Evo šta znači kada dobijete mrlje ili fleke na koži…
Mrlje ili pege (makule) ograničene su i mjestimične promene kože, nalaze se u nivou kože i od nje se razlikuju samo po boji …
Najčešće su posledica promena na krvnim sudovima kože, ako se krvne sudove prošire, ta mesta se vide kao crvene mrlje koje nestaju na pritisak, kada pritisak popusti, mrlja se ponovo javlja.
Mrlje mogu nastati i zbog pucanja krvnih sudova, tada se krv izliva u kožu, ili se sakuplja u većim količinama u potkožnom tkivu, takve mrlje ne nestaju na pritisak. Mrlje mogu nastati zbog mestimično povećane ili smanjene količine obojene materije (pigmenta) u koži.
Do pojačanog stvaranja pigmenta melanina ne dolazi samo pod uticajem zračenja nego i zbog poremećaja u radu žlezda, zbog poremećaja u radu nadbubrežne žlezde javlja se tamnija boja kože, najpre na licu i rukama, posle na čitavom telu (Adisonova bolest). Žutosmeđe mrlje javljaju se u trudnica, naročito na čelu i licu, zatim na trupu i udovima.
Tamnija koža često se vidi na potkolenicama gde su proširene vene, promena nastaje zbog poremećene cirkulacije krvi. Tamnija boja kože prati mnoge kožne bolesti, često je posledica upala kože i javlja se na mestu gde su bili mehuri, dugotrajno crvenilo, svrab.
Dugotrajan mehanički pritisak na koži dovodi do promene boje na tom mestu, javlja se zbog trovanja arsenom, duže upotrebe lekova u kojima ima arsena, uz tamniju boju kože javlja se i pojačano orožnjenje i ljuštenje, naročito na dlanovima i tabanima.
Mrlje nastaju zbog toga što se ne stvara dovoljno pigmenta. Ima osoba koje uopšte ne mogu stvarati pigment melanin (albinizam). Albinizam može zahvatiti i ograničene delove kože, stvarajući bela žarišta. Na šakama, podlaktici i vratu vide se bele mrlje omeđene tamnijim rubom, takve promene nazivaju se vitiligo, uzročnik je nepoznat, postoje lekovi kojima se to područje kože maže kako bi postalo tamnije i manje uočljivo.
Mrlje, „fleke“, na koži često prate zarazne bolesti. Zarazne bolesti kod kojih su mrlje u obliku osipa gotovo redovna pojava nazivaju se osipne (egzantematične) bolesti, uzročnici deluju na krvne sudove, koje se mestimično proširuju ili pucaju.
Kod osipa, crljenice, malih boginja i pegavog tifusa, osip je redovna pojava, kod trbušnoga tifusa, infekciozne mononukleoze, ili tzv. žljezdane groznice javlja se neredovno.
Kod malih boginja postoje grube mrlje tamnocrvene boje, koje se naročito dobro vide na licu, osip obično započinje iza ušne školjke, pa se preko lica i čela širi na vrat, trup i udove, javlja se trećega ili četvrtog dana bolesti. Uzročnik dečje bolesti, koja se naziva trodnevna groznica, jest virus, tri dana traje visoka temperatura, a kada počinje da pada, javlja se osip, ružičasto crvenilo, koje zahvata trup i udove.
Postoji još jedna zarazna bolest dečje dobi koja je praćena mrljastim osipom i verovatno uzrokovana virusom, a naziva se zarazno crvenilo (infektivni eritem), mrlje se javljaju najpre na licu, manje crvene mrlje međusobno se spajaju tako da lice izgleda išarano, takav izgled upoređuju sa geografskom kartom.
Mrljasti osip (mrlje zahvataju veću površinu kože) može biti posledica preosetljivosti kože na neke materije (alergija), dolazi i do promena na unutrašnjim organima, uz alergičan osip javlja se proliv, glavobolja, povišena temperatura.
I lekovi izazivaju Mrljasti osip (medikamentozni osip). Vrsta osipa nije karakteristična za pojedini lek, različiti lekovi javljaju se istim osipom, dok se isti lek može javiti različitim promenama na koži. Osip podseća na zarazne bolesti: ospice, šarlah, Crljenac.
Mrlje mogu nastati i zbog krvarenja u koži, javljaju se sitne pege (purpura), takva su krvarenja kod trbušnog tifusa, malih boginja, šarlaha, trovanja krvi (sepse). Na pritisak prstom, boja se mrlje ne menja kao onda kada je posledica proširenja krvnih žilica.
Manjak krvnih pločica (trombocita), koje imaju važnu ulogu u grušanjem krvi, odražava se tačkastim krvarenjem u koži i sluzokoži. Do krvarenja u koži dolazi i zbog preosetljivosti na lekove, zbog manjka C-vitamina, naročito kod žena za vreme menstruacije, zbog alergije, u starijih ljudi krvne sudove pucaju zbog ateroskleroze.