CRNJUŠA– Biljka koja može izlečiti reumu.. (RECEPT)
Crnjuša (lat.Erica Carnea) pripada porodici vrijesom. Botanička je srodna ruzmarinu i borovnici. Procveta još u vremenu prvih nagoveštaja proleća, ponekad, kad su zime blage, već u decembru.
Puni procvat i vizuelnu dominaciju na terenu gde raste, doživljava u martu, tada se široke površine na planinskim strminama i u šumama belog i crnog bora i na vlažnim, slabo osvetljenim stranama, prekriju živopisnim i razigranim bojama ovog cveta, koje je teško opisati, ali je u njima lako uživati.
Iako može da raste na veoma niskim visinama penje se preko dve hiljade metara. Geografski gledano, nastanjuje relativno uzak prostor, od Alpa do Karpata, sa Apeninskim i Balkanskim poluostrvom. Bira senovita i vlažna mesta.
Na nepogodnim terenima i na tlu tako siromašnom da druge biljke tu teško mogu da se održe, crnjuša polako zauzima i prekriva velike površine.
Iako mala i naizgled nejaka, crnjuša je žilav borac. Njen dobro razvijen korenov sistem, sa brojnim veoma čvrstim žilicama, odlično je vezuje i za sipljivo zemljište na liticama.
Crnjuša je veoma medonosna biljka, u predelima gde se podudari vreme njenog cvatanja sa vremenom izletanja pčela na ispašu, daje veoma kvalitetan, sasvim taman, skoro crn med, koji je po sadržini minerala bogatiji od svih vrsta meda, i koji se u narodu zove borov med, iako sam bor nije medonosna biljka.
Boja meda koji pčele prave od njenog nektara, možda može da se dovede u vezu i sa imenom same biljke.
Proletna i jesenja crnjuša jednako su upotrebljavane sveže ili osušene. Sakupljamo biljku u cvatu: biljku možemo oguliti ili joj odseći vrhove cvetnih stabljika. Kneipp ju je cenio i na neki način iznova otkrio. Tradicionalna je medicina ne uzima u obzir a narodna je vrlo ceni.
Lekovita svojstva Crnjuše
Crnjuša se smatra veoma jakim sredstvom, stoga je ne bismo smeli upotrebljavati kuvanu u crnom vinu ili čak samo natopljenu. Čaj leči reumu, bolesti bubrega i bešike, bubrežne kamence i pesak, pročišćava krv i na taj način pomaže kod ekcema, kožnih osipa i gihta.
Čaj od crnjuše
Čaj je dobar i za ispiranje upaljenih očiju i smanjivanje bolova u njima. Čaj upotrebljavaju i za umivanje i obloge kod kožnih bolesti, išijasa, gihta i reume. Čaj od cvetova zaslađen medom, lagano uspavljuje.
Kako pripremiti čaj od crnjuše
1 kašičicu preliti šoljom vode, dodajte med. Taj čaj je veoma dobar lek kod bolesti polnih organa pogotovo prostate. Čaju od crnjuše možete dodati i koru od lipe te timijan. Čaj od crnjuše ovako pripremljen najbolje je piti uveče pre spavanja.