U TIRANI ODRŽAN TAJNI SASTANAK: Srbiji se sprema opasan scenario!
U Tirani su se u utorak tajno sastali Edi Rama i Hašim Tači, a u diplomatskim krugovima se nakon toga brzo proširila informacija da je glavna tema njihovog iznenadnog i nenajavljenog razgovora bila podela Kosova.
Kako potvrdile diplomate iz dve zapadne ambasade u Beogradu, Tači je u Tiranu hitno otputovao na poziv albanskog premijera, koji mu je na sastanku predočio američki plan o podeli Kosova.
Ta ideja figurirala je ozbiljno i ranije, da bi izvesno vreme pala u zapećak, kada se Vašingtonu učinilo da će Srbiju uspeti da pritisne da se potpuno odrekne svoje južne pokrajine. Sada, međutim, nove okolnosti ponovo su je vratile u žižu.
Glavni čovek
– Rama, kao glavni čovek SAD na Balkanu, dobio je zadatak da na neki način pripremi Tačija za ovakav rasplet. Kako je procenjeno, bivši vođa OVK ipak će na kraju izaći kao pobednik iz otvorenog rata koji vodi sa Ramušem Haradinajem i na njemu će biti da sprovede u delo američku strategiju za Kosovo – prenosi jedan od diplomata.
Dan posle tajnog sastanka održanog u kafiću blizu kancelarije premijera bez bilo kakve najave, prištinski mediji provalili su da je Tači putovao u Tiranu i onda je brže-bolje izdato saopštenje da su on i Rama navodno razgovarali o nedavnim protestima albanskih kamiondžija zbog naplate putarine na auto-putu Priština-Tirana. Tu verziju, međutim, niko nije progutao…
Kako navode izvori, američki plan o podeli ima nekoliko podvarijanti i on će biti predmet što tajne što javne diplomatije u narednom periodu. Neki od sagovornika sve ovo povezuju i sa najavom predsednika Srbije Vučića da će između 10. i 20. aprila u Evropi i svetu voditi „neki od najvažnijih razgovora o pitanju Kosova i Metohije“, kao i dolaskom u Beograd (danas) zamenika pomoćnika državnog sekretara SAD Metjua Palmera.
Takođe, ministar spoljnih poslova Ivica Dačić u nekoliko navrata poručivao je da se lično zalaže za podelu Kosova.
Paralelne institucije
Da je ovakva ponuda Amerike realna, smatra i bivši šef specijalnog tima Službe državne bezbednosti Božidar Spasić.
– Verujem da takav plan ne postoji u zvaničnoj američkoj politici, ali da postoji u paralelnim institucijama koje rade za američku državu. Ipak, mislim da će Albanci teško pristati na to – kaže Spasić.
Politički analitičar Dragomir Anđelković ocenjuje da je u pitanju nepristojna ponuda Amerike.
– Postavlja se pitanje zašto nisu nudili tu vrstu podele teritorije kada su Srbi bili većina – napominje on.
Janković za TV Kosovo: Ja vam ne bih bio smetnja
Saša Janković, lider Pokreta slobodnih građana, poručio je za TV Kosovo da on lično ne bi sprečavao članstvo lažne države u međunarodnim organizacijama.
– Ja ne bih sprečavao Kosovo u demokratskom razvoju i članstvu u međunarodnim organizacijama – naveo je Janković, koji tvrdi da još ništa nije urađeno po pitanju suočavanja sa prošlošću.
On je rekao da se dijalog između Prištine i Beograda vodi na nedemokratski način, u atmosferi, kako kaže, mržnje i huškanja na rat.
– Zabluda je da članstvo Kosova u UN znači i priznavanje nezavisnosti – zaključio je on.
Da je ovakav stav Jankovića apsolutno neprihvatljiv, ocenjuje politički analitičar Đorđe Vukadinović:
– Ako je to tačno, to je pokušaj da se Prištini ponudi još više od onoga što im je do sada ponuđeno od prethodnika.
Novi momenti obnovili priču o podeli KiM
1. Neuspeli pokušaj nasilnog zauzimanja severa Kosova jer je plan bio da se hapšenjem Marka Đurića isprovociraju incidenti posle kojih bi albanske snage upale na sever
2. Brza Putinova reakcija i poruka u telefonskom razgovoru da će svim snagama zaštititi srpski narod na Kosovu, čime su, bar na duže vreme, pali u vodu planovi da se sever KiM oružjem otme od Srba
3. Savezništvo Rusije i Turske i plan Putina i Erdogana da Balkan otrgnu od američkog uticaja
4. Za državnog sekretara SAD postavljen Džon Bolton, čovek koji je otvoreno bio protiv nezavisnosti Kosova.
(Srpski Telegraf)