Lider makedonske stranke VMRO DPMNE Nikola Gruevski izjavio je da njegova stranka ne zna da li će moći da očuva mir i stabilnost u Makedoniji.
On je rekao da je to scenario ako socijaldemokrate SDSM i albanska stranka DUI formiraju novu vladu, jer je pod velikim pritiskom svojih birača.
Gruevski je rekao da će članovi VMRO DPMNE biti uznemireni ako se prekrši princip da vladu formira pobednik među etničkim Makedoncima s pobednikom među etničkim Albancima, što su sada VMRO DPMNE i DUI.
Lider Socijaldemokratskog saveza Makedonije (SDSM) Zoran Zaev juče je najavio da će za 10 do 15 dana formirati vladu s albanskim strankama, među kojima je najveća Demokratska unija za integracije (DUI) Alija Ahmetija, što početkom januara nije uspelo Gruevskom, čija je stranka osvojila najviše glasova na parlamentarnim izborima.
Gruevski je rekao da su etnički Makedonci isfrustrirani jer albanska DUI u koaliciji sa SDSM želi da izdejstvuje neustavan zakon o jezicima.
Bivši premijer je to rekao na sastanku s britanskim državnim sekretarom za Evropu Alanom Dankanom i ambasadorom Velike Britanije u Skoplju Čarlsom Garetom.
Na pitanje Gareta o sledećim koracima stranke VMRO DPMNE, Gruevski je rekao da je “duga lista koraka”, ali da će ih saopštiti “tek kada se donese odluka o njima”.
U Skoplju su za danas posle podne najavljeni protesti pristalica VMRO DPMNE i njenih koalicionih partnera u organizaciji do sada nepoznate organizacije Makedonsko patriotsko druženje “Tvrdokorni”.
Gruevski je kritikovao pregovore SDSM i DUI o formiranju nove vlade i ocenio da je to pokušaj da se “redefiniše Makedonija”.
Vanredni parlamentarni izbori u Makedoniji održani su 11. decembra, ali do sada je konstituisan samo parlament. Predsednik Sobranja nije izabran jer nema parlamentarne većine, a bivši premijer i lider vladajuće VMRO DPMNE Nikola Gruevski tokom januara nije uspeo da obnovi višegodišnju koaliciju s DUI.
Posle toga je predsednik Makedonije Đorđe Ivanov odbio da dodeli mandat Zaevu i rekao da će ga dati stranci ili koaliciji koja napravi parlamentarnu većinu od 61 poslanika, što nijedna od dve najveće makedonske partije, SDSM i VMRO DPMNE, ne može sama, bez 10 poslanika stranke Alija Ahmetija.
Stranka VMRO DPMNE je dobila 51 mandat, SDSM 49, a albanske stranke ukupno 20 mandata. DUI je dobio 10 mandata, Pokret Besa pet, Alijansa za Albance tri i DPA dva mandata. Parlament Makedonije u ovom sazivu ima 120 poslanika.
(Beta)