Admiral Nahimov, bojna krstarica Projekat 1144 na nuklearni pogon Kirov klase, koja prolazi kroz remont, će biti prvi ratni brod ruske mornarice koji će biti naoružan sa hipersoničnom raketom kada se vrati sa servisiranja 2018. godine, piše Webtribune.rs
Pratiće je Petar Veliki, sestrinski brod, za koji se očekuje da će završiti svoj remont 2022. godine.
Termin hipersonično se tehnički odnosi na više od pet puta bržu brzinu od zvuka, ili 5 maha, što je ekvivalent brzini od oko 6.200 km/č na nivou mora i 5.300 km/č na visokim nadmorskim visinama.
Hipersonična raketa je najsmrtonosnije oružje kome se ne može suprotstaviti. Jedini protivvazdušni odbrambeni sistem koji može pogoditi ciljeve koji su sposobni za brzine od oko 5-6 maha, je ruski S-500.
Sama njena brzina je čini gotovo otpornom na presretanje savremenim sistemima odbrane.
Opremljen sa deset 3S-14 vertikalnih lansirnih sistema, svaki brod će nositi osamdeset krstarećih raketa – mešavinu Cirkon i Kalibr krstarećih raketa dugog dometa.
Ruske 3M22 Cirkon rakete mogu pokriti rastojanje od 250 km u 2,5 minuta – mnogo brže od metka ispaljenog iz snajperske puške.
Neprijatelj neće imati dovoljno vremena da se uplaši, a kamoli da reaguje. Oružje je trenutno u fazi testiranja. Očekuje se da će ući u proizvodnju 2018. godine. Rusija će biti jedina nacija na svetu koja će pokrenuti serijsku proizvodnju hipersoničnog oružja, ostavljajući SAD daleko iza.
Raketa je teška 5 tona. Opremljena je supersoničnim nabojnomlaznim tipom motora, koji kompresuje vazduh pre nego što uđe u komoru za sagorevanje.
Koristi se samo dinamična kompresija dobijena preko usisnih uređaja. Ubrzanje se odvija preko reaktivnog čvrstog bustera, sa supersoničnim nabojnomlaznim glavnim motorom.
Sa brzinom od 6,2 maha (6.500 km/č) pri krstarenju na nadmorskoj visini od 30.000 metara, kinetička energija udara je 50 puta veća nego rakete vazdušne lađe.
Poređenja radi, moterne ruske protivbrodske rakete, kao Oniks, mogu da dostignu do 2,6 maha (750 metara u sekundi). Kalibr krstareće rakete putuju na brzini od 0,9 maha, ali dok se približavaju cilju, njihova bojeva glava ubrzava do 2,9 maha.
Prošlog februara je ruski zamenik ministra odbrane, general armije Dmitrij Bulgakov, rekao novinskoj agenciji Sputnjik da je razvijena posebna formula goriva koja omogućava hipersoničnim vazdušnim vozilima da lete pet puta brže od brzine zvuka.
Domet je oko 400 km. Neki izvori kažu da bi mogao biti i do 1.000 km.
Cirkon će imati i radarsko praćenje ciljeva i optičko-elektronski kompleks zadužen za pronalaženje i otkrivanje ciljeva takođe pri hipersoničnoj brzini.
Raketa će takođe biti napravljena u verzijama za lansiranje i iz vazduha i sa podmornice, uključujući i podmornice Haski klase.
Admiral Sesil Hani, šef američke strateške komande, je upozorio da bi američki antiraketni i sistemi protivvazdušne odbrane mogli biti praktično nesposobni za preseretanje ruskih hipersoničnih sistema za koje se očekuje da će uskoro biti raspoređeni.
Penzionisani kapetan DŽeri Hendriks, vojni analitičar Centra za novu američku bezbednost u Vašingtonu, je rekao da bi protivbrodske krstareće rakete mogle prisiliti američku mornaricu da pokrene borbenu grupu nosača aviona (CSG) kako bi ostala stotinama ili čak hiljadama kilometara dalje od neprijateljskih obala.
Prema rečima Harija Kazianisa, izvršnog urednika The National Interet, takve rakete bi mogle “pretvoriti američke super nosače u groblje vredno više milijardi dolara za hiljade američkih mornara.“
Hipersonične reakete sposobne za visoku preciznost i velike brzine su oružje koje menja igru, čineći savremene protivraketne odbrambene sisteme neefikasnim.
Ovo oružje će “revolucionizirati vojne poslove na isti način na koji je nevidljivost učinila prethodnoj generaciji i turbomlazni motor jednoj generacije ranije,“ navodi se u studiji Udruženja vazduhoplovnih snaga sa Mičel instituta.
Sa uspehom Cirkon programa, čini se da Rusija vodi u ovoj trci. Neće proći dugo pre nego što oružje uđe u službu da načini ciljeve – posebno velike pomorske ratne brodove, kao što su nosači aviona – podložnijim za napad.
Pojava hipersoničnih raketa može promeniti koncept protivvazdušne odbrane i naterati istraživače da traže nove načine da se suprotstave hipersoničnom oružju. To mogu biti direktni energetski sistemi ili nešto što tek treba da bude izmišljeno. Nevidljiva tehnologija će pretati da bude odlučujući faktor za omogućavanje raketama da prodru kroz neprijateljsku odbranu.
Američki protivraketni odbrambeni program (BMD) će izgubiti značaj.
Presretači će biti od male koristi u borbi protiv hipersoničnog oružja kao što je Cirkon. U stvari, BMD sistemi NATO-a koji su raspoređeni u blizini ruskih granica su doveli do razvoja novog raketnog sistema.
SAD su se oslanjale na svoje borbene grupe nosača aviona (CSG) desetinama godina u nastojanju da obezbede globalnu morsku dominaciju. Sa Cirkonom u službi, relevantnost CSG-a će biti dovedena u pitanje otežavajući rad američkih ratnih planera.
Ovo oružje, koje menja igru, može biti konvencionalno i nuklearno dovodeći do izražaja potrebu da se razmotri problem kontrole naoružanja pre nego što počne trka sa neograničenim oružjem. Jedna stvar je sigurna – sposobnost da proizvedu hipersonično oružje, nešto što niko drugi ne može – pokazuje vođstvo Rusije u raketnoj tehnologiji.
Pogledajte video:
Webtribune.rs