Moćna namirnica odlična za mršavljenje i upale, uništava bore i štiti od raka..
100 grama ječma ima 354 kalorije. Obiluje nezasićenim masnim kiselinama. Sadrži vitamine A, D, E i veće količine vitamina B12 (koji je inače redak u biljkama). Bogat je i mineralima poput kalijuma, magnezijuma, cinka, gvožđa, fosfora, kobalta, fluora i joda.
Ječam je bogat i pantotenskom kiselinom (vitamin B5), koja ima ključnu ulogu u stvaranju eritrocita i polnih hormona.
Podstiče probavu i čisti organizam
Lako je svarljiv i sadrži mnogo topivih vlakana. Pospešuje probavu i održava ravnotežu crevne flore. Slovi kao namirnica koja greje organizam tokom zimskog perioda, ali i pomaže njegovom čišćenju u proleće.
Smanjuje holesterol
Holandski istraživači su otkrili kako ječam sadrži do 35 posto nezasićenih masnih kiselina koje smanjuju holesterol u krvi – više nego bilo koja druga žitarica. Američka agencija za hranu i lekove ga je i zvanično odobrila kao namirnicu bogatu topivim vlaknima koja umanjuju rizik od srčanih oboljenja. Bogat je izvor niacina, što dodatno štiti srce i krvne sudove.
Štiti od raka dojke i prostate
Nemački istraživači otkrili su da ječam smanjuje rizik od karcinoma, zahvaljujući fitonutrijentima zvanima lignani. Rezultati studije ukazuju kako su žene koje su pre menopauze jele hranu bogatu lignanima smanjile rizik za dobijanje raka dojke za neverovatnih 62 odsto.
Od ječma koristi imaju i muškarci – redovna konzumacija namirnica bogatih lignanima smanjuje rizik za dobijanje raka prostate za 82 posto, pokazale su studije.
Ječmena voda poznati je narodni lek za sve vrste upala. Može se piti kod upala disajnih, digestivnog ili mokraćnog sistema. Poznato je sredstvo za ublažavanje mučnine i povraćanja.
Jednu kašičicu očišćenog ječma (bez ljuske) stavite u litar hladne vode. Pustite da zakuva i ostavite na jakoj vatri još deset minuta. Procedite pomoću gaze i pijte toplo, dva puta dnevno.
Ječmena sluz koja ostane nakon kuvanja vredna je dijetalna hrana koja pomaže kod problema sa varenjem i bolovima u želucu.
Za ublažavanje upale grla, toploj ječmenoj vodi možete dodati kašičicu meda i sok od jednog limuna.
Smanjuje bore
Od ječma možete napraviti hranljivu, prirodnu masku za negu lica i ublažavanje bora. U litri vode kuvajte 20 grama ječmenog zrnevlja, dok sasvim ne omekša. Potom ga izgnječite u kašu i dobro ispasirajte kroz gazu.Dobivenu kašu koristite kao masku za lice.
Držite na licu 20 minuta. Zatim izvadite i na lice stavite obloge od proceđene tečnosti, na 10-ak minuta. U isto vreme, popijte čašu toplog čaja od ječma (tečnosti koja vam je ostala).
Za idealne rezultate, postupak ponovite tri puta nedeljno, savetuje Aternativa za vas.
Redovno konzumiranje ječma:
snižava holesterol
štiti od raka
sprečava nagle promene glukoze u krvi
daje organizmu velike količine prirodnog vitamina E
leči upale
čisti organizam
podmlađuje, čisti i štiti kožu od starenja
pomaže pri mršavljenju