Direktor „Roskosmosa“ Dmitrij Rogozin želi da predloži rukovodstvu zemlje da revidira trenutnu strategiju razvoja ruske kosmonautike, saopštio je za Sputnjik izvor u toj industriji.
Radi se o promenama Saveznog svemirskog programa za period 2016-2025. i saveznog programa „Razvoj kosmodroma Rusije za period do 2025. godine“, kao i odlaganje rokova izgradnje i izvođenja probnih letova raketno-svemirske tehnike, precizirao je sagovornik agencije.
Informacije o predlogu koji se priprema potvrdili su i neki drugi izvori. „Roskosmos“ nije komentarisao ovu informaciju.
Odlaganje rokova lansiranja
Prema rečima jednog od sagovornika, korporacija će predložiti da se prvo lansiranje novog ruskog broda „Federacija“ pomeri sa 2022. na 2026/2027. godinu — bliže vremenu stvaranja superteške rakete, kako bi se pomoću nje izvele probe. Pre toga će morati da se koriste brodovi „Sojuz“, razvijeni još u vreme Sergeja Koroljova, dodao je on.
Drugi izvor je rekao da se sa 2022. na 2025/2026. predlaže i odlaganje stvaranje rakete „Sojuz 5“ i ugovor za razvoj koji su ranije potpisali „Roskosmos“ i Raketno-kosmička korporacija „Energija“ premeštati iz 2022. na 2025-2026.
Ovo se radi tako da bi prva lansiranja raketa predstavljala početak probnih letova superteškog nosača, čiji će elementi biti „Sojuz 5“. Ovi rokovi takođe su navedeni u aktuelnom Saveznom svemirskom programu za finansiranje razvoja „Sojuza 5“.
Shodno tome, u najskorije vreme neće biti potrebe za povećanjem budžeta za njegovo stvaranje, kako je to zahtevalo prethodno rukovodstvo „Roskosmosa“.
„Jedna od osnovnih teza planiranog obraćanja rukovodstvu zemlje biće to što je prethodno rukovodstvo državne korporacije neobjektivno ocenjivalo rokove stvaranja raketno-kosmičke tehnologije, tako da je potrebno revidirati projekte i izvršiti korekcije u smislu vremena njihove realizacije“, dodao je sagovornik agencije.
Sve za „superteškaša“
Takođe će biti predloženo povećanje finansiranja saveznog svemirskog programa za razvoj kosmodroma, kako bi se obezbedila sredstva za izgradnju lansirne rampe za supertešku raketu na kosmodromu „Vostočni“, istakao je izvor.
Ispostavilo se da je sadašnji program, odobren prošle jeseni, po obimu tri puta manji nego što se prvobitno predlagalo — 340 milijardi rubalja umesto biliona.
Planom je predviđeno budžetsko finansiranje samo za pripremu za izgradnju infrastrukture za supertešku raketu. Novi nosač je namenjen za izvođenje velikih objekata u Zemljinu orbitu ili organizovanje letova sa posadom u daleki svemir.