Kriza na Korejskom poluostrvu ne jenjava: Kim Džong Un lansira rakete preko drugih zemalja, izaziva strah i gnev, Donald Tramp preti odmazdom na 100 načina, Japan se naoružava a Kina ne dozvoljava opciju napada na Pjongjang.
Nakon svih, sada se oglasio i predsednik Rusije Vladimir Putin.
Predsednik Rusije je, očekivano, podržao stav Pekinga, i poručio Americi i njenim saveznicima da odustanu od ideje pritiska i eventualnog napada na Severnu Koreju jer bi to bio „put bez povratka“.
– Rusija snažno veruje da je pritisak na Pjongjang da zaustavi i ukine svoj nuklearni program pogrešan i beskoristan. Svi problemi u regionu trebalo bi da se rešavaju jedino kroz direktni dijalog svih zabrinutih strana, i to bez bilo kakvih preduslova. Provokacije, pritisak i vojna retorika prepuna uvreda vode u slepu ulicu – rekao je Putin pred početak samita zemalja BRIKS-a u kineskom Ćamenu
Putinov komentar, koje je u formi saopštenja objavila pres-služba Kremlja, došao je odmah nakon što su američki i južnokorejski borbeni avioni izveli vojnu vežbu – simulaciju bombardovanja Severne Koreje.
Stav Rusije je apsolutno razumljiv imajući u vidu da bi se eventualni rat vodio u njenom dvorištu, što je i razlog zbog kojeg su Kinezi juče odbrusili Americi i poručili da „nikada neće dozvoliti izbijanje rata u Severnoj Koreji“.
Rusija je bila jedna od šest učesnica razgovora sa Severnom Korejom početkom 2000-ih godina, kada su svetske sile pokušavale da ubede Pjongjang da zaustavi svoj nuklearni program, koji je tada bio u samom početku.
U četvrtak su dva američka bombardera B1-B, uz podršku četiri lovca F-35B i četiri južnokorejske borbene letelice F-15 učestvovala u simulaciji bombardovanja Severne Koreje, tačnije na ključne infrastrukturne mete u toj zemlji. Vežba je održana na istoku Južne Koreje, u brdima Pilsung.
Američka Pacifička komanda je u svom saopštenju istakla da su vežbe „direktan odgovor na severnokorejsko lansiranje balističkog projektila preko teritorije Japana“.
Iz Pjongjanga je stigla osuda ovih manevara, koje je državna televizija KCNA opisala kao „akt vojnog divljaštva“.
– Američki imperijalisti i južnokorejske marionete ne skrivaju svoju agresivnu, ratu sklonu narav. Međutim, jasno je da ih je naš poslednji raketni test, a prvi u vodama Pacifika, naterao da ustuknu i dobro se zamisle – saopštila je KCNA, a preneo CNN.
Podsetimo, Severna Koreja je u utorak pokazala da ima, ili bar ozbiljno radi na interkontinentalnim projektilima dalekog dometa, kada je lansirala raketu „hvasong 12“, koja je preletela Japan i pala 1.000 kilometara istočno od obale. Taj akt izazvao je opštu paniku u Japanu, proglašeno je vanredno stanje, sirene za vazdušnu opasnost su upaljene, a građanima su stigle SMS poruke od vlade u kojima se poručuje da odmah napuste zgrade i potraže zaklon u skloništima ispod zemlje.
Ratne igre
SAD i Južna Koreja započele su tradicionalne vojne vežbe prošle nedelje, koje kao po pravilu svake godine razbesne Pjongjang i izazovu bujicu pretnji iz Severne Koreje. Nemali broj političkih analitičara i medija, pa čak i onih iz SAD, predlagali su otkazivanje „ratnih igara“ kao znak dobre volje pre Kim Džong Unu, kako bi se ratoborni i na obaraču lak lider privoleo da sedne za pregovarački sto sa SAD.
Oglasila se i portparolka kineskog Ministarstva spoljnih poslova Hua Čunjing, koja je Vašingtonu i Seulu poručila da situacija na Korejskom poluostrvu nije „ni holivudski scenario ni kompjuterska igra“.
General Vinsent Bruks, komandant američkih snaga u Južnoj Koreji, juče je saopštio da je „sve predloge uzeo u razmatranje“.
Poruka Kine upućena je samo jednom čoveku – Trampu
Iz Pekinga je stigla jasna i oštra poruka. Kina nikada neće dozvoliti haos na Korejskom poluostrvu i rat na sopstvenom pragu, javlila je juče agencija „Sinhua“, a poznavaoci prilika i vojni stručnjaci kako iz SAD, tako i iz Kine slažu se u jednom – poruka je upućena Donaldu Trampu.
Nakon što je američki predsednik, revoltiran novim lansiranjem rakete koje je odobrio Kim DŽong Un, izjavio (napisao na Tviteru) da su „sve opcije na stolu“, te da „diplomatija nije rešenje“, iz Pekinga su osetili za shodno da odgovore.
Ovakav odgovor ne treba nimalo da čudi, imajući u vidu sve trzavice kroz koje je Peking prošao u odnosima sa SAD, još od vremena Baraka Obame i sukoba u Južnom Kineskom moru, pa sve do Trampovih optužbi da su Kinezi „manipulatori valute koji eksploatišu SAD“. Uz to, Kina će, prema svim procenama, u nadolazećim decenijama biti najozbiljniji kandidat da postane svetska sila broj 1, pa je po svemu sudeći rešila da se tako i ponaša, bar kada su diplomatske izjave u pitanju.
(Blic)