Ako Albanci ponovo izazovu nasilje na Kosovu i Metohiji ili pokušaju novo etničko čišćenje, Srbija bi istog časa morala najodlučnije da odgovori zauzimanjem severa Kosova! To ističe vojno-politički komentator Miroslav Lazanski, koji kaže da ne namerava da poziva na ratove.
On, međutim, apeluje da u slučaju takvog razvoja situacije Vojska Srbije sa tenkovima i brojnim naoružanjem dođe do Ibra i povrati taj deo južne srpske pokrajine!
Srbija, kako ističe, ne sme da ponovi greške od velikog pogroma Srba 17. marta 2004. i nezakonitog proglašenja nezavisnosti Kosova februara 2008. godine.
Kukavice nas vodile
U ta dva navrata, prema mišljenju Lazanskog, mogli smo da povratimo bar sever Kosova, ali to nismo učinili zbog kukavičluka tadašnje vlasti u Beogradu.
– Ako ponovo dođe do nasilnih akcija Albanaca, moramo zaštititi Srbe na severu Kosova, ne možemo sedeti skrštenih ruku! Tokom martovskog pogroma 2004. NATO trupe KFOR potpuno su se povukle. Mogli smo tada tenkovima da dođemo do Ibra i postavimo tu granicu, bar taj deo teritorije da zadržimo.
Ni drugu priliku nismo iskoristili 2008, jer smo imali političare koji nemaju ono što muškarac treba da ima – navodi Lazanski i dodaje da su naše prethodne vlade želele pitanje Kosova da reše mirnim putem i pregovorima, što nije dovoljno:
– Albanci su spremni da ratuju za Kosovo, a mi ne! To je razlika. Čim imate nacionalni problem koji nije na vreme rešen, određena situacija će pogodovati da to ponovo bukne. Uspešna spoljna politika neke zemlje ne može samo da se bazira na pacifizmu i pravnim i diplomatskim sredstvima.
Ako nemate odgovarajuću vojnu silu koja će da podupre mirnu diplomatiju, vi ste luzer i niko vas ne shvata ozbiljno. Zato je, recimo, važno što je premijer Vučić rekao da nikad više neće dozvoliti da se Srbima dese „Bljesak“ i „Oluja“, što je potpuno ispravno!
S druge strane, profesor Fakulteta bezbednosti Zoran Dragišić upozorava da bi eventualna vojna intervencija Srbije, kao odgovor na albansku agresiju, izazvala žestoku reakciju međunarodne zajednice
– Ono što se toleriše Albancima nikad se ne toleriše nama. Sigurno bi došlo do reakcije NATO, SAD, Nemačke i ostalih, a verovatno i vojne, jer bi to tumačili kao udar na snage KFOR.
Jedino ako bi Albanci sproveli plan o etničkom čišćenju Srba sa severa Kosmeta, takozvanu Oluju 2, ulazak naše vojske bio bi iznuđen, ali jedini moguć potez – napominje Dragišić i dodaje da bi u tom slučaju odgovor Zapada bio jeziviji nego 1999.
Sila najjači argument
Ljuban Karan, penzionisani potpukovnik Kontraobaveštajne službe, uveren je pak da se Srbija nalazi u odsudnoj situaciji kad je reč odbrani Kosova i da više nema gde da popusti i da se povuče.
– Aktuelni događaji su ujedno test naše odlučnosti. Jasno je da na Kosovu možemo dobiti samo ono što u slučaju potrebe možemo vojno braniti. Situacija nije dobra, ali to ima i dobre strane jer maske padaju i namere postaju providne.
Nama je vojska sada najjači argument i plašim se da gubimo sve ako se njega odreknemo! – zaključuje Karan i napominje da nam Kumanovski sporazum omogućava eventualnu intervenciju na KiM.
Treba nam Putinov „blagoslov“
Penzionisani pukovnik vojne kontraobaveštajne službe Aleksandar Petrović ocenjuje da bi eventualno srpsko zauzimanje severa Kosova bilo ostvarivo samo uz „blagoslov“ predsednika Rusije Vladimira Vladimiroviča Putina.
– Takvo stanje, s našim tenkovima na Ibru, moglo bi biti održivo samo ako nas Rusi podrže. Putin je rekao da „Srbiju i RS niko ne sme da pipne“, tako da nije isključeno da bi bili uz nas.
Inače, poznato je da Albanci već pripremaju nerede, obučavaju vojnike u NATO kampovima u Nemačkoj, a Amerikanci ih naoružavaju – podvlači Petrović.
(Informer, Tanjug)