatraju da će sistemi S-300 u Siriji promeniti odnos snaga u tom regionu.
„Očigledno je da tek sad američki vojni rukovodioci i političari počinju da shvataju da će S-300 pouzdano da štiti ruske vojnike u Siriji i da će ozbiljno uticati na celokupnu konfiguraciju vojno-političkih i geopolitičkih odnosa na Bliskom istoku. Svakako da će S-300 biti ozbiljna prepreka i dejstvima izraelske vojske na teritoriji Sirije, ali, što je najvažnije, ozbiljno će pomrsiti konce Amerikancima“, rekao je za Sputnjik vojni ekspert Andrej Koškin.
Koškin smatra da će S-300 „ohladiti usijane glave“, kako onima u Izraelu tako i u SAD.
„Istovremeno, to je ozbiljna pomoć zvaničnom Damasku i zemljama-garantima, koje se zalažu za mirno regulisanje situacije i izgradnju stabilnih odnosa, koji će omogućiti da se sa vojnog sukoba pređe u mirnu fazu izgradnje u Siriji“, dodao je Koškin.
Moskva nije nameravala da isporuči sistem S-300 Siriji sve dok se nije dogodio incident sa obaranjem ruskog transportnog aviona Il-20, nakon čega je Rusija bila primorana da preduzme adekvatne mere zbog akcija Izraela.
Rusija je čak 2013. godine obustavila isporuku tog sistema Siriji na zahtev Izraela, ali se u septembru, posle obaranja ruskog aviona i pogibije 15 ruskih vojnika, situacija promenila.
Izraelsku stranu je plašilo da S-300 neće samo ograničiti slobodu delovanja izraelskih vazduhoplovnih snaga u vazdušnom prostoru Sirije, nego i da će Sirijcima omogućiti da prekriju skoro celu teritoriju Izraela i kontrolišu skoro celo izraelsko nebo.
Izrael smatra da je raspoređivanje S-300 u Siriji „velika greška“ i da može izazvati destabilizaciju u regionu, a čak je saopštio i da je spreman da gađa sirijske sisteme S-300 ako oni budu dejstvovali protiv izraelskih ciljeva.
Izraelci, naime, smatraju da se Sirijcima ne može verovati da će opremu koristiti kako valja i da bi to moglo da se završi obaranjem izraelskog vojnog ili civilnog aviona nad izraelskom teritorijom.
Ruski eksperti, međutim, tvrde da će ruski raketni sistemi pomoći da se stabilizuje situacija u tom regionu.
„Na teritoriji Sirije ima mnogo igrača i svaki od njih ima svoje interese. Postoji pozicija Izraela koja se protivi ovome i kaže da se tako povećavaju tenzije, a postoji i pozicija Moskve, koja se sa razumevanjem odnosila prema poziciji Izraela. Podsetimo da je dogovor o isporukama S-300 zaključen sa sirijskim vlastima još 2010. godine i da ti sistemi nisu isporučeni sve do sada samo zato što se slušalo mišljenje izraelske strane. Međutim, dogodila se tragedija u kojoj su izgubljeni ljudski životi i to je sve promenilo, jer Rusija, pre svega, mora da misli na svoje vojnike i da osigura njihovu bezbednost“, rekao je ruski politikolog Pavel Salin.
Politikolog kaže da je teško davati prognoze da li se mogu očekivati neke nove provokacije dok sirijski vojnici prolaze obuku rukovanja ruskim raketnim sistemom.
„Pred izraelskom stranom, i ne samo njom, otvorene su sve karte. Jasno im je poručeno: ’Evo sa čim možete da se suočite, procenite rizike‘. Verujem da se i Izrael brine o svojoj vojsci i da ih neće uvlačiti u nepotreban rizik. Ali na situaciju utiče više faktora i ona ne zavisi samo od Izraela — u svojim akcijama i Izrael odgovora na neke izazove. Zbog toga je nemoguće predvideti razvoj događaja“, smatra Salin.
Posle obaranja ruskog aviona u Siriji, Moskva je saopštila da će pojačati mere bezbednosti ruskih vojnika u toj zemlji. Prema najavama, to predviđa opremanje komandnih punktova sirijske protivvazdušne odbrane automatizovanim sistemima za kontrolu, koje imaju samo Oružane snage Rusije, a takođe i elektronsko potiskivanje satelitske navigacije, avionskih radara i sistema veze ratnog vazduhoplovstva koji napadaju objekte na sirijskoj teritoriji, i što je najvažnije, raspoređivanje kompleksa S-300.
Ovaj sistem, dometa do 250 kilometara, može da gađa više meta u vazduhu i u stanju je da uništi avione i krstareće rakete.
Reč je o unapređenoj verziji S-300PMU-2. „P“ označava da je to varijanta za protivvazdušnu odbranu, „M“ znači da je reč o modernizovanoj verziji, a „U“ označava verziju unapređenog sistema, koji je rađen samo za izvoz.