Home / AKTUELNO / PUTIN I DODIK POSTIGLI DOGOVOR: Evo šta Rusija hitno počinje da gradi u Republici Srpskoj..

PUTIN I DODIK POSTIGLI DOGOVOR: Evo šta Rusija hitno počinje da gradi u Republici Srpskoj..

Putin-Dodik
Oštra reakcija ruskog predsednika usledila je nakon najava Amerikanaca da planiraju izgradnju vojne baze u Brčko Distriktu, čime bi praktično pocepali RS na dva dela.

Munjeviti kontraudar zvanične Moskve na pokušaj američkog preuzimanja Srpske podrazumeva hitnu izgradnju tri ruske baze u Mahovljanima nedaleko od Banjaluke, na Sokolcu i u Trebinju.

Da je Putin ozbiljan u nameri da zaštiti Srpsku, ojača uticaj Rusije na Balkana i stane na kraj apetitima NATO, otkrila je američka CIA.

Dogovor sa Dodikom

Američki obaveštajci su došli do pouzdanih informacija, prema kojima je predsednik RS Milorad Dodik sa ruskim liderom već sklopio tajni dogovor o vojnoj bazi u Mahovljanima.

U bazama ili centrima, kakao navode američki obaveštajci, bili bi raspoređeni najmoderniji raketni sistemi ruskih snaga. Moskva bi odatle raketama mogla da kontroliše čitavu Evropu.

U okviru vojnih kompleksa, pre svega u Sokolcu i Trebinju, formirali bi se humanitarni centri za koje NATO procenjuje da bi lako mogli da prerastu u vojne baze.

Vojni analitičar Gostimir Popović pak potvrđuje da se uveliko priča o otvaranju ruskih baza.

– Da, u javnosti postoje priče o te tri baze. Kako su sve aktivnosti Rusije i srpskog naroda pravi prst u oko Amerikancima, slična stvar je i ovde u pitanju. Ipak, mislim da bi otvaranje ruskih baza u RS bilo višestruko značajno. RS je pod stalnim američkim pritiskom, dolaskom Rusa i formiranjem njihovih baza Srpska bi lakše disala. Te baze bi bile značajne i sa humanitarne tačke gledišta jer bi mnoge katastrofe sa ruskom opremom mogle biti zaustavljene na vreme – ocenjuje Popović.

Opasne igre

Analitičar Dragomir Anđelković kaže da je u pitanju očekivan odgovor Putina na američku provokaciju.

– Rusija se obavezala da čuva Bosnu i RS kao njen sastavni deo i sasvim je izvesno da će svaki američki pritisak izazvati sličnu reakciju Moskve. Takvo produbljivanje krize između dve sile na Balkanu može biti vrlo opasno – navodi Anđelković, dodajući da zaoštravanje odnosa nikome nije u interesu.

S druge strane, karijerni diplomata Zoran Milivojević smatra da je rat bazama na Balkanu zapravo samo nastavak nadmetanja dve sile, u kojem SAD konstantno gubi.

– Rusija se u velikom stilu vratila na međunarodnu scenu, rezultat rata u Siriji ne ide naruku Amerikancima, a uz to sve više gube Balkan, koji očito naginje ka Moskvi. Zato i pokušavaju da zauzdaju Dodika i RS stave pod svoju kontrolu, ali je nemoguće da nisu očekivali kontrareakciju – zaključuje Milivojević.

Šta NATO ima u BiH

Stručnjak za bezbednost Dževad Galijašević tvrdi da NATO već ima velike snage u BiH

  • nekoliko vojnih baza
  • tri specijalne jedinice
  • 2.000 obaveštajaca
  • 700 vojnika u okviru EUFOR.

Miroslav Lazanski, vojni komentator

U svetlu ovih dešavanja Srbija nastavlja sa jačanjem svojih odbrambenih snaga, pa je načelnik Generalštaba Vojske Srbije Ljubiša Diković najavio novo naoružavanje naše zemlje.

– Na Balkanu postoji veliki rizik od izazivanja sukoba. Važno je da raspolažemo jedinicama koje mogu efikasno da reaguju u kriznim situacijama. Napravićemo zato veću formaciju ovih snaga. Biće najbolje opremljene i podržane helikopterskim jedinicama. To je i razlog za nabavku helikoptera, koje ćemo naoružati i opremiti za borbena dejstva – naveo je Diković i potvrdio da je reč o helikopterima mi-17.

Vojni analitičar Miroslav Lazanski pojašnjava da su nam ti helikopteri neophodni radi pojačavanja tzv. vertikalnog manevra za brze intervencije.

– Tako ćemo pojačati mogućnosti transportnih snaga kopnene vojske. To je izuzetno dobra stvar pošto već polako ističu resursi helikopterima mi-8, koje trenutno imamo. Njih imamo tri, ovih šest i možda da remontujemo još koji, onda bismo imali celu eskadrilu od 12 transportnih aviona – objašnjava Lazanski.

Bivši ameriki ovaveštajac: Imaćemo veliku Srbiju, Albaniju i malu Bosnu

Američki stručnjak za bezbednost i bivši obaveštajac Džon Šindler kaže da bi na Balkanu uskoro moglo doći do velikih promena granica, pa bismo mogli dobiti „veliku Srbiju“, „veliku Albaniju“ i „malu Bosnu“. Pošto ujedinjenje Kosova i Albanije vidi kao gotovu stvar, Šindler smatra da bi se uskoro mogla rascepkati i BiH.

– Budući da niko ne može razumno da objasni zašto se komunističke granice Srbije mogu menjati, ali granice BiH ne mogu, neka se Republika Srpska pridruži Srbiji, kao što odavno želi. Etnički hrvatskim delovima zemlje, posebno u zapadnoj Hercegovini, trebalo bi dopustiti da se pridruže Hrvatskoj. Od onoga što ostane od BiH trebalo bi napraviti novu državu – objasnio je Šindler.

On ocenjuje da je Bosna danas iznutra daleko podeljenija nego pre raspada 1992.

– U Bosni, po Dejtonu, istina, vlada protektorat UN, ali Petrič i Ešdaun su zloupotrebili ionako sporna diktatorska „bonska ovlašćenja“ da bi centralizovali BiH i time samo izazvali kontraefekat. Bosna je danas iznutra podeljenija i bliža raspadu nego 1992. Predratna etnička mešavina ratom je transformisana u tri etnički jednobojna polja, a prognanici i izbeglice se posle četvrt veka definitivno neće vratiti na svoja ognjišta – zaključio je Šindler.

Čavušoglu pustio Bakira niz vodu

Ministar spoljnih poslova Turske Mevlut Čavušoglu bio je u zvaničnoj poseti Beogradu istog dana kada i Izetbegović. Čavušoglu je sa predsednikom Vučićem razgovarao o bilateralnim odnosima, ekonomskoj saradnji i novim turskim investicijama. Međutim, iza zatvorenih vrata zvaničnik Turske, koja godinama stoji iza Izetbegovića, od njega je oprao ruke. Kako saznaje Srpski telegraf, Čavušoglu se ogradio od Izetbegovićevih stavova karakterišući njegovu politiku poslednjih meseci kao potpuno neprimerenu i u suprotnosti sa zvaničnim stavovima Turske.

Bakir se sada pere

Član Predsedništva BiH Bakir Izetbegović pokušava da se opere za skandal koji je izazvao u Beogradu i tvrdi da je predsedavajućeg Predsedništva BiH Dragana Čovića molio da ne govori o Kosovu u njegovo ime. Izetbegović se, naime, na sastanku članova Predsedništva BiH sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem saglasio da BiH neće priznati Kosovo sve dok Srbija ne promeni stav, a onda se predomislio i rekao da će se voditi mišljenjem Evropske unije.

U intervjuu za Al Džaziru Balkan Izetbegović negira da je sva tri puta kada ga je Čović pitao da li se slaže sa odlukom donetom na sastanku potvrdno odgovorio.

– Kada sam išao na pres konferenciju kazao sam Draganu (Čoviću): „Nemoj, molim te, takvu stvar kazati u ime sve trojice.“ Hteo sam se ograditi i pojasniti stvari – rekao je Izetbegović.

Međutim, visoki funkcioner SNS Aleksandar Martinović uveren je da je Izetbegović ozbiljna pretnja miru u regionu.

– On se igra mirom i stabilnošću BiH i zapadnim Balkanom. Da li će odnosi sa BiH biti uravnoteženi, normalni, da li ćemo rešiti sva sporna pitanja, ne zavisi samo od Srbije, već i od odnosa u samoj BiH i političke volje predstavnika Bošnjaka, a to je u ovom trenutku Izetbegović – naveo je Martinović.

(Srpski telegraf)

Check Also

The Daily Mail: Ono što čeka Britaniju ove zime, nije viđeno decenijama..!

Mnogim porodicama u Velikoj Britaniji biće potrebno mnogo više pomoći u bliskoj budućnosti, nego što …