PUŠAČI, LOŠE VESTI: Ako imate OVO na plućima, onda vam se CRNO PIŠE!
Pušenje uzrokuje na stotine mutacija ljudskog DNK, a svaka mutacija je potencijalna šansa za razvoj tumora, upozoravaju naučnici.
Ispitivanjem na hiljadu gena tumora, otkriveno je da osoba koja puši 20 dana u proseku doživi 150 mutacija u svakoj plućnoj ćeliji. Te promene su stalne i ostaju u ćelijama čak i ako neko prestane da puši.
Da pušenje jeste faktor rizika za nastanak karcinoma pluća, ali ne i jedini uzročnik, smatra prof. dr Branislav Perin, savetnik direktora Instituta za plućane bolesti u Sremskoj Kamenici.
„Ima mnogo drugih uzročnika raka pluća. Promene na nivou gena stalno se događaju, ali ne samo zbog pušenja. Međutim, ljudski organizam ima mehanizme koji takve, mutirane ćelije, sprečava da se razmnožavaju, a samim tim i do nastanka malignih ćelija.
Retko se dešava da takve ćelije nastave život, odnosno postane patogena. Za svaku pojedinačnu mutaciju treba da se dokaže da li je i izazivač maligniteta“, objašnjava prof. dr Perin.
Šta je pokazalo najnovije istraživanje
Studija objavljena u časopisu „Nauka“ pokazuje direktnu vezu između broja popušenih cigareta tokom života i broja mutacija u „tumorskoj DNK“.
Autori su otkrili da, u proseku, pušenje kutije cigareta dnevno uzrokuje svake godine 150 mutacija u svakoj plućnoj ćeliji, 97 mutacija u grlu, 23 mutacije u ustima, 18 mutacija u mokraćnoj bešici i šest mutacija u jetri.
„Što je više mutacija, veće su šanse da će se one dogoditi u ključnim genima koje nazivamo geni raka, a koji će normalnu ćeliju pretvoriti u ćeliju raka“, pojašnjava profesor Majk Streton, rukovodilac istraživanja.
On napominje da bi se isti pristup u istraživanju mogao primeniti kod drugih karcinoma kod kojih je manje poznat uzrok njihovog nastanka.
„Istraživanjem gena raka, otkrićemo arheološke tragove prošlih izlaganja koja su odgovorna za stvaranje tumora. To bi, potencijalno, moglo da vodi ka njegovoj prevenciji“, kaže Streton.
Ipak, pušenje nije samo faktor rizika za maligne, već i za kardiovaskularne, plućne i mnoge druge bolesti.
Rezultati nedavnog istraživanja sajta Informationisbeautiful.net. u Srbiji puši oko 2,3 miliona ljudi, što je istisnulo našu zemlju u sam vrh po pitanju ove ružne navike. Po njihovim podacima prosečan Srbin godišnje popuši 2.924 cigarete.
Prema podacima Kancelarije za prevenciju pušenja Instituta Batut, u kafićima i restoranima duvanskom dimu izloženo je više od polovine građana, dok je na poslu izložen svaki peti odrasli stanovnik.
(Agencije)