VAŽNO UPOZORENjE BRITANSKOG LISTA: EU i NATO gledaju ka Rusiji, a pravi sukob vreba na Balkanu!

 Dok su EU i NATO brinuli odakle će nakon Ukrajine stići sledeći „izazov od Putinove Rusije“, možda su gledali u pogrešnom pravcu, jer najneposrednija opasnost sada ne leži na Baltiku već na jugoistoku, na Balkanu, piše Fajnenšel tajms.

Posle ratova u bivšoj Jugoslaviji 90ih godina prošlog veka, dva glavna faktora su pomagala u stabilizovanju zapadnog Balkana.

Jedno je perspektiva, ma kako udaljena, priključenja EU, što je ohrabrilo demokratske reforme kao i nadu da će članstvo u EU napokon učvrstiti pomirenje naroda na Balkanu.

Druga stabilizaciona snaga bila je američka podrška i pretpostavka da će SAD ili NATO intervenistati ako bi konflikt ponovo izbio – kao što je to bio slučaj u Bosni 1995 i na Kosovu 1999, navodi FT.

Međutim, pored krize oko dugova u evrozoni, izbeglica sa Bliskog istoka, Bregzita i rastućeg populističkog nacionalizma, proširenje EU je za sada, čini se, zamrlo, ocenjuje britanski list.

Američki predsednik Donald Tramp, u međuvremenu, kako se stiče utisak, pokazuje minimalan interes za rubove Evrope, što je stvorilo priliku koju ohrabrena Rusija koristi da potisne uticaj EU i SAD, u pokušaju da preoblikuje saveze i potencijalne granice, piše FT.

„Moskva igra na kartu kulturnih veza sa pravoslavnom slovenskom populacijom, a gdegod na Balkanu ima turbulencija ruski uticaj i umešanost nisu daleko“, navodi list.

Dokazi sugerišu da je pokušaj puča u oktobru u Crnoj Gori, za šta su najpre okrivljeni srpski nacionalisti, podržan od ruskih bezbednosnih službi kako bi se omeo pristup Crne Gore NATO-u, piše FT.

FT podseća da je voz poslat prošlog meseca iz Srbije na Kosovo sa natpisom „Kosovo je Srbija“ na 21 jeziku napravljen u Rusiji i dodaje i da su Moskva i EU na suprotnim stranama opasnog političkog spora u Makedoniji, kao i da Nikola Gruevski dugogodišnji zagovornik EU možda sada naginje ka Kremlju.

Rusija takođe podržava nacionalističkog predsednika Milorada Dodika u Republici Srpskoj u pozivima na referendum za nezavisnost bosanskih Srba od BiH, tvrdi autor članka.

Najbolji način da se naruši propaganda Moskve i spreče „mali zeleni“ iz Rusije da naprave štetu na zapadnom Balkanu je da EU I SAD ostanu posvećene osvajanju srca i umova u ovom regionu, ocenjuje FT.

Kakvi god bili njegovi vlastiti stavovi, to što je Tramp imenovao za visoke zvaničnike i savetnike ljude koji razumeju značaj mirne Evrope znači da EU ima šansu da zadrži angažovanost Vašingtona.

Čak i dok je perspektiva evrointegracija za balkanske države na čekanju, lideri EU imaju poluge uticaja na tu situaciju jer EU kao izvor trgovine, pomoći i investicija znatno nadmašuje Rusiju.I pored svih kulturnih veza sa Rusijom, praktično ceo migracioni talas sa Balkana odlazi u Evropu.

Iako model EU ima svoju privlačnost, ponavljanje obećanja i davanje pomalo novca nije dovoljno, a potrebno je mnogo više angažovanja EU, smatra autor teksta.

To uključuje pažljivo praćenje situacije, napored da se suzbiju ruske dezinformacije, kao i česte posete lidera i zvaničnika EU kako bi pružili uveravanja da još ozbiljno shvataju Balkan i njegove probleme.

„Za to je potrebna pre svega politička volja a bez nje najnemirnijii kutak Evrope rizikuje da sklizne nazad u mračnu prošlost, uz opasne implikacije po ostatak kontinenta“, zaključuje FT.

(Tanjug)