Nakon što je Malta bez objašnjenja zabranila prelet za dva ruska aviona koji su išli ka Venecueli, Sjedinjene Američke Države su pozvale sve zemlje da slede njen primer i ne dozvole ruskim avionima da preko njihovog vazdušnog prostora lete ka Karakasu.
Da li je zaista moguće očekivati da će još zemalja slediti primer Malte i da li Rusija može da nađe alternativni put da pomogne ovoj latinoameričkoj zemlji, koja se zbog pritiska Sjedinjenih Država nalazi u dubokoj političkoj krizi, ali je zagazila i u humanitarnu katastrofu?
Nekadašnji ministar spoljnih poslova Vladislav Jovanović smatra da je Amerika uzurpirala vlast i međunarodno pravo, jer želi da sprovede politiku totalne izolacije Venecuele. Zabranu letova možemo da poredimo sa jednostranim uvođenjem sankcija Rusiji, koje su inicirale SAD, bez konsultovanja Saveta bezbednosti, na isti način sada traže od drugih zemalja da slede zabranu preletanja, kaže Jovanović.
„To ne može da se pravda ničim, a može jedino da se objasni uverenjem Amerike da je ona toliko moćna da može praktično na bilo koju zemlju da se ostrvi, da je izoluje, blokira i natera na propadanje i poslušnost. Da sprečavate bilo koga da pruži pomoć bilo kome, zato što ste vi tako odlučili, jer hoćete dotičnu zemlju da bacite na kolena, da izvršava vašu političku volju, to je potpuno otpadanje od sistema međunarodnog prava i međunarodnih odnosa, tu se Ujedinjene nacije potpuno ignorišu“, ističe Jovanović.
Dugogodišnji diplomata u zemljama Latinske Amerike Dušan Vasić za Sputnjik kaže da je zabrana letova ka Venecueli jednostrani gest neprijateljskog odnosa prema Rusiji, da se Malta očigledno plaši, jer je pretrpela kritike Vašingtona zbog nedavnih preleta ruskih aviona. Najveći je zapravo strah Amerike, jer su ti avioni bili ključni za podizanje elektroenergetskog sistema Venecuele, tvrdi Vasić.
„U Venecuelu su tim avionima stigli stručnjaci iz Rusije sa opremom i zaustavili napade. Sada Venecuela na dnevnom nivou uspeva da se odbrani od četiri napada na mrežu snabdevanja strujom. To Amerikance dovodi do toga da već počinju da gube živce, ali i konce“, ističe on.
Potez Amerike, bez presedana u diplomatiji, Vasić objašnjava nervozom u Vašingtonu. Gvaido je do sada pet puta najavljivao konačno preuzimanje vlasti, poslednji put juče, na katolički Veliki petak, ali je uspeo da okupi malu grupu pristalica u istočnom Karakasu, kaže on.
„Američki predsednik i oni koji vode zemlju sve više shvataju da su ovu trku u Venecueli počeli, kako to u Americi kažu, sa lošim konjem. Tačnije, izabrali su mrtvog konja“, ističe Vasić.
Vladislav Jovanović veruje da Rusija neće odustati od konkretne pomoći Venecueli, jer ako želi da je dostavi vazdušnim putem, može da promeni koridor, kako ne bi naišla na sličnu prepreku. To je samo jedna od opcija, druga je da pomoć pošalje brodovima, kaže Jovanović.
„To je sporije, duže traje i više košta, ali je sigurnije. Sloboda mora je apsolutni zakon, sem u ratu, a pošto Amerika nije u ratu sa Rusijom, ona ne sme, niti može da osporava slobodu mora, odnosno plovidbe. A Rusija, ako baš želi da pošalje pomoć preko vazduha, to može da učini i avionima neke druge, savezničke zemlje, ako takvih ima, a verovatno ih ima“, kaže Jovanović.
On ipak veruje da će Rusija, pošto je velika sila koju uvažavaju mnoge zemlje, dobiti pravo preleta preko drugog koridora, preko zemalja čiji je interes da sarađuju sa Ruskom Federacijom.
Moskva je saopštila da su dva aviona kojima je zabranjen prelet preko Malte u Venecuelu prevozila robu i putnike, te da će se zabrana odraziti na bilateralne odnose dveju zemalja.
Senka Miloš (Sputnik)