Nove odredbe Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju stupaju na snagu danas i prema njima se starosna granica za odlazak žena u penziju pomera za pola godine, odnosno na 60 godina i šest meseci i najmanje 15 godina radnog staža.
Izmenama tog zakonskog akta je predviđeno da se do 2032. godine kod žena postepeno pomeraju uslovi za penzionisanje u pogledu godina života, da bi od te godine i žene imale uslov za punu starosnu penziju sa navršenih 65 godina života.
Kod muškaraca i dalje važe uslovi penzionisanja sa 65 godina života i najmanje 15 godina staža.
Osim ovog osnova za punu starosnu penziju, i muškarci i žene mogu to pravo ostvariti sa navršenih 45 godina staža, bez obzira na godine života.
Zakonom je predvidjeno da sa prvim danom nove godine i muškarci i žene imaju mogućnost prevremenog penzionisanja, tako što će muškarcima biti potrebno 40 godina staža i najmanje 55 godina života, a ženama 36,4 godine staža i najmanje 54,4 godina.
U ovom slučaju, penzija se trajno umanjuje za 0,34 odsto za svaki mesec pre navršenih godina života propisanih za sticanje prava na punu starosnu penziju u toj kalendarskoj godini.
Ukupan iznos umanjenja za prevremenu penziju maksimalno može da iznosi 20,4 odsto.
Građanima koji nameravaju da se penzionišu po propisima koji važe u ovoj godini, radni odnos morao je da prestane najkasnije 30. decembra.
Zahtev za penziju mogao je da se podnese najkasnije do 31. decembra, a sve filijale Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje radile su puno radno vreme 31. decembra.
(Tanjug)