Zbog jezivog eksperimenta po rođenju su odvojili tri identična brata: Sudbina ih je ponovo spojila, a onda je usledio još jedan šok (VIDEO)
Zamislite da celog života živite u jednom „balonu“, ušuškani od svega, zaštićeni, ali sa snažnim osećanjem pripadnosti nekom drugom.
Na kraju, sasvim slučajno i otkrijete da vam je voljom nekog drugog ceo život trasiran drugačije od onog kako vam je namenjeno po rođenju.
To se dogodilo Amerikancu Robertu Šafranu koji je prilikom upisa na fakultetu dočekan vrlo srdačno od kolega.
Toliko srdačno da mu ništa nije bilo jasno. Pritom, nisu ga ljudi oslovljavali sa „Roberte“ već sa „Edi“.
Prvi susret sa bratom…braćom
Kada je Robert Šafran ispričao cimeru kako mu se čudne stvari dešavaju na fakultetu, on mu je otkrio da neverovatno liči na izvesnog Edija Galanda koji je takođe studirao na ovom fakultetu.
Robert je isto govorio, trčao, trenirao kao Edi. Na isti način posmatrao devojke. Cimer Majkl Dormic pomogao mu je da pronađu Edija.
Susret s njim za Roberta je bio kao susret sa samim sobom u ogledalu – Edi Galand je bio njegovbrat blizanac!
Dok su se njih dvojica u čudu grlili a novine pisale o njima, uredništvu se javio još jedan mladić, Dejvid Kelman s njujorškog univerziteta koji je tvrdio da je i on njihov brat blizanac.
I bio je u pravu – Robert, Edi i Dejvid bili su trojke razdvojene po rođenju zarad, pazite sad – eksperimenta!
Brutalna igra s 3 ljudska uma
Tri brata bili su redak slučaj jednojajčanih četvorki (četvrta beba umrla je po rođenju) koje je centar „Dečji razvoj Menhetn“ razdvojio radi eksperimenta.
Idejni tvorac ljudskom umu brutalne ideje bio je Piter Nojbauer koji je želeo da otkrije da li na oblikovanje osobe utiče okolina ili genetika.
Braću su usvojile različite porodice koje su bile dužne da ih godinama dovode u odvojenim terminima u Centar kako bi se pratio njihov razvoj.
Rezultati odvajanja pokazali su da su sva tri brata imala visok koeficijent inteligencije i mnoštvo sličnosti, pa i najprivatnijih mogućih, poput perioda kada su Robert, Edi i Dejvid izgubili nevinost.
Svetlija strana priče ima daleko mračniji drugi deo – braća su celog života patila od socijalne disfunkcije – bili su depresivni, anksiozni i stalno su, ni ne znajući za priču, roditeljima govorili da negde daleko imaju nekog brata ili sestru!
Fijasko eksperimenta – smrt jednog brata
Koliko su Robert, Edi i Dejvid bili psihički loše dovoljno govori i to da se Edi ubio u 33. godini ostavivši iza sebe suprugu i ćerkicu. Dakle, ni saznanje da ima 2 brata nije moglo da mu pomogne.
Eksperiment manipulacije ljudima: Da li ste čuli za „Treći talas“?
Braća su kasnije u intervjuima Pitera Nojbauera nazivali „naci doktorom“, monstrumom koji im je oduzeo detinjstvo i brata.
Iako je ovo možda istina, nije tajna da su se osamdesetih godina prošlog veka ovakvi eksperimenti i te kako praktikovali.
Najčešći izgovori su bili da deci treba dati priliku da se samostalno razvijaju. Nojbauer je do svoje smrti opravdao eksperimente.
Nakon što su teškom mukom uspeli da se izbore sa gubitkom Edija, Robert i Dejvid su pristali da se o njima snimi film „3 Identična stranca“ koji je ovog januara premijerno prikazan na čuvenom američkom filmskom festivalu Sandens.
Pogledajte video:
(I.Đukić – Telegraf.rs)