Administracija Trampa želela bi, kako navode predstavnici Bele kuće, tešnje da sarađuje sa arapskim državama u oblasti bezbednosti, a sve u pokušaju obuzdavanja Irana na Bliskom Istoku. Prema rečima sekretara za odnose sa medijima Saveta nacionalne bezbednosti Bele kuće, cilj Alijanse jeste da bude uporište u borbi protiv „iranske agresije“.
Cilj „arapskog NATO-a“ bi takođe trebalo da budu i širenje saradnje u oblasti protivraketne odbrane i vojna priprema za borbu protiv terorizma. O tome šta će zapravo Americi jedan takav vojni savez i kakve su moguće posledice, Sputnjik je razgovarao sa Lučanom Zakarom, naučnim saradnikom Katarskog univerziteta, na Katedri za politike država Persijskog zaliva.
Kakva su šanse da dođe do realizacije projekta, imajući u vidu veoma napetu situaciju u regionu? Ovo bi mogao biti vrlo ozbiljan, ali i opasan korak, zar ne?
— Zapravo, nisam siguran da je taj projekat uopšte u ovakvim okolnostima moguće realizovati. Sudeći po reakcijama, nema zapravo posebne radosti i oduševljenja povodom eventualnog susreta u Vašingtonu i razgovora na tu temu. Imajte u vidu da ako se na tom sastanku pojavi Hamid Tamim, četvrti emir Katara, onda najverovatnije neće biti prisutan Muhamed ibn Salman, ministar odbrane Saudijske Arabije. Veoma je teško na jednom mestu okupiti šest lidera Saveta za saradnju arapskih država Persijskog zaliva.
Drugi momenat se sastoji u tome kako uključiti Egipat i Jordan u taj neki mogući vojni savez, jer te države konkurišu državama članicama Saveta.
Postoji opšti cilj, koji SAD pokušavaju da promovišu, ali pri tome ne žele da se mešaju u unutrašnja pitanja i nesuglasice koje postoje između država regione.
A kakve su realne namere, želje SAD zapravo po sredi povodom produbljivanja saradnje u regionu?
— Cilj SAD je sasvim jasan, a to je da se izoluje Iran od regiona i da se napravi alijansa sa ciljem eliminisanja uticaja Teherana u širem bliskoistočnom regionu. To je potpuno vojni pristup, ovaj vid Alijanse ne pretpostavlja bilo kakve dublje integracije ili dalje projekte. To bi trebalo da bude vojna strateška alijansa, koju SAD pokušavaju da izgrade oko Irana, sa ciljem obuzdavanja širenja iranskog uticaja van granica države.
Stvaranje Alijanse može dodato da produbi krizu u odnosima između SAD i Irana. Do čega bi to moglo da dovede?
— Naravno, mi vidimo zaoštravanje tona na relaciji Teheran–Vašington. Prošle nedelje bili smo svedoci konfrontacije stavova Irana i SAD, ali sa druge strane, nema ničeg novog u pokušajima SAD da stvore još jedan vojni ili borbeni savez.
Već postoji dosta različitih alijansi, saveza, udruženja, inicijativa koje su bile formirane u vreme različitih američkih administracija, a sve sa ciljem neutralisanja uticaja Irana u regionu.
Ne smatram da je inicijativa SAD da se formira „arapski NATO“ nešto zapravo novo ili čudno. Sa druge strane, Iranci su već privikli na ovakve korake Vašingtona i zato ne mislim da će sve ovo na bilo koji način realno pogoršati situaciju.