London smatra da korekcija granica Kosova i Srbije može biti ‘destabilizirajuća’ i da normalizacija odnosa treba da bude osnova za priznanje ‘nezavisnih i suverenih država unutar aktuelnih granica’.
Britanska premijerka Tereza Mej otvoreno je zapretila Srbiji da mora da prizna lažnu državu Kosovo i da nikakva promena granica više nije moguća.
London smatra da korekcija granica između Kosova i Srbije može biti opasna (!?!) i da normalizacija odnosa podrazumeva ‘priznanje nezavisnih i suverenih država unutar aktuelnih granica’. Drugim rečima, Britanija traži da Beograd prizna jednostrano proglašenu nezavisnost Prištine i da tim „dogovorom“ ne dobije baš ništa!?!
Sada je sve jasno
Kako prenosi Radio Slobodna Evropa, Ambasada Velike Britanije u Prištini saopštila je da pozivi na korekciju nacionalnih granica između Kosova i Srbije mogu biti destabilizirajući.
„Normalizacija odnosa Srbije i Kosova presudna je za bezbednost, stabilnost i prosperitet obe zemlje, ali i šireg regiona. Britanska Vlada veruje da to treba da bude osnova za priznavanje nezavisnih i suverenih država unutar aktuelnih granica.
Smatramo da pozivi o korekciji nacionalnih granica mogu biti destabilizirajući. Velika Britanija će nastaviti da podržava dijalog koji se vodi uz posredovanje EU, sa ciljem sveobuhvatnog i održivog rešenja u korist obe zemlje“, piše u saopštenju.
Stevica Deđanski, direktor Centra za razvoj međunarodne saradnje, komentarišući ove navode kaže da London nikada nije skrivao svoje stavove o Srbiji.
– Velika Britanija uvek je kroz istoriju pokazivala šta misli o nama i šta nam želi. Ono što nama London želi isto je kao ono što Srbiji želi ustaška NDH ili današnja Hrvatska. Nadam se da su toga danas svi svesni. Uostalom, nigde u svetu ne postoje britanske investicije jer oni uvek investiraju u političare koji izdaju svoju zemlju. Jeftinije im je tako! To je reper i za našu unutrašnju politiku. Svako ko je danas protiv rešenja kosovskog problema, pogotovo ako nešto uspemo da dobijemo, jasno je na čijoj je strani i ko ga plaća – naglašava Deđanski.
EK: Moguće rešenje
Interesantno je, međutim, i to što na drugoj strani Evropska komisija indirektno poručuje da bi prihvatila razgraničenje Srbije i Kosova.
– Trajno rešenje znači moguće, održivo i realistično rešenje u skladu sa međunarodnim pravom i nešto oko čega Priština i Beograd treba da postignu saglasnost. Tokom dijaloga 24. juna, Hašim Tači i Aleksandar Vučić imali su intenzivan i produktivan razgovor o okvirima sporazuma o sveobuhvatnoj normalizaciji odnosa i saglasili su se da intenziviraju rad. Oni su 18. jula razmotrili ostvareni napredak i dogovorili se da se ponovo sastanu početkom septembra. Dijalog uz posredovanje EU ima cilj da podstakne trajnu saradnju dve strane i pomoć da ostvare napredak na putu ka Evropi – rekao je Karlos Martin, portparol Evropske komisije.
Pacoli u tajnoj poseti Crnoj Gori
Šef diplomatije lažne države Kosovo Bedžet Pacoli boravio je pre tri dana u tajnoj poseti Podgorici, tvrde tamošnji mediji.
Kako se navodi, Pacoli je lobirao kod ambasadora više zemalja u Podgorici da pomognu u realizaciji razgraničenja Srbije i Kosova, koja je za njega prihvatljiva pod uslovom da međunarodna zajednica dozvoli razgraničenje Kosova sa Crnom Gorom i Makedonijom.
(Informer)