Home / AKTUELNO / Rodžer Federer pobedio je Rafaela Nadala u finalu Australijan opena i osvojio je dugo čekani 18. Slem!

Rodžer Federer pobedio je Rafaela Nadala u finalu Australijan opena i osvojio je dugo čekani 18. Slem.
rodzer-federer-tenis
Švajcarac je u finalu na Rod Lejver areni slavio protiv velikog rivala sa 6:4, 3:6, 6:1, 3:6, 6:3 i tako je došao do pete titule u Melburnu, a prve od 2010. godine.

Finale nije donelo sprektakularan tenis kao što se možda očekivalo, ali jeste dramu, a Federer je preokretom u petom setu stigao do toliko željenog trofeja.

Kao nikada ranije služio ga je bekhend u duelima sa Nadalom i to je možda i odlučilo finale.

Kao i u polufinalnom duelu sa Vavrinkom, Federer je na kraju četvrtog seta zatražio medicinski tajm-aut iako se nije videla povreda, a Nadal je imao vođstvo od 2:0 i 3:1 u petom setu.

Ipak, Federer je u šestom gemu vratio brejk, a onda je uz veliku pomoć publike (ne baš kao u finalu US opena 2015. godine) i nekoliko fantastičnih udaraca napravio još jedan brejk i došao je do velike pobede.

Bio je ovo 35. međusobni duel dvojice velikih rivala i 12. pobeda Federera. Federer sada na večnoj listi ima četiri najveća trofeja više od Nadala i Samprasa i šest više od Novaka Đokovića.

Tok meča:

Nadal je odabrao da servira prvi i lako je dobio uvodni gem, ali je i Federer uzvratio u narednom. Prvu polušansu imao je Švajcarac u trećem gemu, stigao je do 30:30, ali je Nadal dobio naredna dva poena za 2:1.

Federerov bekhend je bio sjajan na startu, pre svega sa bekhend strane, što je i ključ ovog duela.

Švajcarac je u sedmom gemu uz nekoliko sjajnih bekhend paralela došao do dve vezane brejk šanse i već kod prva Nadal je izbacio bekhend u aut – 4:3.

Bekhend Švajcarca je bio i ključ prvog seta. Federer je zadržao naredna dva svoja servisa i posle 34 mintua je dobio prvi set – 6:4.

Nadal u prvom setu nije bio ni blizu brejka, ali je početkom drugog zaigrao mnogo agreisvnije i bolje. Već u drugom gemu je imao dve odvojene brejk šanse i svojim laso forhendom je oduzeo servis protivniku – 2:0.

Federer je pokušao odmah da uzvrati. U trećem gemu je odigrao nekoliko sjajnih poena, ali je propustio dve brejk šanse i Nadal je konsolidovao brejk – 3:0.

Nastavio je Španac sa sjajnom igrom i pre svega sjajnim riternim i u četvrtom gemu je ponovo oduzeo rivalu servis. Došao je do 0:40, Federer je smanjio an 30:40, ali je potom izbacio forhen u aut.

Iako je delovalo da je set gotov, Nadal nije potvrdio brejk. Federer je oduzeo servis protivniku u petom gemu i imao je samo brejk zaostatka – 4:1. To je ipak bilo sve od Federera. Nadal je bio veoma siguran u preostala dva servis gema i rutinski je stigao do izjednačenja – 6:3.

Nadal je imao veliku šansu da preuzme kontrolu odmah na startu trećeg seta. Imao je tri odvojene prilike za brejk, ali je Federer odservirao tri as udarca i provukao se.

Odmah je stigla kazna. Federer je svoju jedinu brejk loptu u drugom gemu iskoristio i preuzeo je inicijativu uz siguran servis gem – 3:0. Izgledalo je da bi set mogao da bude odlučen brzo pošto je Federer u četvrtom gemu imao još tri brejk lopte.

Nadal je izdržao pritisak i uspeo je da smanji na 3:1. Ipak, Federer je servirao sjajno i igrao je sjajno u trećem setu. Nqadal nije uspeo da isprati njegov ritam i Švajcarac je brejkom u šestom gemu došeo do velikih 5:1.

Imao je Nadal dve brejk šanse za 5:2, ali Federer je odbio te pokušaje i došao je na set od titule – 6:1.

Imao je Federer psihološku prednost pred start četvrtog seta, ali je usledio odgovor Nadala. Posle tri brza gema, Španac je u četvrtom došao do tri vezane brejk lopte i drugu je pretvorio u 3:1.

Federer je pretio u sledećem gemu, ali je Nadal poveo sa 4:1 odigravši potez meča bez dileme. Slajs forohendom je iz trka odigrao viner iz izuzetno teške pozicije.

Taj poen kao da je i odlučio četvrti set. U nastavku nije bilo drame, Nadal je prilično rutinski dobio svoje servis gemova i izborio je peti set – 6:3.

Federer je na kraju četvrtog seta kao i u duelu sa Vavrinkom uzeo medicinski tajm-aut i izašao je sa terena na više od pet minuta. To ipak nije poremetilo Nadala koji je odmah napravio brejk.

Još važniji je bio drugi gem. Federer je imao dve vezane, pa još jednu brejk loptu, ali je Nadal odigrao hrabro i poveo je sa 2:0.

Novu priliku Federer je imao u četvrtom gemu, ali je Nadal odigrao sjajnu bekhend dijagonalu i još jednom se izvukao – 3:1.

Nastavio je ipak Švajcarac da pritiska i u šestom gemu je uspeo da vrati brejk. Nadal je kod druge brejk šanse izbacio forhend u aut – 3:3.

Potpuno je Federer preuzeo kontrolu u tim trenucima, pa je u osmom gemu ponovo napravio brejk. Nadal je spasao prvo tri vezane, pa još jednu brejk loptu, ali je Federer bio uporan i došao je u priliku da servira za meč – 5:3.

Nadal je u sledećem gemu imao dve vezane brejk lopte, ali nije uspeo da se vrati. Federer je dobio četiri uzastopna poena i došao je do toliko željene i čekane titule.