Pričate u snu? Saznajte zbog čega i kako to da sprečite
Bilo da vi pričate u snu ili znate nekoga ko to radi, sigurno ste se uvek pitali zašto se to nekim ljudima dešava, a drugima ne. Evo u čemu je stvar!
Pričanje u snu može da ide od nepovezanog mumlanja do celih razgovora ili čak vikanja, ali zašto to ljudi rade?
Šta je pričanje u snu?
Pričanje u snu je zapravo oblik poremećaja sna, parasomnije, koji uključuje nenormalne pokrete, ponašanje, snove i percepcije.
Može da se dogodi u bilo kom trenutku tokom spavanja, ali obično se dešava tokom prelaska iz budnog stanja u NREM ili REM fazu. Obično ne traje duže od 30 sekundi i može biti u vidu jasnog razgovora ili nerazumljivog mumlanja.
Šta izaziva pričanje u snu?
Učestalo je mišljenje da do pričanja u snu dolazi kada osoba sanja, ali to najčešće nije slučaj. Prema Nacionalnoj fondaciji za san, ovu pojavu mogu izazvati brojni faktori, uključujući stres, depresiju, nedostatak sna, alkohol, groznica, pa čak i pojedini lekovi.
Postoji pretpostavka da pričanje u snu može biti i genetski, a često se javlja uz druge simptome poput noćnih mora i poremećaja REM faze.
Kako se pričanje u snu može tretirati?
Obično pričanje u snu nije znak za brigu i najčešće se ne tretira. Međutim, ako utiče na vaše spavanje ili smeta vašim ukućanima, trebalo bi da konsultujete stručnjaka.
Tako ćete saznati da li može da bude u pitanju nešto ozbiljnije, poput poremećaja sna ili problema sa nervozom, ali obično je dovoljno da smanjite stres i da spavate preporučenih osam sati svako veče.
(Zena.blic.rs)