UDARNA VEST: SRBIJA ULAZI U “EVROAZIJSKU EKONOMSKU UNIJU”

Do sada je usaglašeno više od 80 odsto teksta sporazuma o slobodnoj trgovini između Srbije i Evroazijske ekonomske unije, izjavio je Rasim Ljajić.

Potpredsednik Vlade Srbije i ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić kaže da bi sporazum mogao da bude potpisan tokom posete ruskog predsednika Vladimira Putina Srbiji.

Ljajić je rekao da se više od dve godine vodi pregovore o zaključenju tog sporazuma.

“Do sada smo usaglasili nešto više od 80 odsto teksta tog novog, modernijeg sporazuma o slobodnoj trgovini. Ostalo je još šest ili sedam tarifnih linija oko kojih nemamo saglasnost, ali vodimo intenzivno pregovore”, rekao je Ljajić.

“Mi tražimo da se proširi postojeći sporazum o slobodnoj trgovini sa Rusijom, a koji bi sada trebalo da se odnosi na pet zemalja članica EEU. Radi se, pre svega, o šećeru, cigaretama, određenim vrsta alkoholnih pića, sirevima i Fijatovim automobilima. Za nešto ima saglanosti, a za nešto još tražimo odgovarajuća rešenja, ali sam veći optimista nego ranije posle ove najave, imajući i u vidu posetu Putina”, rekao je Ljajić RTS-u.

On je izrazio nadu da će ruska trana biti malo popustljivija, a mi fleksibilniji i da će doći do kompromisnih rešenja.

On kaže da je, na osnovu postojećeg sporazuma, 99 odsto robe iz Srbije koja ide u Rusiju – na bescarinskom režimu.

“Na primer, kada Rusi izvoze cigarete u Srbiju, a 42 odsto uvezenih cigareta su iz Rusije, oni ne plaćaju nikakvu carinu, a mi plaćamo 18 odsto carinu. Tražimo izbalansiran odnos, to jest reciprocitet”, dodao je Ljajić.

Najavio je sledeću rundu pregovora za iduću sedmicu, a potom i u januaru 2019. još jednu rundu.

Ljajić kaže da će finalne razgovore o zaključenju teksta tog sporazuma imati 11. ili 12. janura kada u posetu dolazi ministarka trgivine Evroazijske unije Veronika Rikišina.

“Sporazum bi mogao da bude potpisan prilikom posete predsednika Vladimira Putina i susreta sa predsednikom Aleksandrom Vučićem. To je agenda. Ostaje još nekoliko prepreka koje moramo da preskočimo ili problema koje treba da rešimo”, rekao je Ljajić.

Veruje da se pregovori vode u dobroj volji, te da se nada da će se naći kompromisno rešenje za preostalih šest ili sedam tarifnih linija oko kojih još ne postoji potpuna sagalasnost.

(RTS,Tanjug)