BEOGRAD UŠAO U TAJNI SAVEZ SA PEKINGOM!
Srbija plaši Zapad „Vatrenim štitom“ i kineskim protivavionskim topovima.
Beograd je, izgleda, odlučio da svoje zapadne partnere dovede do nervnog sloma, pokretanjem vojne vežbe Vatreni štit uz učešće jedinica specijalne taktičke grupe pojačane teškom tehnikom.
U manevrima je učestvovalo više od hiljadu srpskih vojnih lica i više od 100 jedinica različite tehnike.
Prema Hamburškom izveštaju, nije se dogodilo ništa izvanredno: vežbe su bile planirane i ne tako brojne.
Pa odradili su odbijanje napada lažnog neprijatelja raznim vatrenim oružjem i desantnim trupama…
NATO priređuje mnogo pompeznije vojne predstave.
Ali u zemljama alijanse i na samoproglašenom i nepriznatom Kosovu odmah su izrazili „zabrinutost“, jer strahuju da se Srbija „možda sprema da reši pitanje statusa Kosova“.
A tu je, inače uvaljena, jedna od najvećih američkih vojnih baza u Evropi.
Štaviše, uoči vežbi, predsednik Srbije Aleksandar Vučić iznenada je postao neobično oštro ogorčen, jer se u blizini srpskog putničkog aviona, koji je leteo iz Beograda za Moskvu, pojavio lovac NATO-a.
Čak je tražio i objašnjenje.
Incident se dogodio u vazdušnom prostoru između Rusije i Letonije, obe članice NATO-a i EU.
A ako se ovome doda, da je krajem prošle nedelje na beogradski aerodrom sletelo šest kineskih vojno-transportnih aviona, onda je jasno da zvaničnici u Briselu (i NATO-a i Evropske unije) kaplju sebi valerijanu.
Prelet tolikog broja transportera PLA (Narodnooslobodilačke armije Kine – prim. aut.) iznad Evrope izazvao je blagu paniku, jer se nije znalo kuda idu i kakav teret imaju u avionu.
Pretpostavke su bile najfantastičnije. Na primer, ovo: trupe PLA će čuvati nalazišta litijuma u Srbiji.
Ili još mnogo klevetnije: kineski avioni raspoređuju ruske trupe, da napadnu Evropu.
Međutim, kineski list South China Morning Post objavio je da je Nebeska imperija snabdela Srbiju najnovijim naoružanjem – protivvazdušnim raketnim sistemima (SAM) HK-22.
Tajna je otkrivena ali su se odmah pojavili analitičari, koji su počeli da izražavaju bojazan da će naoružavanje Beograda, u uslovima ratnih dejstava u Ukrajini, dovesti do eskalacije sukoba u drugim regionima.
„Određena zabrinutost Zapada može se povezati samo sa sveukupnim jačanjem srpske vojske, jer se vojno neutralna zemlja sa solidnom vojnom silom, ne uklapa u bezbednosne obrasce, koji postoje u Evropi“, smatra srpski politikolog Branko Žujović.
– Srbija je sada u svoj arsenal dodala kineski raketni sistem HK-22, koji vojni stručnjaci upoređuju sa ruskim S-300 i američkim kompleksom Patriot.
Prethodno su bile značajne nabavke naoružanja i vojne opreme u Rusiji i Belorusiji, a najavljena je i nabavka 12 novih francuskih aviona Rafal.
Pominje se i kupovina 12 polovnih aviona od neimenovane treće zemlje.
Posle početka ruske specijalne operacije u Ukrajini, jaz između nesumnjivo proruskog stava većine građana Srbije, namere da se učlani u Evropsku uniju ali da istovremeno i vojno zadrži neutralnost, postao je još oštriji.
Zapad, zainteresovan da zadrži svoj uticaj u Srbiji, svakako može da ucenjuje Beograd.
Nema sumnje da će to učiniti. Ali Beograd će na ucene reagovati samo u krajnjoj nuždi, kada više ne bude imao manevarskog prostora, jer će nastojati da demonstrira privrženost evropskim vrednostima ali istovremeno, što manje kvari odnose sa Rusijom.
Situacija će se promeniti kako će popularnost zapadnih liberalnih ideja u Srbiji rapidno slabiti.
– Srbija je mnogo uradila poslednjih godina na jačanju vojske i bezbednosti zemlje.
Jer to je jedini način da se ohlade neke usijane glave koje pokušavaju da ugroze Srbiju, kaže Dragan Stanojević, lider pokreta Rodoljubi matice i dijaspore (ROD).
„Mi smo u neprijateljskom okruženju i redovno slušamo preteće izjave iz Hrvatske i lažnih vlasti Kosova.
Videli smo to pre neki dan, kada se i sam predsednik Vučić žalio na ucene i pritiske Brisela da glasa protiv Rusije u UN (za isključenje Ruske Federacije iz HRC-a – prim. aut.).
Naravno, ni NATO, ni EU, ni Sjedinjene Države ne vole bilo kakvo ispoljavanje naše nezavisnosti u pitanjima vojske i naoružanja.
Dragan Stanoevič je podsetio da je Ukrajina, zapravo, pokrenula rat protiv Er Srbije.
Prema njegovim rečima, skoro svaki let ove avio-kompanije od Beograda do Moskve prati dojava, da se u avionu nalazi bomba.
Prema navodima vlasti, pretnje dolaze uglavnom sa teritorije Ukrajine.
A kada se pored srpskog aviona pojavio lovac NATO-a, to je jasno shvaćeno, kao još jedna pretnja i pokušaj pritiska.
I na ovo je trebalo odgovoriti što oštrije.
Osim toga, ukrajinske vlasti optužuju Srbiju i za to što Srbi zarađuju na krvi Ukrajinaca, nastavljajući da lete u Rusiju.
Takve optužbe iznerviraju Srbe do srži, posebno imajući u vidu, da Turska i niz drugih zemalja takođe imaju direktne letove.
„Nažalost, Srbija sada nije samostalna u donošenju političkih odluka.
Previše je pritisaka iz Brisela, preko NATO-a i preko EU.
Dakle, Srbija ne može sebi da priušti nikakve saveze protiv Zapada i ne može da traži nove saveznike za to.
Naša vlast je suštinski podređena Briselu i politički ne odlučuje sama.
Stoga nam je, s jedne strane, drago što jačamo našu vojsku ali nam nije drago što nismo politički nezavisni.
Uglavnom, Aleksandru Vučiću, reizabranom za predsednika Srbije, biće teško.
S jedne strane, trudiće se da ostane neutralan i da se ne meša u sukob između Rusije, Ukrajine i NATO-a, s druge strane, održavaće partnerstvo sa Moskvom, Briselom i Vašingtonom.
Podsetimo, Srbija je već dva puta glasala protiv Rusije.
Već smo pomenuli jedan slučaj – isključenje Rusije iz HRC-a.
Zbog toga je EU, koja je zapravo sa svih strana okružila Srbiju sa svojim državama članicama, dozvolila Beogradu da nastavi da uvozi rusku naftu preko Jadranskog naftovoda JANAF.
I ranije – za rezoluciju kojom se osuđuje ruska specijalna operacija u Ukrajini.
Da Srbija nije podržala rezoluciju, izgubila bi osnov da insistira na svom teritorijalnom integritetu u pogledu Kosova i Metohije.