ZVALI SU GA ZVER, A BIO JE SITAN I MRŠAV: Ovo je Ip Man, čovek koji je STVORIO BRUS LIJA (VIDEO)

Njegova smirenost je bila vrlina, a njegov stil nikada nije bio agresivan, niti nasilan – ovo je priča o Ip Manu, čoveku koji je bio jedna od najvećih legendi borilačkih veština koja je ikada hodala zemljom
Kinez Ip Man bio je vrhunski majstor borilačke veštine ving čun, koja specijalizuje formu samoodbrane i bliske borbe. Zahvaljujući prevenstveno filmskoj popularnosti Brus Lija, koji je bio jedan od njegovih učenika, ime Ip Mana postalo je dostupno široj javnosti.

O Kinezu koji je bio majstor borilačkih veština kolaju razne priče i legende i teško je reći šta je od svega istina, a šta ne. Ipak, jedno je sigurno – Ip Man je bio jedan od najvećih boraca koji je ikada hodao zemljom.

Priča o njemu vraća nas u daleku istoriju. On je rođen krajem 19. veka, tačnije 1893. godine u Fošanu. Ip Man je odrastao u bogatoj porodici, koja je posedovala nekoliko brodova i koja se bavila trgovinom opijumom, koji je u tom periodu bio legalan.

Odrastajući u bogatoj porodici on je bio izuzetno obrazovan, a samim tim pohađao je i škole u kojima je učio borilačke veštine.

Ip je brzo napredovao. Postao je jedan od najboljih boraca u Fošanu. Ip Man je smatran osobom koja je Ving Čun, vrstu kung-fua, najviše popularisala. Tokom 30-ih godina prošlog veka ulice Fošana bile su ispunjene mnoštvom različitih škola koje su uvežbavale razne kung-fu stilove.

Dolaskom svake nove škole, učitelj bi izazvao na dvoboj Ip Mana, u znak odavanja poštovanja. Ovakve duele, Ip Man, kao ultimativni majstor svoga zanata, radio bi iza zatvorenih vrata kako ne bi svog suparnika ponizio u javnosti, i narušio mu reputaciju.

Njegova smirenost je bila njegova vrlina, a njegov stil nikada nije bio agresivan, niti nasilan.

Sudbina se sa njim poigrala kada su Japanci okupirali Kinu, većina zemlje i bogatstva Ipove porodice je opljačkana. Jedna od legendi vezana za njega jeste i da je tokom Drugog japansko-kineskog rata, imao borbu sa japanskim generalom.

Nakon što ga je pobedio, Ip Man je odbio da primi šaku pirinča, što je bila nagrada za pobednika ukoliko je Kinez. Okupljena masa je klicala njegovo ime, pošto je on predstavljao simbol kineskog otpora. U tom trenutku, jedan od saradnika poraženog japanskog generala ga je upucao.

Ipak, Ip je preživeo. Jedan bogataš ga je prevezao u Hong Kong, a bolove koje je trpeo usled ranjavanja izdržao je zahvaljujući opijumu.

Nakon rata vratio se u svoj Fošan, ali je svega nekoliko godina kasnije ponovo bio primoran da ga napusti, ovog puta zbog komunista koji su došli na vlast u Kini. Ponovo je otišao u Hong Kong gde je proveo ostatak života. Tamo je takođe vodio školu borilačke veštine koja ga je proslavila.

Iako je svoje majstorske tajne čuvao samo za sebe i svoje učenike, Ip Man je nekoliko meseci pred smrt pristao da pokaže i javnosti nekoliko poteza. Snimljen je video na kojem se vidi kako on izvodi poteze iz svoje borilačke veštine.

– Ja ne pokušavam da dokažem da su kineske borilačke veštine bolje od zapadnog boksa. Ono što želim reći je da, iako pojedini ljudi imaju drugačiji i različiti status od drugih, svačije dostojanstvo je isto – jedna je od poruka čuvenog majstora.

Inače, prema nekim navodima Ip je bio i zavisnik od opijuma. To i ne čudi, pošto je, kao što smo naveli, odrastao u porodici koja se bavila njegovom trgovinom, a i ako je legenda o borbi sa japanskim generalom tačna, onda je to još jedan od razloga zbog kojeg je bio “navučen” na opijum.

Ip Man je bolovao od raka, a preminuo je 1972. godine. O čuvenom borcu snimljeno je i nekoliko igranih filmova.

Pogledajte snimke:



(Telegraf.rs)