ŠTA BI SE DESILO DA KRIM NIJE VRAĆEN RUSIJI? OVO BI BILE FATALNE POSLEDICE PO MOSKVU! (VIDEO)
Krimsko proleće je moglo i da se ne dogodi da Nikita Hruščov nije predao poluostrvo Krim Ukrajinskoj Socijalističkoj Republici i sve bi prošlo mirnije, ali štaje tu je.
Da nije bilo Krimskog proleća i referenduma 2014. godine, Rusija bi mogla da snosi ogromne posledice po svoju bezbednost.
Na zvaničnoj stranici američke državne agencije za javne nabavke Federal Business Opportunities i danas stoji tender iz 2013. godine za kupovinu Sevastopoljske škole broj 5, objavljeno je u emisiji “Kod dostupa“ na ruskom TV kanalu Zvezda.
U maju 2017. godine Rusiji je isticao ugovor, koji je potpisala sa Ukrajinom, o korišćenju vojnih luka u tadašnjoj Autonomnoj Republici Krim (tada u sastavu Ukrajine) za svoju ratnu mornaricu.
Povlačenje ruske flote sa Krima je bilo kratkotrajno, ali dovoljno da se političkim sredstvima, odnosno putem referenduma, poluostrvo vrati u sastav Rusije nakon punih 60 godina.
Da nije došlo do Krimskog proleća, koje je kasnije pokrenulo celo Rusko proleće u Ukrajini, na mestu gore pomenute Sevastopoljske škole broj 5 bi bila izgrađena NATO (preciznije američka) baza. Tu informaciju je svojevremeno potvrdio i tadašnji potpredsednik SAD DŽo Bajden.
“Krim je mogao da posluži kao NATO baza i neposredno kao baza vojske SAD“, rekao je tada Bajden.
U slučaju ulaska američkih snaga na Krim po isteku boravka ruske flote u Sevastopolju, na poluostrvu bi se pojavili američki avioni lovci i bombarderi, u luke bi uplovili američki brodovi i pojavili bi se PVO raketni sistemi Patriot, koji bi osim Krima pokrili velik deo unutrašnjosti Rusije, tačnije južni, zapadni i centralni delovi, a Moskva bi tada izgubila kontrolu nad Crnim morem.
Sve te posledice su smišljeno izbegnute političkim sredstvima bez ijedne prolivene kapi krvi. Rezultat krimskog referenduma je svojevrsni šah-mat Rusije u geopolitičkoj igri.
Pogledajte video: