LAZANSKI: Makedonci- izgubljena nacija! EVO ŠTA IH ČEKA…
Piše: Miroslav Lazanski
Žao mi je Makedonaca, sve ide ka njihovom samoponiženju. Hoće li pristati da pod pritiskom Grka, u ime ulaska u EU i u NATO, promene ime države, izgube svoj nacionalni identitet i svoju istoriju? Jer, moraće da menjaju i Ustav, koji, u kontekstu Tiranske platforme, praktično skoro da više i nema građanski karakter.
Naime, do Ustava iz 2001. godine nije bilo dozvoljeno etničko definisanje političkih partija. Zbog toga Demokratska partija Albanaca (DPA), koja se već po svom imenu definiše kao partija Albanaca, do tada nije bila ni registrovana, a bila je u vladi.
Konkretne odredbe Ustava iz 2001. godine, koje se odnose na novo regulisanje međunacionalnih odnosa, govore da za usvajanje nekog zakona koji je relevantan za politiku prema manjinama nije više potrebna većina glasova svih poslanika, već samo većina među poslanicima koji pripadaju jednoj od manjina.
Time je parlament izgubio svoju građansku funkciju pozornice političkog delovanja i postao čista skupština nacionalnih grupa. Članovi parlamenta se definišu po svojoj etničkoj, a ne po političkoj pripadnosti, a partije su predstavnici etničkih grupa.
Makedonija je već 26 godina nezavisna nacionalna država. Neki cinici u Makedoniji kažu – 26 izgubljenih godina, jer svi pokušaji da se izgradi jedno makedonsko civilno društvo, i posle kratkog građanskog rata, bili su uzaludni. Pošto je računica pravljena bez Albanaca, čiji agresivni nacionalizam nije uzet u obzir. Nacija koja se bori za goli opstanak skoro da ne može sebi da dozvoli luksuz civilnog društva.
Makedoncima zaista nije bilo lako. Grci ih optužuju za krađu imena i istorije, Bugari za krađu jezika i vere. Sadašnje postojanje Makedonije priznaje se samo kroz njeno ranije postojanje, „Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija”. Postojeća Makedonija na međunarodnom planu, što se tiče imena, ne postoji.
Odnosno, ona koja više ne postoji i dalje postoji. Da je po Grcima, Makedonija bi trebala da se zove „Ničija zemlja”, ili „Bivša jugoslovenska republika br. 5”. Šta su, međutim, Makedonci ako ne postoji Makedonija? Severni Makedonci? Novi Makedonci?
Makedonija je u svetsku politiku ušla naivno, sledila je primamljive pozive Zapada i ubrzala definitivan kraj Jugoslavije. Iz današnje perspektive makedonski strahovi od opstanka u jednoj skraćenoj Jugoslaviji sada svakom objektivnom posmatraču izgledaju potpuno neosnovano. I u takvoj skraćenoj Jugoslaviji makedonska politička elita imala bi mesta na političkoj sceni, u diplomatiji, u vojsci.
Albanski separatizam lakše bi se kontrolisao. Ideja druge Jugoslavija pomogla je nastanak makedonske nacije, Slobodan Milošević nije imao nameru da izvrši aneksiju Makedonije. Ona bi i u skraćenoj Jugoslaviji imala sve ono što je imala u SFRJ.
Sada se Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija našla sama na vetrometini. Bugarska makedonsko nacionalno pitanje odavno smatra svojim pitanjem, Sofija budno motri na razvoj događaja u Skoplju, Grci brutalno ucenjuju oko imena, povratka u Jugoslaviju više nema, odnosi sa Beogradom su prilično hladni, standard stanovništva nije napredovao koliko se očekivalo, u polju napetosti između nacionalnih pretenzija i zavisnosti od Zapada ne živi se naročito ugodno.
Podela društva na dva nacionalna tabora više je nego očigledna, bivši pobunjenici-teroristi danas su uvaženi i priznati političari na visokim funkcijama u državi, Ustav je mrtvo slovo na papiru, dok se kao realni ustav zapravo nametnuo nacionalni aparthejd. Svi životni domeni su prožeti etnizacijom, i to je definitivni korak ka federalizaciji države. Sporazum iz Ohrida i Tiranska platforma nisu neutralisali napetosti u međunacionalnim odnosima, već su ih samo institucionalizovali.
Proces „Partnerstvo za mir” nije Makedoniji doneo ništa posebno, jer partneri nisu pomogli da se obezbedi mir, već su dopustili oružanu pobunu, i istovremenim vršenjem diplomatskog pritiska na Skoplje učinili da vojna ucena bude zaista i efektivna. Posle su partneri pobunjenike-teroriste iz Aračinova i Tetova još i spasavali. Makedonci su se tada osećali prevarenim.
U vreme agresije NATO-a na SR Jugoslaviju 1999. godine desničarsko-nacionalistička partija VMRO je NATO-u stavila teritoriju Makedonije na raspolaganje za raspoređivanje kopnenih snaga alijanse za rat protiv SR Jugoslavije. Dat je i vazdušni prostor Makedonije za bombardovanje Jugoslavije. Uz korišćenje antisrpskog raspoloženja, makedonski pokret solidarnosti sa Jugoslavijom zadržan je na granicama.
Makedoniji preti kosovski scenario. Sa novim imenom, ili bez novog imena, vrhunac nacionalne krize tek predstoji. Zapravo, tužne su sudbine nekih bivših jugo-republika, u BiH stranci su izabrali himnu i zastavu države, u Makedoniji stranci diktiraju ime države. Još jedna potvrda da jugoslovenska kletva polako stiže: „što južnije to tužnije”…
(Politika)