Sukob između Jermenije i Azerbejdžana u oblasti Nagorno-Karabaha nastavljen je i danas, a svaka eskalacija umešala bi Tursku i Rusiju u sukob.
Podsetimo, Rusija ima odbrambeni savez s Jermenijom, a Turska podržava svoju etničku zajednicu u Azerbejdžanu, piše Rojters.
Vlasti regiona Nagorno-Karabah u Azerbejdžanu s većinskim jermenskim stanovništvom tvrde da je stradalo 85 njihovih vojnika poginulo u sukobima sa azerbejdžanskim snagama.
Ranije je iz Azerbejdžana saopšteno da je Jermenija prvog dana pretprela velike gubitke – 550 poginulih i ranjenih.
Konačan broj žrtava na obe strane još niko nije uspeo da utvrdi, kao ni gubitke u naoružanju.
Turska je rešena da pomogne Azerbejdžanu da “povrati svoje okupirane teritorije” u Nagorno-Karabahu, rekao je danas predstavnik turskog predsedništva.
“Turska će biti u potpunosti angažovana u pružanju pomoći Azerbejdžanu da povrati svoje okupirane teritorije i odbrani svoja prava i interese prema međunarodnom pravu”, rekao je direktor komunikacija turskog predsedništva Fahretin Altun.
Navodeći da Azerbejdžan samo hoće da osigura bezbednost civilnih populacija kod linije fronta i da oslobodi svoje okupirane teritorije on je ocenio da svet ne može da dozvoli da se “u ime takozvanog principa neutralnosti na isti nivo stavljaju agresor i oštećena strana”.
Turska smatra da Jermenija okupira Nagorno-Karabah preko separatista neprijateljskim prema Bakuu koji su u toj oblasti proglasili republiku 1991. godine posle raspada Sovjetskog Saveza.
Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan je ranije pozvao na kraj jermenske “okupacije” Nagorno-Karabaha da bi se prekinuli sukobi u kojima se suprotstavljaju separatisti koje podržava Jermenija sa azerbejdžanskim snagama.
Izjava iz turskog predsedništva usledila je neposredno pošto je Kremlj pozvao Ankaru da se uzdrži od “dolivanja ulja na vatru” i da radi na uspostavljanju mira u Nagorno-Karabahu, gde je u borbama od nedelje poginulo skoro 100 ljudi.
Evropska unija juče je ocenila situaciju u Nagorno-Karabahu “jako zabrinjavajućom” i svako mešanje u tom regionu “neprihvatljivim”.
(Beta, B92)