Prkoseći snažnim američkim primedbama i pretnji sankcijama, Turska je prošle nedelje primila prve pošiljke sofisticiranog ruskog raketnog sistema „zemlja-vazduh“ S-400, što je svakako korak za testiranje sada već ne baš prijatnog položaja zemlje u NATO savezu, piše Njujork tajms.
Sistem S-400, uključuje napredni radar za otkrivanje aviona i drugih ciljeva, a Sjedinjene Države su se nepokolebljivo suprotstavile ovoj odluci Turske, koja duboko zabrinjava Vašington na nekoliko nivoa.
Ovim se, navodi dalje ugledni njujorški dnevni list, postavlja ruska tehnologija na teritoriju ključnog saveznika NATO-a. Ruski inženjeri će imati priliku da nauče mnogo o američkim borbenim avionima koji su takođe deo turskog arsenala, strahuju američki vojni eksperti.
To je jedan od razloga zbog kojih je Trampova administracija blokirala isporuke borbenog aviona F-35, jednog od najnaprednijih aviona Sjedinjenih Država, u Tursku i obustavila obuku turskih pilot, mada nije jasno da li će NATO zauzvrat možda prikupiti neke ruske tajne o S-400.
Prema mišljenju stratega iz Pentagona, sporazum S-400 je deo plana predsednika Vladimira Putina da podeli NATO. Američki zvaničnici nisu sigurni kakva je, u novonastalim okolnostima, budućnost Alijanse, kao ni to da li Turska može da ostane aktivna članica NATO-a dok koristi rusku odbranu.
„Političke posledice toga su vrlo ozbiljne, jer će isporuka potvrditi mnogima ideju da Turska odlazi u ne-zapadnu alternativu“, rekao je Jan Lezer, direktor nemačkog Maršalovog fonda u Briselu.
„To će stvoriti mnogo zabrinutosti i lošeg ambijenta unutar NATO i očigledno će dodatno ‘otrovati’ članice Alijanse protiv Turske“, kaže Lezer.
Strateški pozicionirana na raskrsnici Evrope i Azije, deleći granicu s Rusijom na Crnom moru, Turska je odavno bila vezana za NATO.
Sa jednom nogom u sukobima na Bliskom istoku, a teritorijom i u Evropi, njeni interesi nisu uvek bili u skladu sa savezom koji je prvobitno oformljen kao zapadnoevropska odbrana protiv Sovjeta. Umesto toga, Turska je pod vođstvom predsednika Redžepa Tajipa Erdogana sve više igrala na dve karte u borbi između Istoka i Zapada.
NATO je u Turskoj postavio američki raketni sistem Patriot, proizveden u SAD, ali je Erdogan insistirao da njegovoj zemlji treba sopstveni dugoročni sistem.
Turska je godinama pokušavala da kupi sopstveni Patriot sistem, ali razgovori sa Vašingtonom nikada nisu doveli do dogovora – kao rezultat toga, predsednik Tramp, na sastanku Grupe 20 prošlog meseca, rekao je da je to greška administracije Obame.
Čak i kada je najavio dolazak tri aviona koji su nosili prve delove ruskog PVO sistema, ministar odbrane Turske Huluzi Akar rekao je da se Turska i dalje nada da će kupiti američki PVO.
„Tražimo nabavku Patriota i naše institucije intenzivno rade na tom planu“, rekao je on za državnu TRT TV.
„Turska mora da popuni prazninu u svojoj odbrani, ali pri kupovini S-400, političko-vojni rezultati mogli bi se pretvoriti u slabost za bezbednost Turske“, rekao je Ahmet Han, profesor međunarodnih odnosa na Univerzitetu Altinbas u Istanbulu.
„Isporuka S-400 već je prouzrokovala slabu ranjivost jer je oštetila odnose Turske sa NATO-om“, upozorava profesor Han.