Američki kongres usvojio predlog zakona koji praktično znači objavu rata Rusiji i Kini..!

Visoki ruski zvaničnici su zabrinuti da će predlog zakona usvojen u američkom Kongresu doneti više od povećanja sankcija Severnoj Koreji. Moskva tvrdi da H.R 1644 krši njihov suverenitet i predstavlja “čin rata.“

4. maja 2017. godine, House Resolution 1644, nevino nazvan “Korejska zabrana i modernizacija zakona o sankcijama,“ je brzo usvojen od strane amerčkog Predstavničkog doma glasanjem 419-1, i isto tako brzo je obeležen kao “čin rata“ od strane predsednika Rusije.

Ono što je zapalo za oko ruskim kritičarima je Član 104, deo zakona za koji se pretpostavlja da garantuje ovlašćenja američkim “inspekcijskim organima“ nad brodskim lukama (i glavnim aerodromima) daleko izvan Korejskog poluostrva – konkretno, luke u Kini, Rusiji, Siriji i Iranu.

Ovaj predlog zakona identifikuje više od 20 stranih meta za nametljivu američku inspekciju, uključujući i dve luke u Kini, deset luka u Iranu, tri luke u Siriji, kao i Međunarodni aerodrom u Damasku, i tri luke u Rusiji.

Prema predloženom zakonu, američki sekretar za unutrašnju bezbednost može koristiti automatizovani sistem za traženje da pronađe svaki brod, avion ili isporuku koji su “ušli na teritoriju, vode ili vazdušni prostor Severne Koreje, ili bilo koju morsku luku ili aerodrom Severne Koreje.“ Svaki brod, avion ili vozilo pronađeno u suprotnosti sa ovim američkim zakonom – (uključujući ruske i kineske brodove) – bilo bi “zaplenjeno i oduzeto.“

“Nadam se da ovaj predlog zakona nikada neće biti sproveden,“ rekao je Sputnik News Konstanin Kosačev, predsednik Odbora za spoljne poslove ruskog senata, “jer njegovo sprovođenje predviđa scenario moći sa prinudnim inspekcijama svih plovila od strane američkih ratnih brodova. Takav scenario moći je van pameti, jer to znači objavu rata.“

“Ni jedna zemlja na svetu, ni jedna međunarodna organizacija, nije ovlastila SAD da nadgleda sprovođenje bilo kakvih rezolucija Saveta bezbednosti UN-a,“ rekao je Kosačev.

Kosačev kolega iz Gornjeg doma, Aleksej Puškov, istakao je ovu zabrinutost. “Apsolutno je nejasno kako će ovaj predlog zakona biti sproveden,“ izjavio je Puškov. “Da bi kontrolisala ruske luke, SAD će morati da uvede blokadu i pregleda sve brodove, što je jednako činu rata.“

Puškov je tvrdio da jednoglasno 419-1 glasanje “ukazuje na prirodu pravne i političke kulture američkog Kongresa.“

Andrej Krasov, prvi zamenik šefa Odbora za odbranu u ruskom Donjem domu, dočekao je vest o američkom potezu sa mešavinom neverice i ogorčenja:

“Zašto bi, pobogu, Amerika preuzela te odgovornosti? Ko joj je dao takva ovlašćenja da kontroliše luke naše zemlje? Ni Rusija ni međunarodne organizacije nisu tražile od Vašingtona da to uradi. Može se samo reći da će svaki neprijateljski korak američke administracije protiv Rusije i naših saveznika dobiti simetričan adekvatan odgovor.“

“U svakom slučaju, ni jedan američki brod nikada neće ući u naše vode. Naše oružane snage i naša flota imaju sva sredstva da oštro kazne one koji se usude da uđu u naše teritorijalne vode.“

Amerika tvrdi da ima pravo da napadne ruske teritorijalne vode i nasilno pregleda brodove u Vladivostoku i druge dve ruske luke. Nema sumnje da to znači čin rata. Sigurno bi Rusija onda imala pravo da bombarduje ameičke avioprevoznike, u znak osvete?

Krasov je ukazao da je Vašingtonovo “zveckanje oružjem“ bio još jedan znak da SAD nema interesa u usklađivanju sa drugim članovima svetske zajednice – naročito rivalima poput Kine i Rusije. “To su teške kategorije koje se, u principu, ne uklapaju u ukupni američki koncept o vladavini nad celim svetom.“

Vladimir Baranov, ruski operater raketne linije čiji brodovi plove vodama između Vladivostoka i severnokorejskog lučkog grada Rajin, rekao je da “SAD fizički ne može kontrolisati ruske luke – morate da posetite Lučku upravu, zahtevate dokumenta, i takve stvari. Ovo je u suštini blef od strane SAD-a, pokušaj da pokažu da kontrolišu svet.“

Aleksandar Latkin, profesor sa Državnog ekonomskog univerziteta u Vladivostoku je bio slično skeptičan: “Kako bi Amerika kontrolisala naše lučke operacije? To bi možda bilo moguće ako bi Amerika posedovala procenat kapitala luke, ali koliko ja znam, svi akcionari su ruski. To je u suštini politički potez SAD-a. Amerikanci nemaju nikakvu pravnu ili ekonomsku osnovu za kontrolisanje naših luka.“

Dodatno na rastuću neizvesnost oko porasta tenzija između SAD-a i Rusije, vojni zvaničnici su izrazili alarm zbog znakova da Pentagon vrši pripreme za preventivni nuklearni napad na Rusiju.

28. marta 2017. godine, general-potpukovnik Viktor Poznihir, zamenik načelnika Uprave za glavne operacije ruskih oružanih snaga, upozorio je da postavljanje američkih antibalističkih raketa u blizini ruskih granica “stvara moćan prikriveni potencijal za iznenadni napad nuklearnim raketama protiv Rusije.“ On je ponovio ovu zabrinutost 26. aprila, kada je upozorio na Konferenciji međunarodne bezbednosti u Moskvi da je Operativna komanda ruskog Generalštaba uverena da Vašington priprema za sprovođenje “nuklearne opcije.“

Webtribune.rs