Svet će uskoro doživeti globalnu digitalnu sabotažu, koja bi mogla potpuno da parališe bankarski sistem, kao i druge važne institucije, upozorava direktor holandske tajne službe Rob Bertoli.
On upozorava da bi moglo doći do haosa i nereda, te da je sabotaža životno važne infrastrukture izuzetno opasna. Na konferenciji o informatičkoj bezbednosti u Hagu, Bertoli je poručio da je pretnja sajber-napadom realna i da se nalazi “tu oko nas”.
Ovo upozorenje dolazi nakon što je, od petka, u do sada neviđenom informatičkom napadu, pogođeno više od 200.000 korisnika u najmanje 150 zemalja sveta. Hakeri su aktivirali virus “Vonakraj”.
Još 2012. godine najveća saudijska naftna kompanija bila je na meti kratkog napada, a pre tri godine hakovana je ukrajinska kompanija za distribuciju električne energije, zbog
čega nije bilo struje nekoliko časova. Infrastruktura širom sveta je povezana, što ima velikih prednosti, ali i nedostataka.
– Zamislite šta će se dogoditi ako se na dan-dva ili na sedam dana izvrši sabotaža čitavog bankarskog sistema – upozorava Bertoli.
On ukazuje i na mogućnost sabotaže u saobraćajnoj mreži ili na eventualni napad na kontrole leta dok daju uputstva avionima. Posledice bi bile katastrofalne.
Zemlje se moraju pripremiti za buduće pretnje na digitalnom polju, a vlade i privatni sektor moraju sarađivati.
Stručnjaci za informatičku bezbednost upozoravaju da su mogući novi napadi i veruju da su, možda, otkrili vezu između Severne Koreje i poslednjeg sajber-napada globalnih razmera, za koji niko još nije preuzeo odgovornost, podsećaju portali.
(Srna)