BLIZU DA ZAPALE SVET NA GRANICI RUSIJE: SAD i Ukrajina u Crnom moru uvežbavaju invaziju na Krim!
Američki ratni brodovi pridružiće sledećeg ponedeljka ukrajinskim kako bi održali zajedničku pomorsku vojnu vežbu “Morski povetarac 2016”. Analitičari su zabrinuti da bi sadržaj i lokacija vežbi mogli imati razarajuće posledice po celi region.
Vežbe će se održati u ukrajinskim vodama Crnog mora, i po rečima portparola ukrajinskog ministarstva odbrane, njihov foskus će biti na “međunarodnom bezbednosnom delovanju u kriznom regionu”.
Smatra se da ove vežbe koje se održavaju po petnaesti put, ali nikada ovakvih razmera, imitiraju eventualnu invaziju na krimsko polusostrvo.
Vežbe sličnog naziva “Povetarc 2016”, u teritorijalnim vodama Bugarske, počele su ove nedelje. U vežbama učestvuju vojske Bugarske, Rumunije, Turske, Grčke i Španije. Aktivnosti pažljivo prati posada ruskog izviđačkog broda “Liman”.
Iako sličnog naziva, i isplanirane u istim komandnim štabovima, vežbe su potpuno odvojene. Razlog ovakvog sličnog imenovanja jeste njihova zajednička eventualna upotreba protiv očiglednog zajedničkog neprijatelja- Rusije.
Razdvajanje vežbi je očigledno političkog karaktera i predstavljaja zainteresovanost zemalja učesnica za ulazak u otvoreni sukob.
Tako je bugarski premijer Bojko Borisov odbio zahtev NATO-a da Bugarska formira stalnu borbenu flotu u Crnom moru. To je obrazložio time da “Bugarskoj ne treba rat u Crnom moru” i da “slanje ratnih brodova usmerenih protiv Rusije prevazilazi granice njegovih nadležnosti”.
Zajedničke vojne vežbe Ukrajine i SAD nisu nikakva novost, održavaju se po petnaesti put, ali su do sada njihovi zvaničnici kao razloge navodili “borbu protiv pirata”, “pomoć pri elementarnim nepogodama” i slično.
Ove godine prvi put se pominju termini “krizni region” i “intervencija” pa se čini da su maske konačno spale. Tome u prilog svedoči da će se vežbe održavati u regionu gradova Odesa, Mikolav i Herson- teritorijom koja se direkto graniči sa krimskim poluostrvom. U tim gradovima locirane su i baze ukrajinskog vazduhoplovstva pa se očekuje angažovanje njihovih lovaca Su-27, jurišnih aviona Su-25 i helikoptera MI-24 i Mi-8. Vežbe će se prostirati čak do obala Dunava gde će amfibijska vozila sprovoditi operacije iskrcavanja a ukrajinski ronici i američke ”Mornaričke foke” uvežbavati deminiranje.
Američka mornarica će angažovati pet brodova (krstarice i fregate) i dve nuklearne podmornice.
Angažovanje podmornica je posebno interesantno jer je ulazak “gostujućih”, čak i ne-nuklearnih, podmornica u Crno more moguć isključivo prema pravilima međunarodnog sporazuma. Podmornice će, u komunikaciji sa crnomorskom flotom, delovati iz Sredozemnog mora ciljajući zadate mete krstarećim raketama tipa “Tomahavk”.
Ukrajinske snage sastojaće se od 8 aviona i helikoptera, 50 terenskih vozila i 9 brodova. Očekuje se i učešće desantnih čamaca koje je Kijev nedavno, na poklon, dobio od SAD:
Kao osnovni zadatak vežbi postavljeno je iskrcavanje trupa u regionu ušća Dunava što bi trebalo da imitira iskrcavanje na Krim jer je reljef ta dva lokaliteta veoma sličan.
(Novosti.rs)