Ovaj veoma važan test žene izbegavaju jer misle da je bolan, a može bukvalno da im spase život..
Redovnim ginekološkim pregledima moguće je otkriti rak grlića materice u fazi kada je on izlečiv, ali žene ne vole da idu kod ginekologa jer se boje da rade testove, a naročito onaj najvažniji za otkrivanje raka– Papa test.
Potrebno je nekoliko godina da bi promene na grliću materice izazvane virusnom infekcijom koja dugo traje prerasle u rak. Redovni pregledi imaju za cilj da promene na grliću materice pronađu rano, pre nego što nastane rak, onda kada mogu lako da se otklone.
Pregled za rano otkrivanje raka grlića materice obavlja se jednostavnim Papanikolau testom.Tokom kratkog i bezbolnog ginekološkog pregleda sa površine grlića materice uzima se bris koji se potom šalje u laboratoriju gde se analizira pod mikroskopom u potrazi za ćelijama koje su izmenjene.
-Preporuka je da žene od 15. godine života, odnosno nakon stupanja u seksualne odnose, jednom godišnje obavljaju preventivni ginekološki pregled koji podrazumeva palpatorni ginekološki pregled, kolposkopiju i Papa test, rekla je specijalista ginekologije i akušerstva doktorka Snežana Janković iz bolnice MediGroup.
Pregled se ne obavlja nikada tokom menstruacije i dva dana pre pregleda ne treba imati seksualne odnose i ne treba koristiti nikakve vaginalne tablete. Radi se najpre dve godine zaredom, a nakon toga ako su prethodna dva nalaza bila u redu na svake tri godine.
Kod žena koje redovno rade ovaj pregled i testove, rezultat je normalan i šanse da se dobije rak grlića materice je mali. Ukoliko test bude abnormalan to ne znači odmah da žena ima rak, već da se u njihovom brisu nalaze izmenjene ćelije zbog čega treba da se urade dodatni pregledi. Neke promene koje se tako otkriju treba odstraniti da ne bi prerasle u rak tretmanima koji ne utiču na seksualni život ili mogućnost začeća.
-Po vodičima dobre kliničke prakse, za prevenciju karcinoma grlića materice Papa test počinje da se uzima u prve tri godine od početka stupanja u seksualne odnose i do 30. godine života uzima se jednom godišnje. Ostalim ženama ukoliko su dva uzastopna Papa testa u toku dve godine uredna, ova analiza se može vršiti na tri godine. Ženama starijim od 65 godina ukoliko su redovno dolazile na ginekološke preglede i Papa test je bio uredan, preporuka je da se Papa test radi na tri godine, rekla je doktorka Janković iz bolnice MediGroup.
Rezultat testa pokazuje određene grupe Papa testa i to:
Papa I – nalaz je uredan;
Papa II – atipične zapaljenske promene;
Papa III – displazija: blaga, srednja ili teška;
Papa IV – karcinom in situ (površinski karcinom);
Papa V – postoji sumnja na pojavu invazivnog karcinoma.
Na osnovu učestalosti pojave ove bolesti u Srbiji i visokog mortaliteta i morbiliteta, preporuka doktorke Janković je da Papa test treba kod svih žena uzimati svake godine, a ukoliko ginekolog proceni i češće.