Kineska mala i srednja preduzeća pod pritiskom trgovinskog rata sa SAD razmatraju mogućnost preseljenja proizvodnje u Rusiju, izjavio je za Sputnjik generalni sekretar Kineske asocijacije za razvoj preduzeća u inostranstvu He Zenvej uoči Peterburškog međunarodnog ekonomskog foruma.
Kineski ekspert navodi da se trgovina između Kine i SAD uglavnom zasniva na malom i srednjem biznisu, dok se bilateralna trgovina Rusije i Kine uglavnom oslanja na velika državna preduzeća.
„Međutim, sada su se mnoga izvozna mala i srednja preduzeća suočila sa poteškoćama. SAD su već podigle carine sa 10 na 25 odsto, što je ekvivalentno zatvaranju vrata. Ako američki potrošači pristanu da iz svojih novčanika plaćaju više, te kompanije mogu da povećaju cene svojih proizvoda za 25 odsto, što je malo verovatno“, rekao je Zenvej.
Prema njegovim rečima, u takvim uslovima, kompanije treba da se održe na površini.
„Oni treba da razmisle da krenu u Rusiju. Mi možemo prebaciti proizvodnju u Rusiju, odakle možemo prodavati robu i u SAD i u Evropi“, zaključio je ekspert.
Poslednji krug američko-kineskih trgovinskih pregovora završen je sredinom maja bez rezultata zbog još jednog povećanja američkih carina na kinesku robu. Sjedinjene Američke Države povećale su carine sa 10 na 25 odsto na kineski uvoz u vrednosti od oko 200 milijardi dolara.
Američki predsednik Donald Tramp takođe je naredio da se započne proces povećanja carina na sav preostali uvoz iz Kine, koji se procenjuje na oko 300 milijardi dolara. Kao odgovor na to, Peking je od 1. juna povećao carine na uvoz robe iz Sjedinjenih Američkih Država u iznosu od 60 milijardi dolara.
(rs.sputniknews.com)